Haftalık Bağımsız Gazete 05 Mart 2021

Liselilerden liseliler için…

Lise hayatları boyunca katıldıkları akademik ve kültürel etkinliklerin, gelişimlerinde büyük rol oynadığını fark eden Kadıköylü liseli iki genç olan Eda Topuz ve Yağmur Güngör, akranları için çevrelerindeki etkinlikleri keşfedebilecekleri ‘Zone’ adlı bir platform oluşturdular. Topuz ve Güngör, bireysel farkındalık yaratarak üretken genç kimliklerin oluşmasını hedefliyor.

Liselilerden liseliler için…
Gökçe UYGUN

Acıbadem’de yaşayan, Robert Koleji son sınıf öğrencileri Eda Topuz ve Yağmur Güngör, akademik ve kültürel etkinlikleri lise öğrencileriyle paylaşmak amacıyla ‘’Zone’’ adlı bir platform kurdu. Girişimci ikiliye projelerini sorduk.

  • Eda ve Yağmur sizler de birer genç olarak, yaşıtlarınıza yönelik bir proje yapmak fikri nasıl gelişti?

Eda ve Yağmur: Lise hayatımız boyunca akademik ve kültürel alanda birçok etkinliğe katıldık. Ders çalışmanın dışında zamanımızı harcadığımız bu aktivitelerin bize katkılarını 11. sınıfta daha iyi anlamaya başladık. Katıldığımız yarışmaların, gittiğimiz akademik yaz kamplarının, konferanslarda dinlediğimiz konuşmacıların ve benzeri deneyimlerin kişisel gelişimimizi desteklediğini, kariyer seçimimizde bizi büyük ölçüde etkilediğini fark ettik. İki yakın arkadaş olarak bunları konuşurken, madem bu etkinlikler kendimizi geliştirmemiz için önemli bir fırsat o zaman tüm gençlerin çevrelerindeki etkinliklerden haberdar olması gerekiyor diye düşündük. 

  • Zone’u da bu motivasyonla kurmuş olmalısınız… 

Eda: Amacımız liseli öğrencilerde bireysel farkındalık yaratarak üretken genç kimliklerin oluşmasını sağlamak. Bunu gerçekleştirebilmek için de etrafımızdaki fırsatları liseli gençlere sunmaya çalışıyoruz. Üretken, hedefleri ve hayalleri olan gençleri elimizden geldiği kadarıyla desteklemeye çalışıyoruz. Çünkü biz  gençler hayallerimiz kadar varız.

  • Liselilerin sosyalleşmesi, etkinliklere katılması onların kişisel ve mesleki yaşamlarına neler katar?

 Yağmur: Şu anki eğitim sisteminin bizi geleceğe yeterince hazırladığını düşünmüyorum. Kampüsün dışındaki interaktif ortamlardan faydalanabileceğimizi düşünüyorum. İstanbul’da birçok üniversite ve lise kendi bünyesinde birçok alanda etkinlikler düzenliyor ve gençler bu tarz etkinliklere katılabilir. Gündemi takip etmek ve başarılı insanları dinlemek gençler için çok ilham verici. Bence akademik etkinliklerin yanı sıra tiyatro ve sergi gibi kültürel etkinliklere katılmak da bireylerin yaşamsal beceriler kazanmasında önemli. Kısacası okuldaki eğitimle yetinmeyip kişisel ve mesleki yaşamlarımızı geliştirebilmek için sosyalleşip etkinliklere katılmamız lazım. Zaten Zone’daki misyonumuz da bu; gençlerin akademik ve kültürel alanlarda farkındalığını ve üretkenliğini geliştirmek.

  • Zone’un blog (www.zoneapp.blog) ve İnstgram’daki (@zoneapptr) içerikleri neler? Liseliler nasıl yararlanabiliyor, nasıl katkı sunabiliyor?

