Haftalık Bağımsız Gazete 12 Temmuz 2020

Bu okul “büyükler” için

Nazım Hikmet Kültür Merkezi bünyesinde gönüllülerin çabalarıyla kurulan Ebeveyn Okulu, “Anne, baba ve çocuklar üçgeninde dengeyi sağlamak” adlı bir atölye düzenledi

Bu okul “büyükler” için
Alper Kaan YURDAKUL

Yıllardır Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi bünyesinde çocuklar için, “evrim”, “dünya tarihi”, “antropoloji” gibi başlıklarda atölyeler düzenleyen gönüllüler, artık sadece çocuklar için değil, ebeveynler içinde atölyeler düzenliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında kurulan “Ebeveyn Okulu”nda ebeveynler, iki haftada bir, belirlenen farklı konularda psikolog ve eğitimcilerin katılımıyla düzenlenen atölye ve derslerden faydalanıyorlar. Tümü ücretsiz olan bu derslerde ebeveynler, çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini işin uzmanlarından öğreniyorlar. Atölyeler, iki haftada bir Cumartesi günü gerçekleşirken, geçtiğimiz hafta Klinik Psikolog Zeynep Maçkalı’nın katılımıyla “anne, baba ve çocuklar üçgeninde denge” konuşuldu.

“ÇOCUK AKLI AYDINLIK KALSIN”

Gönüllüler, “çocuk aklı aydınlık kalsın” diyerek çıkmışlar bu yola. MEB’in oluşturduğu müfredatta yeri gün gittikçe daralan “evrim”, “antropoloji” ve “felsefe” gibi başlıklarda çocukların ufkunu açmak için yıllardır NHKM’de (Nazım Hikmet Kültür Merkezi) atölyeler düzenliyorlarmış. Çocuklarla yaptıkları etkinlikler neticesinde ebeveynlerle de sürekli temasta olan gönüllüler, “kentli ebeveyn”e dayatılan rollerin, bu rollerin ebeveynde yarattığı yetersizlik hissinin farkına varıp ebeveynlerle ilgili bir çalışma yapmak için kolları sıvamışlar ve “Ebeveyn Okulu”nu kurmuşlar.

“EBEVEYNLER YIPRANIYOR”                               

Gazetemize konuşan Ebeveyn Okulu’nun kurucu gönüllülerinden Özlem Koç, Ebeveyn Okulu’nun amaçlarını şöyle anlatıyor: “Ebeveynler, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için var güçleriyle çalışırken, bir yandan da kendilerine biçilen ebeveyn rolünde oluşan boşlukları doldurmaya çalışıyorlar. Çocukla kaliteli zaman geçirmek, çocuğunu akran zorbalığından korumak, çocuğun yeteneklerini ortaya çıkartacağım diye kurstan kursa koşturmak, çocuğun ruhunu zedelememek, cinsel istismar, gericileşen eğitim derken ebeveynler son derece yıpratıcı bir sürece giriyorlar. Sorunların bireysel değil toplumsal olmasından kaynaklı ebeveynler, kendi başlarına bu sorunların altından kalkamıyorlar ve bu durum ebeveynin kendisini çaresiz ve yetersiz hissetmesine neden olabiliyor. Ebeveyn Okulu ile amaçladığımız, insanı çaresizliğe iten bu yalnızlık ve sorunlar yumağını birlikte çözmek.  İnsanı ‘tamam ortada bir sorun var ama ben ne yapabilirim ki?’  edilgenliğinden çıkartıp, çocuklarımızın sorunlarını birlikte tartışan, hem birbirinden, hem de bir bilenden öğrenen, çözüm üretmeye çalışan ve harekete geçen ebeveynler haline getirmek.”

“ANNE-BABA TUTARLI OLMALI”

Atölyeler iki haftada bir Cumartesi günü gerçekleşirken, 21 Ocak Cumartesi günü, Klinik Psikolog Zeynep Maçkalı’nın katılımıyla, “anne, baba ve çocuklar üçgeninde denge” konuşuldu. Aile içi ilişkilerde “denge”nin neler çağrıştırdığına ilişkin paylaşımların ardından üçlü gruplara ayrılan katılımcılar, ortak bir kâğıda, seçtikleri renklerle ortak bir resim yaptılar. Aile içi ilişkilerde, anne-baba-çocuk üçgenine gönderme yapan bu çalışmada katılımcılar, ortaya çıkan resimlerde kendilerini ne kadar ifade edebildikleri, aynı kâğıdı paylaşan diğer katılımcıları ne kadar anlayabildikleri gibi sorulara cevap bulmaya çalıştılar. Uygulamanın ardından anne-baba ve çocuğun, bu üçgendeki rolleri üzerine konuşulurken, Psikolog Zeynep Maçkalı, her aile üyesinin birbirine saygı duymasının, birbirini dinlemeye ve anlamaya çalışmasının önemi vurguladı. Maçkalı, anne-babanın birlikte ve tutarlı şekilde hareket etmesi gerektiğini söylerken, ev içinde uygulanacak kuralların çocuklarla birlikte düşünülerek ve tartışılarak uygulamaya koymanın gerekli olduğunu belirtti.

ATÖLYELER ÜCRETSİZ

Ebeveyn Okulu’nda ders ve atölyelerin tümü ücretsiz gerçekleşiyor. Ebeveyn okulunda bundan sonra yapılacak derslerin netleşmiş başlıklar ise şöyle;

  • Çocuklar Cinsiyeti ve Cinselliği Keşfederken Tabular, Doğrular ve Yanlışlar
  • Toplumsal ve Bireysel Büyük Görevimiz; Çocukları İstismardan Korumak
  • Sinsi Tehlike: Ergenlik ve Uyuşturucu
  • Nitelikli ve Denetimli Sosyal Medya Kullanımı: Çocuğumuzun Sağlıklı Kişilik Gelişimi
  • Çocuklar ve Bilgisayar Oyunları:  Oyunlardaki Şiddetin Gerçek Hayata Etkileri

Ebeveyn Okulu derslerini ve tarihlerini, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin internet sitesinden veya Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/NHKM.KADIKOY/

http://nhkm.org.tr/


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.