Haftalık Bağımsız Gazete 27 Kasım 2021

Haldun Taner anısına büyük öykü ödülü

Milliyet Gazetesi, hayatının büyük bir bölümünü Kadıköy’de geçirmiş olan tiyatro yazınının ve öykücülüğün ustalarından Haldun Taner’in anısına düzenlediği Haldun Taner Öykü Ödülü’nün bu yıl...

Haldun Taner anısına büyük öykü ödülü

Milliyet Gazetesi, hayatının büyük bir bölümünü Kadıköy’de geçirmiş olan tiyatro yazınının ve öykücülüğün ustalarından Haldun Taner’in anısına düzenlediği Haldun Taner Öykü Ödülü’nün bu yıl 24.sünü veriyor.

 


Tiyatro denince akla ilk gelen duayenlerden Haldun Taner, 24 yıldır, bir dönem yazarı da olduğu Milliyet Gazetesi tarafından Büyük Öykü Ödülü ile anılıyor. Kadıköy Feneryolu’nda bulunan eski Gazete Kadıköy binasının Haldun Taner müzesine dönüştürülmek üzere çalışmaların sürdüğü bu günlerde Milliyet Gazetesi, 2011 yılı Büyük Öykü Ödülü’nün katılım koşullarını açıkladı. Bu yılki seçici kurulda Semih Gümüş (Yazar), Doğan Hızlan (Eleştirmen, Yazar), Cemil Kavukçu (Yazar), Yekta Kopan (2009–2010 Haldun Taner Öykü Ödülü Sahibi), Prof. Dr. Şara Sayın (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi), Demet Taner (Haldun Taner’in eşi) ve Prof. Dr. Tahsin Yücel (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi, Yazar) bulunuyor.
İşte, öyküye meraklı okurlarımız için, Haldun Taner Büyük Öykü Ödülü Katılım Koşulları:
1-Ödüle aday olacaklar, kısa öykülerden oluşan yayınlanmış bir kitapla başvurabilirler. Kitabın 1 Eylül 2010’dan sonra yayımlanmış olması gerekir. Ayrıca kitap olabilecek nitelikte en az 3 öykünün yer alacağı bir dosyayla da başvurulabilir. Yapıtlar Türkçe yazılmış olmalıdır.
2-Her aday imzalı bir başvuru yazısını mutlaka eklemelidir. Yazarlar bireysel başvuru yapabileceği gibi, yayınevleri, üniversiteler, eğitim kurumları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri de aday gösterebilir. Doğrudan başvurmayan adayların önerilmelerine kendi imzalarıyla onayları eklenmelidir.
3-Dosya olarak ödül kazanan yapıtın yayın hakkı, ödül töreni tarihinden başlayarak bir yıl süreyle Milliyet grubuna (Doğan Kitap) aittir.
4-Ölmüş kişilerin yapıtları aday gösterilemez. Ancak aday olduktan sonra yaşamını yitirenin yapıtı değerlendirmeye alınır, kazanırsa ödül tutarı yasal mirasçısına ödenir.
5-Ödüle başvuranlar açıklanmaz, aday yapıtlar kazansın ya da kazanmasın geri verilmez.
6-Ödül olarak 5 bin TL’nin yanı sıra bir ödül belgesi verilir. Ödül tek olarak verilir, bölüştürülemez, mansiyon yoktur.
7-Kitap ya da dosya olarak aday yapıtlar 8 adet gönderilmelidir. Ayrıca yapıt sahibinin bir A4 kâğıdını aşmayan özgeçmişi (8 kopya olarak) ve bir adet fotoğrafı eklenmelidir. Açık adresleri, telefon numaraları, varsa faks numaraları, e-posta adresleri de başvuruda yer almalıdır.
8-Aday yapıtlar 31 Ağustos 2011 günü saat 17.00’ye kadar ( Doğan Medya Center, Milliyet Ödülleri 34204, Bağcılar, İstanbul ) adresine teslim edilmeli ya da yapıtlar yurt içinden bu tarihten 3 gün önce, yurt dışından 2 hafta önce kargoya verilmiş olmalıdır.
Ayrıntılı bilgi için telefon: 0212 505 63 49

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.