Haftalık Bağımsız Gazete 15 Temmuz 2020

Kadıköy’e dair bağzı kesin bilgiler…


Fatih SOLMAZ

Fatih SOLMAZ

Okunma 21 Temmuz 2017, 10:56

*** Bir yerde kuruyemiş çok satılıyorsa, muhabbet çoktur o yerde; kesin bilgi. Muhabbeti de, kuruyemişçileri boldur Kadıköy’ün… 6 personel çalışanlısı, 2.müşterinin dükkana sığmayacağı oranda küçüklüsü, meşhurlusu, mütevazisi, dibek kahve döven pelüş ayılısı, kısaca her türlüsü mevcut. Kuruyemişçi dükkanlarında sadece leblebi, çekirdek, badem görmekle kalmaz, mutlaka ama mutlaka genelde dükkanın yüksekçe köşesinde bir yerde 31 ekran tüplü televizyon da görürsünüz. Zamanında tüm 31 ekran televizyonların tamamının kuruyemişçiler tarafından alındığını fark edersiniz. Ve o 31 ekran televizyonlardan izledikleri neyse (Genelde ‘Arka sokaklar’ dizisidir) o kadar önemlidir ki; sizin siparişiniz tartılırken, verilirken bile gözlerini bir an olsun 31 ekran televizyonlarında alamazlar. Bu arada dikkatimi çeken bir şey de sürekli kuruyemişçilerle aktarların karıştırılması durumudur. Aktardan 100 gram leblebi isteyenle, kuruyemişçiden tansiyona iyi gelen melisa çayından 50 gram isteyeni görmüşümdür hep.. Belki bu sebepten, bu iki ayrı meslek dükkanında birbirlerinin ürünlerinin satılması epeydir göze çarpar. (Yıllar önce bir halıcı dükkanında ‘akbil satılır’ yazısını görmem bu konudaki en top noktadır bu arada) Ve en son olarak çarşıdaki büyük bir kuruyemişçiden dişlerini temizlemek için şeffaf poşet içinde misvak dalları satın alan yaşlı amcayı da gördüm. Diş deyince size bir kesin bilgi daha vereyim; kahveye sıkça giden adamların dişleri çaya katılan karbonat sayesinde ışıl ışıl parlar.     

*** Şehir efsanelerini seven bir toplumuz. Haliç’in dibindeki altınlar, dozer kepçesi kıran yatırlar, cola’nın patronları aynı uçakta yolculuk yapmazlar, bor madenlerimizi çıkartmamıza izin vermiyorlar ve daha bir sürü efsane… Bir GSM telefon bayinin önünden geçerken düşünüyorum da; (buyrun taze şehir efsanesi size) akıllı telefonlardaki şarj sorunsalının, insanların biraz da gerçek hayata vakit ayırmaları için bilinçli olarak yapılmış olabilir mi?.. Düşünsenize 1 ay bitmeyen şarjlı akıllı telefon olduğunu, reel yaşanan hayat bitmez mi? Cep telefonu taksidine girerken asosyallikten kefil bile bulamaz.. (sosyal medyada sosyalleşerek kefil olacak dost bulunmuyor kesin bilgi.) İşte bu yüzden o akıllı mı akıllı telefonların şarjları çabuk bitiyor.. 

*** Kadıköy’ün içkiyle bir sorunu olmadığı içindir ki; yaşı ilerledikçe güzelleşen Kadıköy kadınları eskidikçe güzelleşen kaşara değil, daima şaraba benzetilir… İçki deyince; Kadıköy çarşısına 3 kere giden birinin mutlaka 1 kere de olsa göreceği bir manzaradır, tekmeyle yuvarlanarak götürülen madeni tüp şeklindeki bira fıçıları… Bira nimet sayılmadığı için midir nedir fıçısı tekmeyle yuvarlayarak götürülür bilemiyorum ama bir semti semt yapan özellikler değişiktir bazen. Mesela, bu bira fıçılarının yerde yuvarlanma sesi, zamanla size ahenkli bir müzik aleti sesi gibi de gelebilir (ya da sadece bana öyle geliyor?). Bu arada Kadıköy çarşısına; ‘Balıkçılar Çarşısı’ diyen Kadıköylü sayısı hayli çoktur. Keza; dikkat ederseniz çoğu semt çarşısı balıkçı çarşısı ile anılır… Beşiktaş Balıkçılar Çarşısı, Üsküdar balıkçılar çarşısı… Bir çarşıda bir tane bile balıkçı varsa oraya ismini verebilir, kesin bilgidir. Böyle de dominant bir meslektir balıkçılık… Balıkçılık deyince; Kadıköy Caddebostan’daki Türk Balıkadamlar Kulübü’müz var… ‘Bilim adamı’ tanımlaması yerine artık nasıl ki ‘Bilim insanı’ tanımlamasını kullanarak cinsiyetçiliğe, ataerkilliğe bir darbe daha vurulduysa;  balık adam tanımlamasını da balık insan diyerek güzel bir değişim yapabiliriz… Öyle değil mi sevgili Balıkadamlar kulübümüz?

*** Tabi sadece Kadıköy’de değil, bunu yurdun dört bir yanındaki dükkanlarda, mağazalarda sıkça görüyoruz. ‘ Kapanış nedeniyle zararına satış’ Bunların ne kadar samimi olduğu ilerleyen zamanlarda kapanıp kapanmamasıyla görüİecektir nasılsa… Biz iyi niyetle onları doğru söylüyor kabul edecek olursak da; işyerini kapatmayı bir ucuzluk şenliğiymiş duygusuyla coşkulamak bize yakışmaz deyip alışveriş yapmama yoluna mı gitsek bilemedim? E ne de olsa bir işyeri, ekmek kapısı kapanıyor sonuçta… Bir de şu var; kapanış nedeniyle zararına satış yapan dükkânların nerdeyse tamamı ya giyim dükkanıdır ya da mobilya… Mesela; kapanış nedeniyle zararına satış yapan kuyumcu göremezsiniz veya dönerci… Kesin bilgi bu da.

*** Ve eski göz ağrınız, sevgiliniz değilse evlenen; genelde herkesin mutlu olduğu bir Kadıköy mekanı… Kadıköy Evlendirme Dairesi. Peki neden “Gelini öpebilirsiniz” de, “Damadı öpebilirsiniz” değil? Haydi bir nikah memurumuz da bu geleneği biraz değiştirip, bizi şaşırtsın. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.