Haftalık Bağımsız Gazete 28 Ocak 2022

TMMOB: Ücretler iyileştirilsin

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nun Kadıköy’de düzenlediği basın açıklamasında yüksek enflasyon ve ekonomik krize dikkat çekildi. Eylemde, ücretli çalışanların yaşam şartlarının iyileştirilmesi çağrısı yapıldı

TMMOB: Ücretler iyileştirilsin
Erhan DEMİRTAŞ

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu 26 Kasım Pazartesi günü Kadıköy’de basın açıklaması düzenledi. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının katıldığı basın açıklamasında ekonomik kriz nedeniyle çalışma şartları ağırlaşan işçi ve memurlara daha fazla bütçe ayrılması çağrısında bulunuldu.

“KRİZİN BEDELİ EMEKÇİYE ÖDETİLİYOR”

Kitle adına basın açıklamasını TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Akçelik okudu. Yüksek enflasyon nedeniyle ekonomik krizin derinleştiğini söyleyen Akçelik şöyle devam etti: “Fabrikaların üretimi durdurması, yatırım projelerinin iptal edilmesi, şirketlerin konkordato ilanları ve toplu işçi çıkarmaları olarak hayatlarımıza yansıyan bu veri, ağustos ayında yüzde 11.1 olarak açıklanan işsizlik oranının eylül ayından itibaren çok daha yüksek düzeylere ulaşacağının habercisidir.”

“Yanlış ekonomi politikalarıyla ülkeyi bu duruma sürükleyen yöneticilerin kriz karşısındaki tutumu, krizin toplumsal sonuçlarını daha da derinleştirmektedir. Uzun süre varlığı inkar edilen bu kriz karşısında siyasal iktidarın çözüm önerisi, ekonominin küçültülerek krizin bedelini emeğiyle geçinen yoksul kesimlere ödetmek olmuştur. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları, vergiler ve kredi maliyetleri artarken, yoksul kesimlere sağlanan sosyal yardımlar, burslar ve sağlık yardımları giderek azaltılmaktadır.”

“MESLEKTAŞLARIMIZ KRİZDEN ETKİLENİYOR”

Yaşanan ekonomik krizden en fazla etkilenen kesimlerin  arasında mühendis, mimar ve şehir plancılarının da olduğunu ekleyen Akçelik, “Gerek kamuda, gerek özel sektörde her türlü mühendislik, mimarlık ve şehir planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme işlerini yürüten tüm meslektaşlarımız krizden olumsuz biçimde etkilenmektedir. Meslektaşlarımız, ülkemizdeki kriz ortamının yarattığı pahalılık, geçim sıkıntısı ve borçlanma gibi ortak sorunlardan etkilendiği gibi, mesleğimize özgü sorunlarla da boğuşmak zorunda kalıyor.Kamuda çalışan arkadaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorunla yüz yüzedir. Güvencesiz-sözleşmeli istihdam modellerine yönelme, atamalarda liyakatin ortadan kalkması ve nihayet hukuksuz-keyfi ihraçlar gibi nedenlerle kamudaki teknik personelin iş yükü artarken, iş riski de giderek büyümektedir” dedi.

TALEPLER NELER?

Akçelik, sorunların ortadan kalkması için şu talepleri sıraladı:

-Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ücret, atama, özlük hakları ve düşük ek gösterge sorunlarının ortadan kaldırılarak insanca yaşanabilir bir ücret ve çalışma yaşamının sağlanmasını,

-Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında 2012 yılında imzalanan ve SGK tarafından keyfi biçimde iptal edilen Asgari Ücret Protokolünün tekrar uygulamaya konularak, ücretli çalışan meslektaşlarımızın ücretlerinin yükseltilmesini ve sigorta primlerinin gerçek gelir üzerinden yatırılmasını,

-OHAL döneminde hukuksuz biçimde ihraç edilen meslektaşlarımızın bütün hakları ile birlikte işlerine iade edilmesini istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.