Hocalarını andılar

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti üyeleri, hocaları Prof. Dr. Orhan Cavit Tütengil’i, katledilişinin 31’inci yılında Zincirlikuyu’da mezarı başında andı.

14 Aralık 2010 - 10:00

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti üyeleri, hocaları Prof. Dr. Orhan Cavit Tütengil’i, katledilişinin 31’inci yılında Zincirlikuyu’da mezarı başında andı.
Cemiyet üyeleri 7 Aralık 2010 Salı günü saat 10.00’daki anma töreninde hocaları ile ilgili anılarını da paylaştılar.
Cavit Orhan Tütengil, 17 Ocak 1921'de Tarsus'ta doğdu. 7 Aralık 1979'da İstanbul'da uğradığı siyasi suikast sonucu yaşamını yitirdi. Sosyolog ve düşünür. İlk ve orta öğrenimini Tarsus'ta ve İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. 1944'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. Liseler ve köy enstitülerinde öğretmenlik yaptı. 1950-1951 arasında araştırma için Fransa'ya gitti. 1953'te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyoloji Kürsüsü'ne asistan olarak girdi. 1957'de doktor oldu. 1960'ta doçentliğe, 1970'te profesörlüğe yükseldi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve bu fakülteye bağlı Gazetecilik Yüksek Okulu'nda öğretim üyesi iken 7 Aralık'ta sabah evinden çıktığı sırada silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdi. Üniversite öğrenciliği sırasında "Değirmen" dergisini çıkardı. 1953'te Diyarbakır'da öğretmenlik yaparken arkadaşları ve öğencileriyle birlikte "Çizgi" dergisini yayınladı. Sonraki yıllarda Yenilik, Yeni Ufuklar, Milliyet Sanat dergileri ile Cumhuriyet gazetesinde fıkra ve makaleler, inceleme-araştırma yazıları yazdı. Yabancı ve Türk düşünürleriyle ilgili monografik çalışmalar yaptı. Ziya Gökalp üzerine en kapsamlı monografilerden birini hazırladı. Basın tarihi ve bölgesel basın konularında araştırma yaptı. Uygulamalı alan araştırmaları, sosyolojik yöntem çalışmalarının yanısıra az gelişmiş toplumların modernleşme ve gelişme sorunlarını inceledi. Batılılaşmanın ideolojik boyutu olarak Atatürkçülüğü önerdi.


ARŞİV