Haftalık Bağımsız Gazete 13 Haziran 2021

Kadıköy'de doya doya sanat

Kadıköy Belediyesi’ne bağlı kültür merkezleri yeni sezona merhaba dedi. Tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergi ve söyleşilere birçok etkinliğin düzenleneceği yeni sezon programı sizleri bekliyor

Kadıköy'de doya doya sanat

Kadıköy Belediyesi’ne bağlı kültür merkezleri yeni sezona merhaba dedi. Tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergi ve söyleşilere birçok etkinliğin düzenleneceği yeni sezon programı sizleri bekliyor

Yaz aylarında sokaklarında ve parklarında tiyatro oyunlarının ve sinema gösterimlerinin eksik olmadığı Kadıköy, kış aylarına da sıcak bir program ile merhaba diyor. Kadıköy Belediyesi’ne bağlı kültür sanat merkezlerinde bu yıl da tiyatrodan sinemaya, konserlerden sergi ve söyleşilere birçok etkinlik düzenlenecek. Kadıköylülerin büyük bir merakla beklediği yeni sezon programında neler var, izleyicilileri hangi oyunlar,  filmler ve konserler bekliyor; Caddebostan, Kozyatağı, Barış Manço, Süreyya Operası ve Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nin ekim ayı programını sizler için derledik.

“SİNEMATEK YAŞIYOR”
Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin 50. yılı dolayısıyla düzenlenen “SİNEMATEK YAŞIYOR! 50. YILDA, 50 FİLM, 50 SUNUM” etkinliğinde sinema tarihinin en iyi filmleri gösterilecek. Film gösterimlerinin ücretsiz olduğu etkinlik Joseph L. Mankiewicz’in yönettiği 1950 yılı yapımlı “Perde Açılıyor”( All About Eve) filmi ile 7 Ekim Cuma günü başlayacak. Perde Açılıyor filmi, oyuncu ve yönetmen Aslı Öngören’in sunumuyla izleyici ile buluşacak.
14 Ekim Cuma günü ise sinema tarihinin eşsiz oyuncu ve yönetmenlerinden Charles Chaplin’in “Mösyö Verdoux” filmi, gazeteci yazar Doğan Hızlan’ın sunumu ile sinemaseverlerle buluşacak. 21 Ekim Cuma günü de kült filmlerin usta yönetmeni Stanley Kubrick’in 1968 yılı yapımlı “2001 Uzay Yolu Macerası” (2001: A Space Odyssey) filmi, Prof. Dr. Ali Alpar’ın sunumu ile gösterilecek.
KARAGÖZ’ÜN GÖLGESİ…
Caddebostan Kültür Merkezi’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli tiyatro gruplarının oyunları sahnelenecek. Çocuk izleyiciler de “Kediler Sokağı Müzikali”, “Karga ile Tilki”, “Guluk Guluk” ve “Deniz Kızı Lulu ile Blu Blu” adlı oyunları izleyebilecek.  19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında Kadıköylüleri bir de “Karagöz” oyunu bekliyor. Cengiz Özek’in “Büyülü Ağaç” adlı oyunu 18 Ekim Salı günü ücretsiz olarak izlenebilecek. 28 Ekim Çarşamba günü ise “İpli Müzikal” oyunu sahnelenecek.
PANELLER VE SÖYLEŞİLER
CKM’de ayrıca bu yıl da seminerler ve söyleşiler düzenleniyor. 10. Köy Derneği’nin düzenlediği “Türkiye’de Hukuk” seminerine Yargıçlar ve Savcılar Birliği kurucu başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu konuşmacı olarak katılacak. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılığı’nın düzenleyeceği “Fotoğraf Nereye Gidiyor” panelinde ise Merih Akoğul, fotoğraf sanatının sosyoloji, felsefe ve psikoloji ile olan ilişkisini ele alacak.

BKM’DE ÜCRETSİZ KONSERLER
Kadıköy’ün merkezinde yer alan ve yıllardır tiyatro oyunlarını,  sergileri ve müzikalleri Kadıköylülerle buluşturan Barış Manço Kültür Merkezi(BMKM) yoğun bir program ile sezona merhaba diyor.
BMKM’deki ilk etkinlikler, ücretsiz olarak seyirci ile buluşacak konserler ile başlıyor. 7 Ekim Cuma günü saat 20.00’da Fungistanbul Müzik Grubu üyelerinin vereceği “Fungistanbul Konseri”  tiyatro salonunda dinlenebilecek. Konser öncesi, Fungistanbul projesine destek veren ressamların resimlerinden oluşan sergiyi gezmek de mümkün. 14 Ekim Cumartesi ise müziğe âşık birkaç iş kadının heyecanlarını dostları ile paylaşmak üzere kurduğu “A Few Ladies Vokal Grubu” yerli ve yabancı müzikallerden parçaları seslendirecek.

“CAN YÜCEL” SİZLERLE
Onlarca oyunun sahneleneceği BMKM’de edebiyat ve şiir dünyamıza damgasını vurmuş iki ustanın hayat öyküsünün anlatıldığı oyunlar da tiyatro severler ile buluşuyor. Usta şair Can Yücel’in 90. doğum yılı için hazırlanan “Can” adlı oyunda,  şairin kendi şiirlerinden hayat öyküsü anlatılıyor. Genco Erkal’ın uyarladığı oyunu, Kemal Kocatürk hem yönetiyor hem de oynuyor. Tiyatro Tek oyuncuları tarafından sahnelenen “De Babam Rıfat” oyunun da ise usta edebiyatçımız Rıfat Ilgaz’ın yaşamı ve dünya görüşü mizahi bir dille anlatılıyor.
BMKM’de ayrıca ekim ayı boyunca ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun “Işık ve Renk Çağrışımları” resim sergisi de görülebilecek. 16 Ekim Pazar günü ise “Uzay Çalışmalarında İlkler ve Türkiye” konferansı düzenlenecek. Astronom Süleyman Fişek ve astronom Furkan Ali Küçük’ün konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin kayıtları ücretsiz olacak. Kontenjanların sınırlı olduğu etkinliğe www.fizikist.com  kayıt olmak gerekiyor.

