Haftalık Bağımsız Gazete 19 Ocak 2019

Kadıköy'ün hikayesi


Aykurt NUHOĞLU

Aykurt NUHOĞLU

Okunma 13 Nisan 2018, 08:31

Türkiye’nin örnek ilçelerinden biri olan Kadıköy Belediyesi’nin 34. Yılını kutluyoruz. Bu 34 yılın dört yılında onlarca projemizin hayata geçmesinde emeği geçen başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm Kadıköylülere teşekkür etmek istiyorum. Bu dört yıl içinde hayata geçirdiğimiz projelerde binlerce insanın emeği ve fikri var. 

Bundan dört yıl önce “Aklımdaki Kadıköy” diyerek yola çıkmıştık. Aklımdaki Kadıköy’ün temelinde yatan şey; Kadıköy’ü Kadıköylülerle birlikte yönetmekti. Benim aklımdaki Kadıköy insanların hayata dair beklentilerini paylaştığı, ihtiyaçlarını konuştuğu ve nasıl bir kentte yaşamak istediğini anlattıkları bir Kadıköy’dü.Kadıköy’de sanatçısından edebiyatçısına, bilim insanından akademisyenine kadar Türkiye’nin dört bir tarafına hizmet eden insanlar vardı. Hepsinin fikirlerini önemsedik. Hepsinin yönetimde söz sahibi olduğunun duygusunu onlara vermeye çalıştık. 450 bin Kadıköylünün aklı, hayalleri, gelecek planları, iyimserliği, umudu, beklentileri bizim itici gücümüz oldu.

Biz örgütlü veya örgütsüz yapılanmaları, yurttaşları, mesai arkadaşlarımızı dinledikçe yani attığımız her adıma Kadıköylüler katılınca seslerin çıkardığı gürültü müziğe dönüştü. Orkestra ahenkle çalmaya başladı. Bir gücümüz de örgütlenmenin desteklenmesiydi. Örgütlü, örgütsüz tüm yapılarda toplantılar yapıyor, düşüncelerini alıyorduk. Biliyorduk ki farklı düşünceler bize farklı pencereler, farklı kapılar açacaktı. Ve kapılar birer birer açıldı.

Kadıköy Akademi’nin açılışıyla yerel yönetim anlayışımızı anlatımdan çıkarıp uygulamaya başladık. Akademi, siyasetçi, bürokrat, akademisyenlerin kendi kimlikleriyle biraraya geldikleri, ortak projeler oluşturdukları bir okul oldu. Akademinin bahçesi ise mahallelerimiz tarafından kullanılan bir sosyalleşme alanı oldu. 

Mahallerimizde toplantılar yapıyor, insanlarımızla konuşuyorduk. Yaş almış bir teyzemizin yaşını “sekiz çarpı on artı bir” olarak söylemesi bizi duygulandırıyordu. “Bir yaşındayım yalnızım ve size ihtiyacım var” diyordu. Tüm yaşam boyu insanlarımızın yanında olmalıydık. Yerel yönetimin yaşamın her anında arkadaşımız, yoldaşımız, dostumuz olma düşüncesi herkesi heyecanlandırıyordu.  

Biz insanları dinledikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyordu. Kamu arazileri ortaya çıkıyor, araziler satın alınıyor, kamu arazilerinin niye satılmaması gerektiği sevinçle karşılanıyordu. İktidar kamu mallarını satarken, biz özel mülkleri satın alıp kamu malına çeviriyorduk. Yönetim anlayışımızın temeli olan kamusal düşünce anlayışı toplum tarafından destekleniyordu. 

Projeler birer birer konuşuldu, hayata geçti. Hatta projeler adaylık sürecinde düşündüklerimizin de ötesine geçti. Her yaş için birlikte düşünülen projeler kısa sürede hayata geçti ve Kadıköylülerin kullanımına açıldı.

Yönetim modelimizin temelinde insan yatıyordu. Ve insanın ne kadar güçlü olduğunu geride bıraktığımız dört yıl içinde gördük. 

Biz küçük hikâyenin büyük insanı olmaya çalışmadık. Kadıköy’deki büyük hikâyelerin küçük bireyi olduk. Dört yıl içinde ülkenin yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen Kadıköy’de hayata geçen projeler, insanların biraraya geldikleri zaman ne kadar başarılı olabileceğinin kanıtı. 

Kadıköy’ün zenginliğinin temelinde yatan şey insanları. Kadıköylülerin azimleri, umutları, aşkları, gülümsemeleri, kararlılıkları her zaman Kadıköy’ü aydınlatacak. Bizim hep birlikte Kadıköy’den yazdığımız hikâye de İstanbul’a ve Türkiye’ye umut olacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ender Çetinkaya - 10 ay önce
55 yıllık bir Kadıköylü olarak gurur duyuyorum. Sonuna kadar destekçinizim.
Avatar
Fatma Füsun İyicil - 10 ay önce
Sevgili Başkanım, değerli Aykut Nuhoğlu Bey
Yıllardır sizin öncülüğünüzde gerçeklešen projeler ve genel duruşunuz bizlere Kadıköylü olmanın onuru yaşattı. Koşuyolu'a geldiğinizde elinizi sıkarken ifade ettiğim gibi size minnettarız.
Ben önümüzdeki süreçte hayata geçmesini içtenlikle arzu ettiğim bir projeyi size tanıtmak ve anlatmak istiyorum. Bunu mensubu olduğum " Boyalıkuş Çocuk Kitabı Illüstratörleri" grubu adına sizlere iletmeyi görev biliyorum.
Önerilerimizi geçtiğimiz yıl "Kadıköylü Çocuk Olmak" başlığında bir proje dosyası olarak Simten Hanım'a teslim ettik. Ancak o zaman henüz onarım aşamasında olan Halis Kurtça Kültür Merkezi'nin şimdilerde çocuklar için bir özel mekan olması bizleri son derece mutlu etmiştir ve bu nedenle kendimizi ve projemizi hatırlatmak ihtiyacınï duymaktayız. Bizlere zaman ayırabileceğiniz umuduyla sevgi ve saygı lar.
F. Füsun İyicil
Avatar
Mualla Altazlı - 10 ay önce
34.cü senenizi kutluyorum. Yapılan hizmetler
için bir kadıköylü olarak teşekkür ederim.
Güzel günlere.
Avatar
Tennur koyuncuoglu - 10 ay önce
Insana deger veren insan baskanimiza sevgiler. Yetmis arti yedi sizi tanidi ve mutlu oldu.
Avatar
Semira durkaya - 10 ay önce
Kadıköy için yapmış olduğunuz projelerin için sizin çalışmakta olan arkadaşların eline sağlık demokrasi çerçevesinde vatanını seven belediye başkanını ekibinizin başarılarınız artarak çoğalsın yolunuz açık olsun.
Avatar
Ilkbal sevim denizalp - 10 ay önce
Kadıköy benim öğrencilik yılarımda 1968 yılında gördüğüm anılarımdaki hali şık baylar bayanlar doğal güzeliğini anımsıyorum yinede ist gelince mutlaka kafıköyü gezerim benim için özel ve güzel semt