Haftalık Bağımsız Gazete 11 Nisan 2021

Yeni dönemde dolu dolu sanat

Kadıköy Belediyesi’nin 6 kültür merkezinde yeni dönemde tiyatrodan sergiye konserden film gösterimlerine pek çok ücretsiz etkinlik olacak.

Yeni dönemde dolu dolu sanat
Gökçe UYGUN

İstanbul’un kültür sanat başkenti Kadıköy’ün yerel yönetimi sezona hazır. Kadıköy Belediyesi’nin 6 merkezinde yeni dönemde tiyatrodan sergiye konserden film gösterimlerine dek pek çok ücretsiz etkinlik olacak. Kültür merkezlerinde bu ay izleyebileceğiniz etkinliklerden öne çıkanlarını sizler için derledik.

• JAPON DAVULCULAR CADDE’YE GELİYOR

Başta Bağdat Caddesi ve civar sakinleri olmak üzere Kadıköylülerin uğrak sanat mekanı Caddebostan Kültür Merkezi, yeni sezonda yine dopdolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Tiyatro, konser, gösteri, seminer gibi pek çok farklı etkinliğin yapıldığı CKM’de bu ay öne çıkan en ilginç etkinlik Japon davulcuların ziyareti olacak. Japonya’nın dünyada en etkileyici geleneksel sanatı olarak bilinen “WADAİKO” 2015 Türkiye Konseri’nde olağanüstü performansıyla izleyiciyi büyüleyen “Ondekoza” Japon Davul Grubu tekrar Türkiye’ye geliyor. “Sonbahar Japon Kültür Haftası” etkinlikleri kapsamında CKM’de yapılacak ücretsiz konserde grup davul ritimleri sunacak. 

CKM, tiyatro sahnesinde ise Semaver Kumpanya,  Dostlar Tiyatrosu, Cihangir Atölye Sahnesi, Sarıyer gibi karşı yakadan gelen konuk tiyatro ekiplerinin yanı sıra Öykü Sahne, Tiyaroadam, Oyun Atölyesi gibi Kadıköylüleri de ağırlayacak. Oyunlarda genç oyuncuların yanı sıra Ali Poyrazoğlu, Genco Erkal, Haldun Dormen, Rutkay Aziz, Taner Barlas, Emre Kınay, Melek Baykal, Füsun Demirel gibi usta oyuncular da rol alıyor. CKM  sahnesinin 3 ünlü konuğu daha olacak. 20 yıl televizyon haberciliği yapan ve bir sabah kendini işsiz olarak bulan İrfan Değirmenci ‘’Anne Ben Artist Oldum’’ adlı gösterisiyle sahne alacak.  Şair, yazar, tiyatrocu, araştırmacı ve ayrıntı ustası Sunay Akın, kendine has, şaşırtıcı üslubuyla anlatacağı etkileyici sevda öyküleri ve seslendireceği aşk şiirleriyle sahnede olacak.  Akın’a sahnede, aşk şarkılarının en sevilen yorumcularından İlhan Şeşen eşlik edecek. CKM’de büyük ilgi gören felsefe ve sağlık seminerleri bu sezon da ücretsiz olarak devam edecek.

• SONKU MELODRAMI KADIKÖY’DE

Kadıköy’ün en merkezi konumda olan kültür sanat merkezlerinde Barış Manço Kültür Merkezi’nin yeni sezonunda en dikkat çekici oyunlardan biri ‘’Cahide Sonku’’ olacak. Tiyatro Keyfi ekibinin sahnelediği, Gizem Yağız’ın rol aldığı oyunda, Sonku’nun çalkantılı, sarsıcı öyküsü müzikal melodram tarzında izleyiciyle buluşacak. Diğer bir oyun da 6 sezondur devam eden ‘’Can’’ oyunu. Kemal Kocatürk’ün hem yönetip hem oynadığı oyun, usta şair Can Yücel’i 90. doğum yılında yaşam öyküsü olarak uyarlanmış şiirleriyle anarken, ülkemizin son 45 yılına da Yücel’in gözünden bir bakış imkanı sunuyor. Sezondaki ilginç bir oyun da ‘’Diğerleri’’ adını taşıyor. Human Theater’ın bu deneysel bu oyununda, insanın iç dünyasına doğru yolculuk yapılıyor.