KKM’DE 32 OYUN SAHNELENECEK
Kozyatağı Kültür Merkezi de (KKM)  ekim ayında bir dizi etkinlik ile Kadıköylüleri ağırlayacak. Usta oyuncuların sahneye çıkacağı tiyatro oyunlarının yanı sıra, usta yazarlar da kitapseverler ile buluşacak. Özellikle çocuk sağlığı ile ilgili olan seminerler de anne babaların izleyeceği etkinlikler arasında yer alıyor.
Ekim ayı boyunca toplam 32 tiyatro oyunun seyirci ile buluşacağı KKM’de, Ferhan Şensoy’un 29 yıldır aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi “Ferhangi Şeyler” ve televizyon ekranlarından tanıdığımız Ali İhsan Varol’un ilk defa sahnede sergileyeceği “Ali İhsan Varol ile Etimolojik Cahil Cesareti” gösterisi izleyici ile buluşuyor. Brodway müzikali olan “Erkek Arkadaş” da 25 Ekim’den 30 Ekim’e kadar izlenebilecek.
KKM’de tiyatro oyunlarının dışında sergiler, söyleşiler ve panellerde yer alıyor.  Dört yıl önce makinesini alıp durmaksızın fotoğraf çeken sanatçı Caner Başer’in emek ve alın teri temalı fotoğrafları “Hayatın İzleri” sergisi ile Kadıköylüler ile buluşuyor. Sergi 23 Ekim’e kadar görülebilecek.
Ekim ayı içinde düzenlenecek  “Çocuğa Psikolojik Şiddet Nasıl Olur?”, “Çocukta Öfke Yönetimi” ve “Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı” seminerleri ile çocuk sağlığı hakkında anne ve babalar bilgilendirilecek.  Yazar ve sinema oyuncusu Ercan Kesal de “Yazarla Buluşma” etkinliğinde 23 Ekim’de sevenleri ile buluşuyor.

SÜREYYA’DAN 10. SANAT MEVSİMİ
Süreyya Operası her yıl olduğu gibi bu yıl da opera, bale, klasik müzik konserleriyle izleyicileriyle buluşacak.  Süreyya Opera Sahnesi’nin 10. mevsiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi izleyicilere yine zengin bir program hazırladı. İstanbul’da ilk defa sahnelenecek bu renkli repertuvardan, G. Verdi’nin V. Hugo’nun eserinden yararlanarak bestelediği “Ernani” operası; J. Offenbach’ın ünlü “La Belle Heléne” (Güzel Helena) opereti; Stravinski’nin “The Rake’s Progress”i; Çaykovski’nin “Uyuyan Güzel’i”; Stravinski’nin “Bahar Ayini-Ateş Kuşu” baleleri gibi eserleri örneklerden bazıları.
10. sanat mevsiminde, KBSO ve İDOB işbirliğiyle “Opera ve Bale Kostümleri” sergisi hazırlanacak ve Süreyya Operası fuayelerinde sergilenecek.
Pazartesi Oda Müziği Konserleri dizisinde bu yıl yine seçkin bir program müzik meraklılarına sunulacak. Rusya’dan ünlü “Borodin Quartet”i, Amerika’dan “Julliard Quartet”i; yine Rusya’dan “Gershwin Quartet’i ve ünlü trompetçi S.Nikarikov”  müzikseverler ile buluşucak.
YELDEĞİRMENİ’NDE CAZ
Yel değirmeni Sanat Merkezi’nde ise caz ve klasik müzik  konserleri bu yıl da gerçekleştirilecek. Nilgün Serimoğlu ve Brett Manning’den şan dersleri alan Melis Bilen, 14 Ekim’de vereceği caz konseri ile müzikseverler ile buluşuyor. 2014 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Brass Sanatçıları tarafından kurulan “Brassolist Quintet” Türkiye’de ilk defa jazz standartlarından türkülerimize uzanan renkli repertuarlarını, 21 Ekim’de solist Ceren Gündoğdu eşliğinde dinleyiciye sunuyor.
Kültür Bakanlığı, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası Viyola Solist Sanatçısı Safinaz Olcay ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı doktora öğrencisi Emine Bilir Eyüpoğlu 12 Ekim’de gerçekleştirecekleri viyola-piyano resitalinde J.Chr.Bach, L.v.Beethoven, F.Schubert, M.Sun ve A.Piazzola’nın seçkin eserlerini yorumlayarak, müzikseverlere güzel bir resital sunacaklar.
FİLM GÜNLERİ DEVAM EDİYOR
Kadıköy Belediyesi, Fransız Sineması’nın çeşitliliğini ekim ayı boyunca ücretsiz olarak izleyicisiyle buluşturuyor. Fransız Kültür Merkezi ortaklığı ile en yeni Fransız filmlerinden örnekler içeren Film Günleri, Yeldeğirmeni Sanat’ta bu sezon da devam ediyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.