Açık Akademi’de yeni dönem başlıyor

Geleceğin kentleri neye benzeyecek? Akıllı kentler ne kadar “akıllı”? Açık Akademi Seminerleri'nde “geleceğin kentleri” tartışılacak

22 Ekim 2018 - 15:51

Kadıköy Belediyesi Akademi’nin Açık Akademi Seminerleri’nin  yeni dönemi, 30 Ekim Salı günü saat 19:00’da başlayacak. 30 Ekim – 22 Kasım arasında, her salı ve perşembe akşamı, alanında uzman farklı isimlerin katılacağı 8 seminerde, kentlerin geleceği hakkında konuşulacak. Seminerlere yeterli katılım sağlayanlara ise (8 oturumda en az 6 oturum) katılım belgeleri verilecek.

“GELECEĞİN KENTLERİ” TARTIŞILACAK

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen seminer programlarında: Geleceğin kentleri neye benzeyecek? Akıllı kentler ne kadar “akıllı”? Dijital devrimin hızını yakalayabilecek miyiz? Elimizdeki politika enstrümanlarının vadesi ne zaman doluyor? Artan kentsel nüfusun ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve gıdayı dünyamız nasıl üretecek ve daha önemlisi bunların paylaşımı ne kadar adil olacak? Kentsel nüfus hızla yaşlanırken, kentsel mekan ve kurumsal kapasite/perspektif buna ne kadar hazır? Sorularına cevaplar aranacak.

UZMANLAR TARTIŞACAK

30 Ekim Salı günü başlayacak seminer programının ilk konuğu Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç. Güvenç, “Akıllı Kentleşme: Yeni Bir Kent Ütüpyası mı?” başlıklı sunumuyla kent ve planlama tarihine dair konuşacak. 1 Kasım Perşembe günü ise özellikle İstanbulluların büyük bir sorunu olan ulaşım konusu masaya yatırılacak. Prof. Dr. Haluk Gerçek, geleceğin kentlerinde ulaşım ve erişebilirlilik üzerinden ulaşım problemlerine ışık tutacak.  6 Kasım Salı günü de Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kemal Kılıç “Dijital Dönüşüm: Tehditler ve Fırsatlar” başlığını taşıyan sunumuyla, dijital dönüşüm sürecinin merkezinde yer alan insanın dönüşümüne dair farklı bilim alanlarından derlenen bulgu ve önerileri paylaşılacak.

KİMLER KATILABİLİR?

Yerel yönetimlerde, demokratik kitle örgütlerinde, kent konseylerinde, siyasi partilerde yukarıdaki konularla ilgili araştırma yapanlar başta olmak üzere; bu konulara ilgi duyan, araştırmacılar/öğrenciler/vatandaşlar seminer programına başvurabilecek. Seminerlere katılım ücretsiz ancak kontenjan sınırı olduğundan başvurular içerisinden değerlendirme yapılacak ve seminerler başlamadan önce başvuru sahiplerine bilgi verilecek.

Programın ayrıntılı bilgisine ve kayıt için gerekli olan koşulların neler olduğuna şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.kadikoyakademi.org/acik-akademi-seminerleri-basliyor-gelecegin-kentleri/


ARŞİV