Haftalık Bağımsız Gazete 28 Mayıs 2018

Kadıköy kütüphaneleriyle güzel

Kadıköy Belediyesi kütüphanecilikte ivmeyi yükseltti. Kitap sayısının 100 binlere ulaştığı belediye kütüphanelerinde engelliler, hasta ve yaşlılar için eve kitap uygulaması mevcut. İnternetten e-kütüphane olanaklarından da yararlanmak mümkün

Kadıköy kütüphaneleriyle güzel
Mustafa SÜRMELİ

Kadıköy Belediyesi bünyesindeki kütüphaneler okumak, çalışmak, söyleşi ve atölyeler çeşitli olanaklara sahip. Kütüphanelerde açık raf sistemi uygulanıyor. Kullanıcılar raflar arasında gezip tüm kütüphane kaynaklarını inceleyebiliyor, kitaplara kolayca ulaşabiliyor. Mevcut katalog tarama bilgisayarlarıyla kaynak aranabilirken, online katalog adreslerini kullanarak kütüphane dışından 7/24 kitap araması yapılabiliyor. Sınırsız internet erişimiyle kullanıcıların kendi bilgisayarlarını kullanabilecekleri rahat çalışma ortamı da mevcut.

Çocuk Etüt Merkezleri Kütüphaneleri, Kemal Tahir Halk Kütüphanesi, Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi ve Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nde, danışma kaynakları ve nadir eserler hariç, uygulanan ödünç kitap sistemiyle 15 günlüğüne ödünç kitap alınabiliyor. Kütüphanelerdeki koleksiyonların tümü bağış ve satın alma yoluyla düzenli olarak güncelleniyor. Ayrıca, Kadıköy Belediyesi Kütüphaneleri Toplu Kataloğu ile bir defada Çocuk Etüt Merkezleri Kütüphaneleri, Kemal Tahir Halk Kütüphanesi ve Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi’nden kaynak araması yapılabiliyor.

Kadıköy Belediyesi Kütüphaneleri Toplu Kataloğu’na ulaşmak için http://kutuphane.kadikoy.bel.tr/Yordamtk.htm adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Biz de Gazete Kadıköy olarak, Kütüphaneler Haftası’nda Kadıköy Belediyesi kütüphanelerini inceledik.

TARİH EDEBİYAT SANAT KÜTÜPHANESİ

Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi (TESAK), zengin koleksiyonlu bir araştırma kütüphanesi olmasının yanı sıra bilimsel toplantı, konferans, sempozyum, seminer ve sergiler gibi kültürel etkinlikleriyle de dikkat çeken bir kültür merkezi. 2014’te kurulan TESAK, Kadıköy’ün ilk araştırma kütüphanesi olarak faaliyete başladı. Kataloğunda bulunan çeşitli dillerde yaklaşık 56 bin kitap, 10 bin süreli yayın; bin 500 CD ve Kadıköy’le ilgili efemeranın yanı sıra, 6 binden fazla “İmzalı Kitap Koleksiyonu”yla TESAK, Türkiye’de bu alanda büyük ve önemli bir özel koleksiyona sahip.

İlerleyen dönemlerde üyelik sistemine geçmesi planlanan kütüphanede ödünç alma sistemi bulunmuyor.

Çalışma Gün ve Saatleri

Salı-Pazar saat: 10.00-18.00

İletişim

Adres: Caferağa Mah. Rıhtım Cad. No:2/3 Eski Başkanlık Binası

(Beşiktaş İskelesi Karşısı) Kadıköy

Tel: (0216) 337 86 54-55

WEB adresi: http://kultursanat.kadikoy.bel.tr/tr/kultur-merkezleri/tarih-edebiyat-ve-sanat-kutuphanesi

MUHTAR ÖZKAYA HALK KÜTÜPHANESİ
1965 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kurulan, 2006 yılında Kadıköy Belediyesi’ne devredilen Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi’nde çeşitli dillerde yaklaşık 21 bin kitap, çoğu Muhtar Özkaya tarafından bağışlanmış 262 Osmanlıca kitap, 260 süreli yayın ve 323 DVD bulunuyor. Güncel Süreli Yayın Bölümü’nde günlük 7 gazete ile aylık 5 dergi mevcut. 6 güncel donanımlı bilgisayar da kullanıcıların hizmetine açık.

Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi tarafından eve bağımlı hasta, yaşlı ve engelli kullanıcılar için eve kitap teslim hizmeti yapılıyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılar, Kadıköy Belediyesi web adresinde bulunan online kütüphane kataloğundan istedikleri kitabı seçtikten sonra, muhtar.ozkaya@kadikoy.bel.tr e-posta adresi veya (0216) 386 98 51 / (0216) 368 54 82 numaralı telefonlardan kitap talep edebiliyor. Üyelik ve Ödünç Sistemi mevcut.

Çalışma Gün ve Saatleri

Salı-Pazar: 09.00-18.00

İletişim

Adres: Bağdat Cad. Ömerpaşa Sok. Muhtar Özkaya Sitesi No:4/B Caddebostan/Kadıköy

Tel: (0216) 386 98 51

CKM SANAT KÜTÜPHANESİ

Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Kütüphanesi Türkiye’nin ilk butik sanat kütüphanesi. Mekân, Caddebostan Kültür Merkezi içerisinde. Resim, mimarlık, antika, müzik, fotoğraf, geleneksel Türk sanatları gibi sanat dallarına ait ve edebiyat, tarih, coğrafya alanlarında yaklaşık 4 bin 500 kitap ve dergiden oluşan koleksiyonu var. Kullanıma açık 6 bilgisayar, günlük 7 gazete kullanıcılara sunulmakta. Okuma atölyeleri ile çocuklar, eğitimciler ve kütüphaneciler için yaratıcı okuma atölyeleri gibi etkinler düzenleniyor. Kütüphanede üyelik ve ödünç sistemi bulunmuyor.

Çalışma Gün ve Saatleri

Salı-Cumartesi: 10.00-18.00

Pazar: 12.00-18.00

İletişim

Adres: Caddebostan Kültür Merkezi Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan/Kadıköy

Tel: (0216) 467 36 00 / 1137

E-posta: ckm.kutuphane@kadikoy.bel.tr

ETÜT MERKEZLERİ KÜTÜPHANELERİ

Çocuk Etüt Merkezleri Kütüphaneleri koleksiyonunda yaklaşık 6 bin 500 kitap bulunuyor. Koleksiyon; öğrenciler, öğretmenler ve diğer kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda satın alma yoluyla güncelleniyor. Çocuk Etüt Merkezleri Kütüphaneleri yılda yaklaşık 2 bin kişiye hizmet veriyor. Etüt Merkezleri’ne üye olan her öğrenci kütüphanelerden yararlanabiliyor. Kitap ödünç almak isteyen kullanıcıların kütüphane programı üzerinden kayıt olmaları gerekiyor.

Çalışma Gün ve Saatleri

Salı-Pazar: 09.00-17.00

İletişim

Bedri Rahmi Eyüboğlu Çocuk Etüt Merkezi

Adres: Merdivenköy Mah. İmam Ramiz Sok. Kalender Parlar Apt. No:21/A Kadıköy

Tel: (0216) 418 83 24

Cemal Süreya Çocuk Etüt Merkezi

Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No:39 Rasimpaşa/Kadıköy

Tel: (0216) 414 31 85

Fazıl Hüsnü Dağlarca Çocuk Etüt Merkezi

Adres: Hasanpaşa Mah. Kurbağalı Dere Cad. Abdülhalim Memduh Sok.