Kartpostallardaki Atatürk

BMKM, sahnesinde usta bir illüzyonisti de ağırlayacak; Sermet Erkin. Bu gösteride seyirciler; herhangi bir tiyatro oyununu seyreder gibi kalmayıp, ilk dakikadan itibaren her an oyunun içinde aktif olacaklar. BMKM’nin sergi salonunda ise ‘’1911 - 1923 Yılları Kartpostallarında Mustafa Kemal, İstanbul, İşgal ve Kurtuluş’’ adlı sergi açılacak. Sahip olduğu zengin arşivi ile Kadıköy Belediyesi’nin kültür merkezlerinde pek çok kez sergi açmış bulunan Dr. Seyhun Binzet bu sergide de kartpostal koleksiyonundan seçilmiş örnekleri sergiliyor.  ‘’Umudun, utancın ve coşkunun kartpostal yüzeylerindeki yansımalarının sergisi’’ olarak nitelen bu sergi izleyenlere duygu dolu anlar yaşatacak. 

• EFSANE MÜZİKAL KOZYATAĞI’NDA

E-5’in öte yanı, Kozyatağı semtinin kültür merkezi Kozyatağı Kültür Merkezi bu sezon yine tiyatro ağırlıklı. Geçmiş sezonlardan beri devam eden Tiyatokare’nin ‘Leyla’nın Evi’’ ve ‘’Ahududu’’; Dostlar Tiyatrosu’nun ‘’Bir Delinin Hatıra Defteri’’ gibi oyunların yanı sıra yeni bir de müzikal perde açacak. Kumbara Görsel Sanatlar yapımı ‘’Notre Dame’ın Kamburu Qussimodo’’ müzikali, Fransız İhtilali sonrası Fransa’nın karanlık günlerinden kesitler veriyor. Yazar Victor Hugo’nun efsane metninde, çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun, semtte yaşayan çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ele alınıyor.

Tiyatroyla afet eğitimi 

KKM’nin yeni sezonunda çocuklara yönelik oyunlar dikkat çekiyor. Kediler Sokağı ve İnci Krallığı Prensesleri adlı müzikaller ile, Kaplumbağa ile Tavşan, Ağustos Böceği ile Karınca, Aslan ile Fare gibi hayvanlar dünyasına yönelik oyunlar sahnelenecek. Ayrıca çocuklar için eğitici ve öğretici bir oyun olan ‘’Bir Afet Masalı’’ da ücretsiz olarak sahnelenecek. Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı ve Çocuk Sanat Merkezi işbirliğiyle sahneye konulan oyunda, her şeyin nasıl eğlenceyle öğrenebileceğini gösteriyor.  Öte yandan gazeteciler İrfan Değirmenci ve İsmail Saymaz’ın konuk olacağı KKM’nde sağlıkla ilgili seminer ve konferanslar da sürecek.

• KİLİSEDEN KLASİK TINILAR YÜKSELECEK

Yeldeğirmeni’ndeki eski bir kilisenin ilçenin kültür hayatına kazandırılmasıyla şekillenen Yeldeğirmeni Sanat, kilise olmasından kaynaklı muhteşem akustiği sayesinde önemli konserlere ev sahipliği yapıyor. Müzik odaklı bu mekanda, yeni sezonda da özel konserler olacak.  Mesela ünlü caz sanatçıları Melis Sökmen, Emin Fındıkoğlu, Kadıköylü bariton Niyazi Ölmez ve Sesler Hazinesi Orkestrası, caz müziğinin en özgün seslerinden Şenay Lambaoğlu… Mekanda özel bir konser de olacak; Marmara Üniversitesi ve Macar Kültür Merkezinin işbirliği ile ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen “1. Uluslararası İstanbul Kodaly Eğitim Günleri” Kapsamında düzenlenecek olan bu ücretsiz konserde, Nemeth Quartet uluslararası etkinliğin içeriğine uygun olarak ağırlıklı Macar ve Türk Bestecilerinin eserlerinden oluşan bir repertuvarla dinleyici karısında olacak.  Konseri özel kılan bir diğer önemli nokta, genç Macar bestecisi David Pavlovits’in, bu etkinlik vesilesiyle Nemeth Quartet için özel bir eser bestelemesi ve bu eserin ilk performansının da bu konserde gerçekleşecek olması.

