Haftalık Bağımsız Gazete 25 Şubat 2021

Bu Alan tüm sanatçılara Açık

Kadıköylü anne-kız sanatçılar Naz ve Oya Tansel, sanatın her disiplininden tasarımcıyı ortak bir alanda buluşturmayı amaçlayan Açık Alan’ı Yeldeğirmeni’nde açtı

Bu Alan tüm sanatçılara Açık
Kaan DERTÜRK

Kadıköy’ün sanatla anılan Yeldeğirmeni Mahallesi’nin “Açık Alan” adında yeni bir sanat mekanı var. Sanatın her disiplininden sanatçıları, tasarımcıları ve sanat eğitimi almak isteyen herkesi sergiler, dersler, söyleşi ve atölyelerle buluşturmayı amaçlayan Açık Alan, 18 Kasım’da Uzun Hafız Sokak, No: 44/A konumunda açılmış yeni bir yer. Açılışını Ali Elmacı, Fulya Çetin, Nur Gürel ve Sadi Güran gibi 22 sanatçının eserlerini bir araya getiren ‘açık sergi no.1’ isimli karma sergiyle yapan mekânın kuruluş öyküsünü, Naz ve Oya Tansel’den dinledik…

“ÖZGÜR, YENİLİKÇİ, PAYLAŞIMCI”

  • Okuyucularımız için kendinizi tanıtabilir misiniz?

Oya: Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü mezunuyum. Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde 23 yıl resim öğretmenliği yaptım. 15 yıl Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştım. Halen üniversitedeki görevime İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Mimarlık bölümlerinde devam etmekteyim. Açık Alan’da genel koordinatör ve eğitimciyim.

Naz: Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde okudum. Bu güne kadar bir çok karma sergi ve atölyelerde yer aldım.Bant Mag, Tuhaf Dergi gibi pek çok dergi ve çeşitli festivaller için çizimler ürettim. Aynı zamanda Tuhaf Dergi’nin İllüstrasyon Direktörüyüm. Açık Alan’da eğitimciyim.

  • Peki ya Açık Alan hangi misyonla faaliyet gösterecek?

Oya: Daha çok bireye ulaşabilmek, yeni bir soluk olmak istiyoruz. Sanat eğitiminin ötelendiği, git gide olumsuzlaşan ülke ortamında sanat dersi veren bir atölyeyiz. Farklı sanat disiplinlerinden insanların bir araya gelerek birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayan, hem sanatçı gruplarının, hem sanat kolektiflerinin hem de bireysel sanatçıların üretimlerini izleyicilerle buluşturan bir mekânız.

  • Mekanda ne gibi eğitimler olacak?

Naz: Eğitim programlarımızı biraz açmam gerekirse, Güzel Sanatlar Liseleri ve Üniversitelere hazırlık derslerinin yanı sıra, yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmek ve hobi amaçlı eğitim almak isteyen her yaştan birey için keyifli eğitim programları hazırladık. Yurtdışı sanat eğitimi için portfolyo hazırlamak isteyen katılımcılarımızı tecrübelerimizle yönlendireceğiz. Üstün yetenekli çocukların yeteneklerinden en üst düzeyde faydalanabilmelerini sağlayabilmek için küçük yaştan itibaren sanata yaklaşımlarını doğru yolda şekillendireceğiz. Hali hazırda sanat öğrencisi olan bireyler için de üniversiteye ve liseye takviye dersler düzenleyeceğiz.

  •  “Açık Alan” ismi nerden geliyor?

Naz: Hem mekanımızın genişliğinin verdiği rahatlık ve ferahlık hissinden dolayı, hem de sanata karşı yaklaşımımızın kalıplardan kurtulup, farklı düşüncelerin ve fikirlerin alışverişiyle birbirimizin aklında yeni ufuklar açmaktan yola çıkarak bu ismi benimsedik.

  • Açık Alan’ı, Yeldeğirmeni’nde açmanızın özel bir sebebi var mı?

Oya: Çok küçük yaşlarda büyükannemin elimden tutarak arkadaşlarına gezmeye götürdüğü, sıra evlerine, insanlarına her zaman sevgi ile baktığım Yeldeğirmeni mahallesi, mekan aramaya başladığımda ilk aklıma gelen semtlerden oldu. Buna hem çocukluk geçmişim hem de son yıllarda Naz’ın kişisel atölyesine gidip gelirken izlediğim Yeldeğirmeni’nde oluşan kaliteli sanat ve sosyal ortamı neden oldu.

Naz: Üniversiteye giriş yaptığım yıldan itibaren Kadıköy Yeldeğirmeni’nde küçük bir atölyeyi resim yapmak için lisedeki resim öğretmenimden devraldım. Yaklaşık 7 yıl kadar bu atölyede kişisel üretimime devam ederken, Yeldeğirmeni’nin değişimine yakından tanık oldum. Açık Alan için yeni bir mekan arayışına girdiğimizde ise, Yeldeğirmeni’nin samimi mahalle kültürünün yanında üniversiteli gençlerin ve entelektüel kesimin getirdiği hareketlilik, bu semti bizim için potansiyel ve vazgeçilmez bir sanat bölgesi haline getirmişti.

“HAREKETİN ÖNCÜ GRUBUYUZ”

  • Açık Alan’ı Kadıköy’deki diğer sanat mekânlarından farklı kılan nedir?

Naz: Bence en büyük farkımız tek bir amaç için faaliyet göstermeyecek olmamız. Aynı anda pek çok talebi karşılayabilen bir alana sahibiz. Genişliği sayesinde gerçekleştirme hayali kurduğumuz birbirinden farklı bütün faaliyetleri tek mekanda toplayabileceğiz. Örneğin, bir odada temel faaliyetimiz olan sanat derslerini verirken, diğer iki oda sergi alanı olarak kullanılacak. Günün ilerleyen saatlerinde workshoplar gerçekleştirirken, bazı günler de sanatçı söyleşilerimiz olacak. Yani kısacası çok yönlü, aktif bir sanat mekanı olup herkese hitap edeceğiz. Şu anda yeni sergi, workshop ve sanatçı söyleşi projelerimiz için takvimlerimizi ayarlıyoruz.

Açık Alan’ı Instagram’dan acik.alan.atolye kullanıcı adıyla Facebook’tan ise Açık Alan isimli sayfadan takip edebilirsiniz.

açık sergi no.1, 17 Aralık Pazar gününe dek saat 12:00-18:00 arasında ziyaret edilebilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.