Haftalık Bağımsız Gazete 08 Temmuz 2020

Yarıyıl Tatili Kadıköy’de Güzel!

Kadıköy Belediyesi, Yarıyıl Şenliği ile çocukları Kadıköy’e davet ediyor. Şenlik kapsamında eğitimler ücretsiz, kültür merkezlerinde sahnelenecek çocuk oyunları ise indirimli olacak. Kozyatağı Kültür Merkezi’nde Çocuk Kitapları Günleri ve Karikatür Evi’ndeki Yarıyıl Karikatür Günleri ise keyifli bir yarıyıl tatili yaşatacak

Yarıyıl Tatili Kadıköy’de Güzel!
Kaan DERTÜRK

Kadıköy Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da yarıyıl tatilinde çocukların eğlenceli vakit geçirebilmesi için dopdolu bir program hazırladı. 21 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Yarıyıl Şenliği’nde tüm atölye çalışmaları ücretsiz, onlarca tiyatro oyunu ise indirimli olacak. Çocuklar isterlerse Karikatür Evi’ndeki atölye çalışmalarına katılabilecek, isterlerse Kozyatağı Kültür Merkezi (KKM)’nde kitapların büyülü dünyasına yolculuğa çıkabilecek ya da Barış Manço Kültür Merkezi (BMKM)’nde indirimli tiyatro oyunlarını izleyebilecekler. Kadıköy’ün çocukları için 15 günlük program hazır. Gazete Kadıköy olarak şenlikten seçtiğimiz etkinliklerle sizleri baş başa bırakıyoruz...

ÇOCUKLAR TİYATROYA DOYACAK

Şokola Prens / 21 Ocak 12.00: Yarıyıl Şenliği’nin ilk çocuk tiyatrosu olma özelliğini taşıyan Şokala Prens, oynadıkları video oyununu tamamlayıp, Prenses Şokala’nın Abur Cubur Ülkesi’ne girme hakkı kazanan Çilek ve Çino’nun hikâyesini anlatıyor. Çocuklara renkli anlar yaşatacak oyun KKM’de oynanacak. Bilet 20 TL. 

Kutup Macerası / 21 Ocak 13.00: Mo ile Mi kardeşler, kutuplarda yaşayan iki Eskimo çocuğudur. Günün birinde balık yakalamak için yola çıktıklarında, kutup ayısı Ponpi’nin acı içinde kıvrandığını görürler... Dostluk kavramının sonuna kadar işleneceği bu oyun BMKM’de çocuklarla buluşacak. Bilet 20 TL.

Misler Ülkesi / 22 Ocak 13.00: Tiyatro Alkış tarafından sergilenen oyunda Kahraman Aslan Kraliçe Barki, dünyayı çöplerden kurtarmak için Misler Ülkesi’ne doğru yola koyulur. Çünkü Misler Ülkesi’nde bütün çöpler tekrar işe yarar hale gelmektedir. Çocuklara, geri dönüşüm ve çevre bilincinin anlatılacağı oyun BMKM’de oynanacak. Bilet 20 TL. 

Oyun Treni / 24 Ocak 13.00: Pınar Çocuk Tiyatrosu, “Oyun Treni” adlı oyunuyla sağlıklı yaşam için temizliğin vazgeçilmez olduğunu eğlenceli bir dille anlatırken, sporun insan sağlığı ve gelişimi için önemini oyunlar eşliğinde aktarıyor. BMKM’de gerçekleşecek oyun ücretsiz. 

Robinson ile Cuma - Şenlikli Ada / 25 Ocak 13.00: Masal Gerçek Tiyatro, Daniel Defoe’nin ünlü klasiği “Robinson Crusoe”yu, aynı adla çocuklar için oyunlaştırıp, sahneliyor. Robinson’un gemisinin fırtına sonucu ıssız bir adaya düşmesiyle başlayan oyun Daniel BMKM’de oynanacak. Bilet 20 TL. 

Pinokyo / 27 Ocak 15.00: Gepetto iyi bir kuklacıdır. Bir gün kukla yaparken kuklanın konuştuğunu fark eder. Bu olaya çok şaşırır ve sevinçle ona Pinokyo adını verir. Komiklikler yapan, insanlar gibi konuşan, dans eden Pinokyo, bir gün diğer çocuklar gibi olmak ister... Çocukların vazgeçilmez kahramanı Pinokyo tiyatroya taşınıyor. BMKM’de gerçekleşecek oyunun bilet fiyatı ise 20 TL. 