Dinleyici bu kez müziği okuyacak!

Usta isimler olduğu kadar cazın genç yeteneklerine, konservatuar öğrencilerine de sahnesini açan, dinleyiciye de bu konserleri ücretsiz izleme fırsatı sunan Yeldeğirmeni Sanat’ta geçen sezon başlayan müzikle ilgili ücretsiz seminerler dizisi bu sezon da sürecek. Dinleyiciler, bu sayede caz müziği daha yakından tanıyacak, operayı anlayacak, piyanonun gelişimini öğrenecek. Mekanda ayrıca her ay seçilen bir ülke sinemasından örneklerin ücretsiz olarak seyirciyle buluştuğu film gösterimleri de sürecek.

• KARİKATÜRCÜLER HASANPAŞA’YA

Kadıköy’ün çiçeği burnunda mekanlarından Karikatür Evi, karikatür tutkunlarını Hasanpaşa’da buluşturuyor. 2 katlı ahşap bir köşkte yer alan mekanda, adına yaraşır şekilde yıl boyu karikatür etkinlikleri ve sergileri olacak. Mekanın atölyelerinde eğitim alanlar, genç  da sergi açacak. Burada ayrıca ücretsiz söyleşiler de olacak. Çizgi roman, illüstrasyon gibi başlıklar taşıyan bu etkinliklerin başta gelenlerinden biri Çizerliğe Oğuz Aral döneminin Gırgır dergisinde fantastik ve absürt hikayelerle başlayan, macera çizgi romanın ustası olan ve geçen Temmuz’da yaşamını yitiren Galip Tekin’in anılacağı etkinlik olacak. ‘’Galip Tekin’in arkadaşları Galip Tekin’i anlatıyor’’ temalı söyleşide, Bülent Arabacıoğlu, Kutlukhan Perker ve Ergün Gündüz; acayip hikayeleri ile çizgi romana farklılık getiren Tekin’i anlatacaklar.

• DÜŞÜNCENİN MERKEZİNDE SEMİNERLER

Kadıköy’ün düşünce merkezi, rıhtımdaki Şehremaneti binasında bulunan Tarih, Edebiyat, Sanat Kütüphanesi (TESAK), adına yarışır şekilde bu sezonda da edebiyat sanat, bilim, felsefe gibi pek çok alanda sergi ve söyleşilere ev sahipliği yapacak. Örneğin TESAK Cumartesi Söyleşi Dizisi kapsamında, Daha önceki yıllarda TESAK’ta “Arkeoloji ve Politika” adlı bir söyleşi gerçekleştiren ve “Tarih öncesi Dönemden Ortaçağ’a Kadıköy Arkeolojisi Paneli”ni düzenleyen Doç. Dr. Necmi Karul konuk olacak.  İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr.Karul, söyleşisinde tarih öncesi dönemde ilk yerleşik topluluklardaki hayvan sembolizmi, hayvan sembolünün yerini zamanla nasıl insan sembolünün aldığı, ilk tapınaklar ile özel yapıların ortaya çıkışı ve gelişimi konularına değinecek.

Sanat insanlara ulaşsın diye…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yeni dönem kültür etkinliklerine Ekim ayı itibariyle başladıklarını anımsatarak, ‘’Her sene olduğu gibi bu sene de çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapacağız. Kadıköy Belediyesi olarak ilçemizin kültür sanat iklimine yeni, özgün birçok sanatsal çalışmayı hep birlikte taşıyacağız. Yerel yönetim olarak sanatın toplumun geniş kesimlerine ulaştırılmasını sağlayan kültürel-sanatsal oluşumların yanında yer alıyoruz. Sanatsal çalışmaların daha fazla insana ulaşmasını önemsiyor; sanatçı-seyirci etkileşimine açık tüm çalışmaları gönülden destekliyoruz. Yeni sezonla birlikte her sene çoğalan sanatçıların katkısı ve desteğiyle birçok etkinliği sizlerle buluşturacağız. Böylece sanatsal ve kültürel çalışmalar toplumsal alanda daha fazla görünür ve konuşulur olacak. Yeni sezonla birlikte sizlere sanatsal uğraş ve etkinliklerle dolu, keyifli bir sene diliyorum’’ dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.