Güngör Gençay'ı kaybettik…

Yazar, şair ve yayıncı Güngör Gençay 22 Nisan Pazar günü sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

26 Nisan 2012 - 13:57

Yazar, şair ve yayıncı Güngör Gençay 22 Nisan Pazar günü sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. 78 yaşında olan Güngör Gençay iki aydır Taksim İlkyardım Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

“Yaşamı umuda uyarlama ustası” olarak anılan Gençay’ın cenazesi, 23 Nisan Pazartesi günü Türkiye Yazarlar Sendikası’nda yapılan törenin ardından Şişli Camii’nden kaldırılarak Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Güngör Gençay 1934 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Matbaacılık Okulunu bitiren Gençay işportacılık, depo, PTT memurluğu ve bir bankada ikinci müdürlük yaptı, özel bir işyeri yöneticiliğinden sonra emekli oldu. İlk şiiri 1952 yılında Türkeli dergisinde, çocuklara ilişkin ilk yazdığı şiir ise 1953 yılında “Küçük Galatasaraylı” dergisinde çıktı. Göz adlı tek yapraklı edebiyat gazetesi ile Gerçek Sanat adlı dergiyi çıkardı, zengin bir kadroyla 1971 yılında yayınlanan Gelecek dergisiyle, daha birçok dergi ve gazetenin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi, kurucusu oldu. Evrensel Gazetesinde on yıl köşe yazarlığı yapan Güngör Gençay; Galata Derneği, Haklar ve Özgürlükler Derneği, Bilim Edebiyat ve Sanat Emekçileri Meslek Birliği (Besam), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesi ve Emek Partisinin kurucu üyesiydi.

ARŞİV