Eda ve Yağmur: Gençlerin en çok kullandığı uygulama şu anda Instagram, o yüzden hedef kitlemize en başarılı şekilde bu platform üzerinden ulaşıyoruz. Akademik alanda lise öğrencilerinin katılabileceği konferanslar, programlar ve yarışmalar gibi etkinlikleri; kültür ve sanat kapsamında da  tiyatroları, sergileri, konserleri ve festivalleri paylaşıyoruz. Blog’umuzda ise akademik etkinlikler ve kültür&sanat etkinlikleri kategorilerinde duyurular paylaşıyoruz. Blog’un en önemli yanı ise liseli gençlerden gelen hikayeleri paylaşmamız. Bu sayede çok yönlü bir platform olmaya çalışıyoruz. Finanstan sosyal girişimciliğe gençlerin ilgi duydukları alanları diğer lise öğrencilerine tanıtmalarını sağlıyoruz. Çünkü biliyoruz ki biz gençlerle deneyimlerini en iyi bizim gibi gençler anlatabiliyor. 

  • Günümüzde pek çok mecrada binlerce paylaşım yapılıyor. Sizinkinin farkı, önemi nedir?

Eda ve Yağmur: Lise öğrencileri tarafından kurulan ilk bağımsız platform olmamız… Kendimizi “liseli gençlerin buluşma noktası” olarak tanımlıyoruz, çünkü Zone’da paylaşılan her etkinlik lise öğrencilerine hitap ediyor. Zone yalnızca bir platform değil, farklı lise öğrencilerinin yer aldığı çok yönlü bir topluluk.  

  • Peki ya Zone Kolektif nedir? 

 Eda ve Yağmur: Gençlerin yürüttüğü bağımsız bir iletişim ağı. 23 farklı liseden gelen lise temsilcisinden oluşuyor. Farklı alanlarda altyapıları olan temsilcilerimizle sosyal farkındalık yaratan projeler üretiyoruz. Liselilerin ihtiyaçlarını fark edip üretken kimliklerin oluşması için kaynaklar sağlamaya çalışıyoruz. Zone Kolektif’e daha fazla liseden öğrenci alımı yaparak İstanbul’da daha güçlü bir iletişim ağı oluşturmayı umuyoruz. İlerleyen zamanlarda Türkiye’nin farklı şehirlerine de ulaşmayı hedefliyoruz.

  • Google’dan bir ödül almışsınız. Nedir o?

 Yağmur: 2017 Mayıs’ında Google tarafından düzenlenen ve San Fransisko’daki Silikon Vadisi’ne bağlı “Technovation Challenge: Girls for a Change“ adlı kız öğrencilere yönelik kodlama ve girişimcilik yarışmasına katıldık. Bu yarışmada eğitim alanında sürdürülebilirlik konseptini hedefleyen bir fikir geliştirdik.  Projemizde lise öğrencilerinin çevrelerindeki etkinlikleri tarihleriyle ve açıklamalarıyla keşfedebilecekleri bir etkinlik keşfetme uygulaması kodladık. Uygulamamızı Android telefona yükledikten sonra demo videosunu çekerek bir sunum hazırladık. 3 ay içinde hazırlandığımız projeyle Google’ın yürüttüğü yarışmada Türkiye’den seçilen tek yarı finalist olduk ve ‘en iyi iş modeli ödülü’nü aldık.

  • Başka projeleriniz de olacak mı?

Yağmur: Sıradaki projemiz Technovation Challenge’ın Türkiye’ye uyarlanmış hali olacak. Technovation Challenge internet üzerinden katılınan ve program dili İngilizce olan bir yarışmaydı. Biz bu yarışmayı Türkiye’ye interaktif bir şekilde adapte ederek geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyoruz ve çok yakında projeyi uygulamaya başlayacağız. Türkiye’nin dört bir yanından kızların katılabileceği bir yarışma olacak. Katılımcılar fikir geliştirme, iş modeli oluşturma ve kodlama aşamalarını tamamlayarak projelerini sunacaklar. Bu projedeki en büyük hedefimiz kız öğrencilerin girişimcilik ekosistemine girmesine yardım ederek kız öğrencilerde kodlamaya duyulan içsel bariyeri yıkmak. Maalesef birçok iş sektöründe cinsiyet eşitsizliği karşımıza çıkıyor. Bu cinsiyet eşitsizliği en çok STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) alanlarında görülüyor. Bu projemizle genç kızları bilim ve teknoloji alanlarında cesaretlendirmek istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.