KİTAPLARIN DÜNYASINA YOLCULUK

1 Şubat Çarşamba günü Kozyatağı Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açılışı yapılacak Çocuk Kitapları Günleri çok renkli geçecek. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Çocuk Kitapları Günleri’ne katılım ücretsiz. Onlarca yayın evinin katılacağı Çocuk Kitapları Günü 5 Şubat’a dek ziyaret edilebilecek. Eğlenceli, keyifli ve kültürel aktivitelerle dolup taşacak Çocuk Kitapları Günleri’ne tüm çocuklar ve gençler davetli. Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye 0216 658 00 15 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

KARİKATÜLERLE TATİL

Karikatür Evi, yarıyıl tatili için çocuklara hem eğlenebilecekleri hem de öğrenebilecekleri bir program hazırladı. Yarıyıl Karikatür Günleri adlı program 31 Ocak Salı günü “Karikatür Evi Atölyelerinden” sergisi ile başlayacak. Karikatür Evi’nde iki dönem boyunca yapılan karikatür ve çizgi roman çalışmalarının görülebileceği sergi, 5 Şubat’a dek ziyaret edilebilecek. Karikatür Evi’nde yarıyıl tatili boyunca gerçekleşecek etkinliklerin hepsi ücretsiz. 7-14 yaş aralığındaki her çocuk Karikatür Evi’ndeki atölyelere katılabilecek. Karikatür sanatçıları tarafından verilecek atölye çalışmalarından sizler için seçtiklerimiz ise şöyle:

31 Ocak Salı 12.00: Karikatür Eğitmeni Kamil Yavuz, 10-13 yaş grubu çocuklara Atölye 3’te üç saat boyunca atölye çalışması verecek.

1 Şubat Çarşamba 12.00: Karikatürcüler Derneği Üyesi Nuhsal Işın, 10-13 yaş grubu çocuklara Atölye 2’de karikatür hakkında bilgilendirecek.

2 Şubat Perşembe 12.00: LeMan Dergisi çizeri Erhan Candan, 8-11 yaş grubu çocuklara Atölye 2’de karikatür çalışmaları yapacak.

3 Şubat Cuma 13.00: Grafiker ve aynı zamanda karikatürcü olan Erdoğan Karayel, 8-11 yaş grubu çocuklarla Atölye 1’de çizim konusunda ders işleyecek.

4 Şubat Cumartesi  13.00: Penguen ve Süper Penguen Dergileri çizerlerinden Faruk Kaya ve Cihan Topçu, dergi çıkarma süreci ile ilgili deneyimlerini ve bilgilerini paylaşacaklarını bir söyleşi gerçekleştirecekler. 

Atölyelerle ilgili ayrıntılı bilgiye 0216 418 10 49 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

ÇSM ORKESTRASI SUNAR!

Çocuk Sanat Merkezi Oda Orkestrası ve Öğretmenleri, renkli eserler ve keyifli sunumla birlikte çocuklara orkestra çalgılarını tanıtıyor. Prokofiev’in "Peter ve Kurt" eserinden Kedi ile Ördek, Saint-Saens’in "Hayvanlar Karnavalı"ndan hayvanların geçiş seremonisi gibi klasik müziğin bilindik yapıtları aracılığıyla genç kuşağa ulaşmayı hedefliyorlar. 26 Ocak Perşembe 14.00’te, Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki bu ücretsiz konseri kaçırmayın!

MÜZİKAL SAHNELENECEK 

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı BAK Kadıköy ekibinin hazırladığı “Bir Afet Masalı” adlı müzikal oyun, çocukları afetlere karşı bilinçlendirecek, deprem anında neler yapmamız gerektiğini anlatacak. Alet çantası hazırlama, ilk yardımın önemi gibi temel konuları müzikal bir dille anlatan oyun Caddebostan Kültür Merkezi’nde 30 Ocak saat 12.00’de ücretsiz olarak oynanacak. 

Yarıyıl Şenliği etkinlik detayları www.kadikoy.bel.tr adresinden ya da kültür merkezlerinden öğrenilebilir.

