Bakanlık Fikirtepe için devrede

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, kira yardımı alamadıkları için eylem başlatan Fikirtepelileri ziyaret etti

28 Haziran 2018 - 09:10

Yaklaşık 1 yıldır kira yardımı alamayan Fikirtepelilerin çadırlı eylemi devam ediyor.İki yıl önce evlerinin yenilenmesi için Pana Yapı ile anlaşan bin aile evlerini terk ederek kiraya çıkmıştı. Ancak onlarca aile 1 yıldır kira yardımı alamıyor. Mağduriyet yaşayan aileler yetkililere seslerini duyurmak için inşaat alanına çadır kurarak eylem başlatmıştı. Vatandaşların eylemi sonuç verdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri Fikirtepelileri ziyaret ederek, çözüm yollarını konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Veli Böke ile birlikte Fikirtepe’yi ziyaret etti. Burada kentsel dönüşüm konusunda firmalar tarafından mağdur edilen vatandaşları dinleyen Müsteşar Yardımcısı Demirtaş, sorunlardan haberdar olduklarını ve yatırımcı firma temsilcilerini Ankara’ya çağırıp çözüm önerilerini dinlediklerini anlattı.

ÇADIRLARA İZİN VERİLDİ!

Yaşanan sorunları vatandaşlardan dinlemek için Fikirtepe’ye geldiklerini dile getiren Demirtaş, “Tabii burada maalesef çadırda yaşamak zorunda kalan insanlar gördük. Bunlar için tabii ki üzüldük. Bunlar yatırımcı firmadan kira yardımını alamadıkları için çaresizlik içerisinde ancak kendi arsasına çadır kurduğunu söyleyen insanlar vardı. Bunlar için de önümüzdeki hafta içinde kira yardımını kendi bakanlık şartlarıyla yapma kararı aldık. Onun bilgisini verdik. Önümüzdeki haftadan itibaren geriye dönük belki ödenmiş kiralarıyla ilgili başka bir çalışma yapacağız ama bundan sonraki süreçte kiralarını devlet bir çözüm üretilinceye kadar daha sonra projenin içinden mahsup edilmek üzere bir şekilde ödeyecek.” dedi.

Bakanlık olarak vatandaşın mağdur edilmesine göz yumamayacaklarını dile getiren Demirtaş, “O yüzden buradayız. Vatandaşlar çadırlarda kalmaya devam edecek, inşaat faaliyeti başlayıncaya kadar biz de kalmalarında bir mahsur olmadığını söyledik. Çünkü burada vatandaşa kira ödenmediği için kiralık yer buluncaya ya da kira yardımı alıncaya kadar kalabilirler.” diye konuştu.Mücahit Demirtaş, önümüzdeki haftadan itibaren temsilcilerle toplantılara, görüşmelere başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Vatandaşlar adına konuşan Engin Akgüzel de yetkililerle yaptıkları görüşme sonrasında çözüm komisyonları kurulacağını ve Bakanlık yetkilileriyle irtibat halinde olacaklarını söyledi. Akgüzel, kesin çözüm alıncaya kadar Fikirtepelilerin çadırda kalacağını söyledi.


ARŞİV