No:1 Ak İş Merkezi D:24 Kadıköy

Tel: (0216) 345 83 99

Kemal Tahir Çocuk Etüt Merkezi

Adres: Rasimpaşa Mah. Taşköprü Sok. 8/A Söğütlüçeşme/Kadıköy

Tel: (0216) 348 23 93

WEB adresi: cocuketutmerkezleri.kadikoy.bel.tr

GÖRME ENGELLİLER SESLİ KÜTÜPHANESİ

Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi, sadece Kadıköy’deki değil, ülke genelindeki tüm görme engelli kullanıcılara hizmet veriyor. Sesli kitaplar www.gormeengelliler.kadikoy.bel.tr web adresine yüklenerek, üyelik sistemiyle görme engellilere ulaştırılıyor. Kütüphanede Braille kabartma baskı tekniği kullanılarak istenilen kitap basılabiliyor, kitap okuma makinesiyle seslendirilebiliyor ve TSS cihazı yardımıyla az görenler için mürekkep baskılı kitaplar büyütülerek okunabilir hale getiriliyor. Kullanıcılar, ses ve metin formatında oluşturulan kitapları, başta bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazda kullanabilme imkanına sahip. Dijital rafında 772’si metin, 893’ü ses formatında olmak üzere toplam bin 668 kitap bulunuyor. Ayrıca yazarların sesinden eserler de kütüphane kataloğunda yer alıyor.  

Çalışma Gün ve Saatleri

Hafta içi: 08.00-17.00

İletişim

Adres: Mahmut Yesari Cad. No:84  Koşuyolu/Kadıköy

Tel: (0216) 348 42 54

WEB adresi: www.gormeengelliler.kadikoy.bel.tr

KEMAL TAHİR HALK KÜTÜPHANESİ

Kemal Tahir Halk Kütüphanesi, 1996 yılında Kadıköy Belediyesi öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileriyle ortak bir çalışma sonucunda kuruldu. Kemal Tahir Halk Kütüphanesi kataloğunda 200’ü yabancı dilde yaklaşık 15 bin kitap bulunuyor. Süreli Yayın Bölümü’nde günlük 6 gazete ile aylık 5 dergi kullanıcı hizmetine sunuluyor. Yılda 4 bin 300 öğrenci ve 5 bin 600 yetişkin olmak üzere yaklaşık 10 bin kullanıcıya hizmet veriyor. Üyelik ve ödünç kitap uygulaması mevcut.

Çalışma Gün ve Saatleri

Salı-Cumartesi: 09.00-17.00

(Çocuk Etüt Merkezi’nde ders yapıldığı için kapanış saati hafta içi 17.30’dur.)

Pazar: 09.00-16.30

İletişim

Adres: Rasimpaşa Mah. Taşköprü Sok. No:7/A  (Söğütlüçeşme Camii arkası)

Söğütlüçeşme/Kadıköy

Tel: (0216) 348 23 93

Online katalog: http://kutuphane.kadikoy.bel.tr/index.htm

ÖZGEN BERKOL DOĞAN BİLİMKURGU KÜTÜPHANESİ

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi 2007 yılında aramızdan ayrılan genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın anısına 2012’de kuruldu. Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi. Bilimkurgu ve fantastik edebiyat olmak üzere, Türk ve dünya edebiyatı, sosyal bilimler, fen bilimleri, teknoloji, sanat, spor, sinema, felsefe ve psikoloji gibi farklı birçok alanda 9 bin 750 basılı kaynak bulunuyor. Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nde her perşembe “Perşembe Söyleşileri” başlığıyla ücretsiz söyleşi ve film gösterimleri gerçekleştiriliyor. Üyeler için ödünç kitap sistemi mevcut.

Çalışma Gün ve Saatleri

Salı-Pazar saat: 11.30-18.30

İletişim

Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No:6/1 Kadıköy

Tel: (0216) 349 31 31

WEB adresi: http://ozgenberkoldogan.com/


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birhan Gencer - 1 yıl önce
Tüm kütüphaneler aynı gün , Pazartesi günü kapalı, bugün çalışma imkanımız kalıyor. Yanyana olan Muhtar Özkaya veya CKM kütüphanesinden birisinin tatil gününün değiştirilmesini talep ediyorum