SEÇENEK ÇOK

Bu sömestr döneminde de Kadıköy oldukça keyifli. Kadıköy Belediyesi’nin hazırladığı sömestr etkinliklerinin yanı sıra ilçenin pek çok yerinde çocuklar için bolca atölye, sergi, tiyatro…vs var. İşte onlardan bazıları:

POYRAZOĞLU’NDAN ATÖLYE

Türk tiyatrosunun duayen ismi Ali Poyrazoğlu, kukla ve maskelere olan merakıyla tanınıyor. Ünlü tiyatrocu 20 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında Akasya AVM’de altı farklı günde üç seans olarak düzenlenecek yaratıcı yazarlık atölyesinde 8-13 yaş arasındaki çocuklarla bir araya gelecek. Çocuklar, usta tiyatrocu ile yapacakları atölye çalışması ile düş evrenine adımlarına atacaklar. Rezervasyon ve detaylı bilgiye 0505 109 36 36 numarasından ulaşabilirsiniz. 

YARATIYORUZ VE YAZIYORUZ

Kadıköy Theatron, Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık atölyesinin kapılarını aralıyor. Atölye boyunca çocukların, çeşitli yönelimler verilerek hayal güçlerinden beslenen yaratıcı yazarlık çalışmaları yapmaları amaçlanıyor. İki kur sürmesi planlanan atölye çalışmasının ilk ayağı 11 Şubat Cumartesi günü 14.00’te başlıyor. Detaylı bilgi için: 0536 961 01 01

RESİM ÇİZMEYİ ÖĞRENİYORUZ 

Caddebostan’da yeni açılan Mine Sanat Galerisi, yarıyıl tatilinde çocuklara yönelik atölye çalışmaları yapıyor. Mine Sanat’ta Çocuklarla Sanata Yolculuk adlı atölye çalışmasında eğitmen Semra Bolat eşliğinde gerçekleşecek çalışmada çocuklar, figür çizimi, portre, heykel, kolaj ve resme dair daha birçok farklı uygulama ile keyifli vakit geçirecekler. 15 kişilik kontenjanın olduğu atölyede rezervasyon gerekiyor. Detaylı bilgi için: 0554 737 23 11

PERA’DA SANAT  VAR

Kadıköy merkezli olan Pera Güzel Sanatlar, dolu dolu bir sömestr sunuyor. İsteğinize göre bir haftalık ya da iki haftalık seçebileceğiniz paketlere göre çocuğunuz müzik, dans, resim, tiyatro, bale gibi sanat dallarında eğitim alıyor. Grupların yaş dağılımına göre belirleneceği çalışmalarda kontenjan sınırı var. Detaylı bilgi için 0216 550 88 08 nolu numarayı aramanız yeterli.

OYUNCAKLARIN MÜZESİNE YOLCULUK

1700’lü yıllardan günümüze dünyanın farklı ülkelerinden en gözde oyuncakların sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe’deki tarihi köşkte yer alıyor. Sunay Akın’ın kurmuş olduğu müzede binlerce oyuncak çocuklar tarafından ziyaret edilmeyi bekliyor. Müze, pazartesi hariç, hafta içi 09.30-18.00, hafta sonu ise 09.30- 19.00 saatlerinde açık. Detaylı bilgi için: 0216 359 45 50 51

BARIŞ ABİ’YE ZİYARET

Müziği, Kadıköy Moda’dan tüm dünyaya yayılan Türkiye’nin evrensel sanatçısı Barış Manço’nun ölümünün 18. yılı olan 31 Ocak Günü, Manço’nun müze olan evi tüm sevenlerine ve çocuklarına açık olacak. Kadıköy Belediyesi tarafından müze konseptiyle düzenlenen evde çocuklar, Barış Abilerine dair pek çok eseri ve eşyayı görebilecekler.

MASA OYUNLARINI UNUTMA

Havalar çok soğuk dışarı çıkamam diyenlerdenseniz, sizler için güzel bir aile eğlencesi olan masa oyunlarını önereceğiz. Masa oyunları, kimi zaman bilgi ve zekânın yoğunca kullanıldığı, kimi zaman ise yetenek ve şans gerektiren, birden fazla kişiyle oynanan oyunlar olarak tanımlanıyor. Bu yarıyıl tatilini eğlenceli hale getirmek için ideal olan masa oyunlarından emlak temalı olan Monopoly, fazlasıyla dikkat gerektiren Bil Bakalım Kim? beden ve mimiklerinizi sonuna kadar kullanabileceğiniz Tabu oyunuyla da eğlenceli vakit geçirmeniz mümkün.

