Haftalık Bağımsız Gazete 25 Şubat 2021

Sanatın Diğer "Yüz"ü

Kadıköy’de bulunan Tasarım Parkı, ‘Yüzünden’ isimli karma resim sergisiyle farklı tarz ve kimlikleri ‘yüz’ler ve ‘portre’ler ekseninde bir araya getiriyor

Sanatın Diğer "Yüz"ü
Gazete Kadıköy

Kadıköy’de 7 yıldır faaliyette olan Tasarım Parkı’nın farklı disiplinleri ve yaratıcı kimlikleri bir araya getirmek amacıyla başlattığı sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği sergilerin ikincisi ‘Yüzünden’ adlı karma resim sergisi 12 Eylül – 12 Ekim günleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Sergi, Istanbul Art Week kapsamında eş zamanlı organize edilen Istanbul Bienali ve Contemporary Istanbul fuarının yaratacağı sanat enerjisine Kadıköy’den dâhil oluyor.

Sergide Çetin Pireci, Lütfiye Kösten, Nilgün Sabar, Harun Antakyalı, Neşe Çoğal, Tan Taşpolatoğlu, Ismed Rızal Riz gibi usta ve genç isimler geçmişten bugüne ‘yüz’leri yorumluyor.

“Yüzünden” Karma Resim Sergisi’nin kavramsal çerçevesi şöyle açıklanıyor: 

“Kişinin görüntüsünü, kişiliğini ve ruh halini yansıtmak üzere bir kişinin yüzünün ya da yüz ifadesinin betimlenmesine portre diyoruz. Portre resimlerinde insanlar genelde ressama ya da objektife bakarlar. Çoğu zaman bir hazırlık sürecinden geçerler. Antik uygarlıklarda ise portresi yapılan kişinin tüm özelliklerinin gerçekçi bir biçimde verilmesi esastı. Yönetici seçkin zümre, rahipler, savaşçılar, ünlü sanatçılar ve hatta tanrıların portreleri yapılırdı. Giyim kuşam, saç, takılar ve makyaj sosyal statü belirleyiciliği bakımından önemli unsurlardandı. Zaman içinde duygunun öne çıkması ve arayışıyla, portre sanatı akımlarla birlikte ruhsal ve içe dönük bir derinliğe de erişti.

Neredeyse milyonlarca imgeye maruz kaldığımız gündelik hayat içindeyse, portreler özellikle ‘selfie’ modası ile birer sosyal medya femonenine çevrildi. Günümüz portreleri, gerçeklik, içtenlik ve öznellikten uzaklaşıp, tek tipleşmeye ve içi boşluğa doğru hızla sürükleniyor. Hiç görmediğimiz kadar ‘yüz’ görürken, tanıdığımız bu yüzlerin hangileri gerçek, içten ve öznel bilemez haldeyiz. Kendimizle boğuştuğumuz bu düzende ise bize dayatılan yaşamın, kültürün ve teknolojinin ise hangi  ‘yüz’lerin elinde olduğundan da habersiz bir boşlukta süzülmekteyiz.” tasarimparki.com.tr  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.