''Zamanaşımı'' Kadıköy'de kınanacak

Aleviler, Sivas Katliamı davasının zamanaşımından düşürülmesine tepkilerini göstermek için 31 Mart'ta Kadıköy'de miting yapacak.

29 Mart 2012 - 11:27

Alevi kurumları Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sivas, Madımak Oteli’nde 35 kişinin yakılarak katledilmesine ilişkin davada firari sanıkları hakkında verdiği zaman aşımı kararına karşı 31 Martta Kadıköy’de miting düzenleyeceklerini duyurdu.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve birçok yöre derneği Ankara'da bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasında "Adalet için 31 Mart'ta Kadıköy'de buluşuyoruz" başlıklı bir açıklama yayımlandı. "Sivas katliam davasında zamanaşımını tanımıyoruz! Yüreğimizdeki yangın devam ediyor!" üst başlığını taşıyan açıklamada, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sivas katliamı davasında firari sanıklara ilgili olarak verdiği zamanaşımı kararı hukuksal açıdan Türkiye için tam bir utanç belgesi olduğu vurgulandı. ''İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz'' ifadesi kullanılan açıklamada, ''Bu karar, adalet duygusuna vurulmuş bir darbedir.Bu karar, yalnızca 5 firari katliam sanığının affedilmesi ile sınırlı bir karar değildir, onlar şahsında binlerce katliam sanığının aklanmasıdır. Bu karar, Madımak Oteli’nde konaklayan bilim, kültür ve sanat insanlarını yakmak için 8 saat otel önünde “yakın ulan yakın” diye çığlıklar atan, “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” diyen binlerce katliam sanığının affedilmesidir! İktidar eliyle Türkiye gericiliğinin ödüllendirilmesidir'' denildi.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ''Bundan dolayı yüreğimizdeki yangın halen devam ediyor! Sivas katliamı başta olmak üzere bütün katliamlar insanlığa karşı işlenmiş suç olarak kabul edilene kadar mücadelemiz devam edecek! Katliamın bütün sanıkları ve dönemin yöneticileri yargı önüne çıkartılana kadar mücadelemiz devem edecek! Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız! İnsan olmanın onurunu hisseden, vicdan sahibi herkesi mitinge davet ediyoruz!''
sunuculuğunu tiyatro oyuncusu Orhan Aydın'ın yapacağı mitingte, Sabahat Akkiraz, Selda Bağcan, Onur Akın, Pınar Aydınlar (Sağ) ve Gülcihan Koç sahne alacak.


ARŞİV