SÖMESTRDE SİNEVİZYON

“15 Tatil”in en güzel yanlarından biri, vizyona çok sayıda çocuk filminin girmesi. Animasyonlar, masallar, ailecek izlenebilecek kurgu filmler 20 Ocak itibariyle salonları ziyarete başlayacak. İşte sömestrde sinema keyfi yaşatacak, çocuk çocuk eğlenceli vakit geçirtecek filmler:

Moana

Antik çağlarda Okyanusya’daki Güney Pasifik adalarında yaşayan bir genç kız olan Moana, kuşaklar boyunca denizlerde yolculuk etmiş bir ailenin temsilcisidir. Ailesine yardım edebilmek amacıyla maceralı bir yolculuğa çıktığında, hayran olduğu yarı-tanrı Maui ile işbirliği yapması gerekecektir.
Disney’in çok sevilen bazı animasyonlarını yönetmiş John Musker ve Ron Clements’in yönettiği Moana, 20 Ocak’ta sinemalarda.

Pepee

Dedesinin icat ettiği sıcak havayla çalışan balonla göklerde kaybolan Pepee ve arkadaşları, bu balonla Türkiye’nin farklı yerlerine giderler. Önce Adıyaman’da Nemrut’a, sonra Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye ve en son Kapadokya’ya giden Pepee, hem Türkiye’nin değişik yerleri hakkında bilgi edinecek, hem başına gelen işlerden kurtulmaya çalışırken hep birlikte hareket etmenin önemini kavrayacaktır.

Olanlar Oldu

Zafer Kaptan (Ata Demirer) Ege kıyısında küçük bir kasabada tekne turları düzenleyerek geçinmektedir. Zafer’in annesi Döndü Hanım (Ata Demirer) da oğlunun bir an önce evlenmesini istemekte, Zafer’in pek de anlaşamadığı Mehtap’ı (Seda Güven) münasip bir gelin adayı olarak düşünmektedir. Zafer’in hayatı, tatil için kasabaya gelen ünlü dizi oyuncusu Aslı’yla (Tuvana Türkay) tanışıp âşık olmasıyla değişecektir.
Olanlar Oldu filminin çekimleri İzmir’in Seferihisar ilçesinin Sığacık Mahallesi’nde tamamlandı. Ailecek izlenebilecek keyifli bir komedi.

Can Dostum

Sonsuzluğun mümkün olmadığı dünyamızda hayvanlarında yıllardır bir cenneti olduğu söylenir. Fakat “Can Dostum” filminde bir köpeğin yaşamını sona erdirdikten sonra yeniden canlanmasını konu ediniyor. Ölümünün hemen ardından farklı bir köpek cinsi şeklinde dünyaya gelir. Filmin yönetmen koltuğunda Lasse Hallström yer alıyor. Filmin başrollerini ise Dennis Quaid, Britt Robertson, Logan Miller gibi isimler paylaşıyor. Can Dostum, 27 Ocak’ta vizyonda olacak.

Cesur Kahraman: Ejderha Büyüsü

Küçük Nicky, zamanında bir ejderhayı dize getirerek ne kadar güçlü olduğunu kanıtlayan ve bununla ünlenen Tanner’ın oğludur. Köyünde sakin bir hayat süren küçük çocuğun en büyük hayali ise babasının yendiği ejderhayla karşılaşmak ve onu bir kez de kendisi yenebilmektir. Babasının bütün itirazlarına karşı amacını gerçekleştirmeyi kafasına koyan Nicky, büyücü arkadaşı Eddie ile birlikte bir ejderha mücadelesi esnasında sihirli bir boyuta girer ve orada hapsolurlar. Bildikleri dünyaya geri dönmek için gereken şey ise ejderhayı alt edebilmektir.

BONUS

Kabakçığın Hayatı

Geçen hafta vizyona giren “Kabakçık’ın Hayatı” da sömestrde büyük keyifle izlenecek animasyonlardan. Annesinin ani ölümünden sonra bir yetimhaneye yerleştirilen Kabakçık’ı anlatan film, İsviçre’nin En İyi Yabancı Film adayı olarak Oscar için yarışmıştı. Film Kadıköy Moda Sahnesi’nde izlenebilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.