Fikirtepe’de inşaatları bakanlık tamamlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Fikirtepe ve Çevresi Uygulama İmar Planı”nın onaylandığını açıklayarak, “Fikirtepe'deki projeleri Bakanlık, TOKİ ve Emlak Konut yapacak” dedi

24 Kasım 2020 - 13:06

Kentsel dönüşüm çalışmalarının dokuz yıl önce başladığı ancak yarım kaldığı için çok sayıda insanın mağdur olduğu Fikirtepe’de yeni gelişmeler yaşanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 23 Kasım Pazartesi günü Kozyatağı’nda “Fikirtepe Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı” düzenledi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katıldı.

TOKİ VE EMLAK KONUT

Fikirtepe'deki hak sahipleri temsilcilerinin de görüşlerini ilettiği toplantının ardından açıklama yapan Bakan Murat Kurum, bazı yapı adalarında temeller atıldığını ancak inşaatların yarım kaldığını hatırlattı. Bölgede başlatılacak çalışmaları “Yeni Fikirtepe Projesi” olarak duyuran Kurum, şu açıklamalarda bulundu: “Fikirtepe'nin artık terkedilmiş bir yer olarak değil örnek bir şehircilik başarısı olarak anılması için devletimiz elini taşın altına koymuştur. Yol haritamızı artık belirledik ve ete kemiğe bürünecek şekliyle sürecimizi yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın umutla beklediği inşaatla ilgili, yapımla ilgili, süreçle ilgili destek talepleri karşısında, bakanlık olarak, TOKİ Başkanlığımız ve Emlak Konut eliyle inşaatların yapım sürecine giriyoruz. Bu noktada Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde sürecin tamamını yürütecek, uygulamaları da yine Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle yapacağız. Bugün itibariyle 40 yapı adasında, ki bu adalardan bir kısmı işine başlamış, bir kısmı yarım kalmış, işlerine başlayan firmalardan teminat alacak, kendilerine 1 ay süre vereceğiz. 1 aylık süre içerisinde projelere başlamazlarsa, Bakanlık olarak bu fiilen başlamış, inşaatı devam eden projelere de biz başlayacağız ve inşallah aşamalı olarak üç yıl içerisinde yeni yuvalarınızı, sağlam konutlarınızı sizlere teslim edeceğiz.

“OCAK AYINDA YIKIMA BAŞLAYACAĞIZ”

Hiçbir projenin başlamadığı ve herhangi bir anlaşmanın yapılmadığı adaların planlarında değişiklik yapacaklarını söyleyen Kurum, “Revize etmek suretiyle, aralık ayında yeni planları askıya çıkaracağız. Ocak ayında inşallah uygulamasıyla birlikte tamamlayıp ardından yıkım sürecine başlayacağız. İhale süreci de eş zamanlı olarak gidecek ve inşallah ocak ayı itibarıyla ihaleleri yapıp, şubat, en geç mart ayında inşaata fiilen sahada başlamış olacağız. Konutlarınızı, devlet güvencesiyle biz yapacağız.” dedi.

60 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Kurum konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri biz başlatacağız. 60 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi'nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar lira olacak 1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeyi inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. İlk önce alanda 15 bin konutu tüm altyapılarıyla beraber - 15 bin konut içerisinde bir kısmı yapılaşmış - 10 bin yeni konutun inşasını başlatmış olacağız. Proje bilgilendirme ofisimiz yedi gün hizmet verecek. Yine bu süreçte kira yardımlarını, bizim başlattığımız, yürüttüğümüz projelerde Bakanlığımız Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde veriyor olacak.”


ARŞİV