Ekolojik Yaşam Merkezi açılıyor

Şehrin ortasında samandan bir ev. Çocukların sebze ve meyveleri elleriyle ektikleri bir bahçe. Ekolojik Yaşam Merkezi açılıyor

01 Haziran 2018 - 10:24

Şehrin ortasında imece usulü yapılan samandan bir ev. Çocukların sebze ve meyveleri tanıyacakları kendi elleriyle ekim yapabilecekleri bir bahçe. Bütün bunlar Kadıköy’de oluyor. Kadıköy Belediyesi, Eğitim Mahallesi Hakkı Bey Sokak’ta bulunan alanı Kemal Sunal Parkı  ve Ekolojik Yaşam Merkezi’ne dönüştürdü.

Kadıköy Belediye Meclisi kararı ile plan değişikliği yapılarak bitişiğindeki parselle birleştirilen bin 520 metrekarelik yeşil alan permakültür ilkeleri doğrultusunda planlanarak projelendirildi. Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi 5 Haziran Salı günü hizmete açılıyor. Saat 14.00’de yapılacak açılış etkinliğine herkes davetli.

KOMPOST EĞİTİM MERKEZİ VAR

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde başta çocuklar olmak her yaştan insanın katılabileceği eğitim ve atölyelerin olduğu bir Kompost Eğitim Merkezi de yer alıyor.

Kompost Eğitim Merkezi binası ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunmak amacıyla geçtiğimiz yıl temmuz ayında Matthieu Pedergnana ve Ece Aslan Pedergnana’nın proje danışmanlığında 40 kişinin gönüllü çalışmasıyla yapılmıştı. 60 metrekare olan bina Solucanla Kompost eğitimlerine uygun şekilde ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlanmıştı. Bu nedenle bina yapımında doğal, sağlıklı, ısı performansı ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edilmiş, doğal sıva kullanılmıştı.

Permakültür ilkeleri doğrultusunda tasarlanan Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi’nde kelebek bahçesi, koku bahçesi, tematik bitki alanları, biyolojik gölet ve kümes yer alıyor. Parktaki çocuk oyun alanları da ahşap malzemelerden yapıldı.

 

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde neler olacak? 

  • Ekolojik Yaşam Merkezinde 3 aylık programlarla web sitesi üzerinden duyuruya açılan farklı yaş gruplarına yönelik sürekli eğitim ve atölyeler olacak.
  • Hafta içi sabah 09:00-12:30 arası ilçe okullarındaki öğrencilere program dahilinde Muhteşem Dönüşüm Esencan ve Adımını Yeşil Atan Okullar eğitimleri verilecek.
  • Hafta içi öğleden sonra ya da hafta sonu için yetişkin ve dışarıdan katılıma açık eğitim  ve atölyeler planlanacak.
  • Merkezde ekolojik yaşam ile ilgili farklı konularda eğitimler verilmesi, daha fazla eğitimci ve katılımcıya ulaşılması için 2017 Çevre Festivalinde yer alan Sivil Toplum Kuruluşları, inisiyatifler ve platformlardan destek alınacak.

ARŞİV