Haftalık Bağımsız Gazete 06 Mart 2021

TEOG ve LYS öğrencilerine ücretsiz kurs!

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköylü çocukların eğitim ve öğretimlerine destek olmak amacıyla açtığı etüt merkezleri, yasal değişikler nedeniyle “Örgün Eğitime Destek Kursları” olarak hizmet vermeye devam ediyor. TEOG, YGS-LYS, kişisel gelişim ve sanat atölyelerinin ücretsiz verildiği kurslara kayıtlar sürüyor

TEOG ve LYS öğrencilerine ücretsiz kurs!
GazeteKadıköy

Öğrenciler, TEOG ve YGS-LYS’ye hazırlanabilmek için ders dışı zamanlarında çeşitli kurslara giderek kendilerine akademik yeterlilik katmaya çalışıyor. Kısa bir süre önceye dek özel sektör ve belediyeler de; etüt merkezi, kurs merkezi, bilgi evi, eğitim danışma merkezi, sınav merkezi gibi birçok isim altında öğrencilere, destek kursları vermekteydi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5580 sayılı Özel Öğretim Kanunu geçici 5. madde son fıkrası gereğince 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren ilköğretim öğrencilerine yönelik açılan etüt merkezlerinin kapatılması hükmü getirilmiş ve akademik kursların özel sektörce açılması yasaklanmıştı. Kadıköy Belediyesi de 1 Temmuz tarihinden itibaren bünyesindeki beş etüt merkezini kapatıp, yeni yasaya göre hazırlıklarını sürdürdü.

YALNIZCA BELEDİYELER AÇABİLİYOR

678 sayılı KHK ve 5580 sayılı “Özel Öğretim Kanunu” ek madde 2’ ye bir cümle eklenerek “Belediyeler, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitime destek mahiyetinde kurslar açabilir” hükmü getirildi. Kurumların adı da “Örgün Eğitime Destek Kursları” olarak değiştirildi. Yeni yasayla birlikte akademik ders desteği merkezlerini, Milli Eğitim Bakanlığı dışında yalnızca belediyeler açabiliyor. Kadıköy Belediyesi’nin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle geçtiğimiz mart ayında imzaladığı protokol, Milli Eğitim Bakalığı’nın standart yönergesine uygunluğu gerektiyor. Protokolde, eğitim yapılacak binalarda yangın, çevre sağlığı ve binanın sağlamlığı koşulları bulunuyor. Kadıköy Belediyesi de Kuşdili Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi binasında 10, 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi binasında ise 5 derslikle yeni dönem hazırlıklarını tamamladı. Merkezler bundan böyle örgün eğitime destek kursları olarak hizmet vermeye devam edecek.

ÜCRETSİZ TEOG VE YGS-LYS KURSU

Kadıköy Belediyesi bünyesindeki 25 uzman öğretmen, TEOG ve YGS-LYS’ye hazırlanan öğrencilere yönelik özel bir eğitim programı hazırladı. Öğrencilerin ücretsiz olarak takviye alabildiği kurslara kayıt yaptırmak için tek koşul Kadıköy Belediyesi sınırları içinde ikamet ediyor olmak. 8. sınıf öğrencilerinin 1. TEOG sınavına hazırlanabilmesi için düzenlenen kurslar, 5 Eylül Salı günü başladı. Vatandaşlar, 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi ve Kuşdili Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi’nden kendilerine en yakın olanı seçip, çocuklarını kursa kayıt yaptırabilir. TEOG’a hazırlanan öğrencilere yıl içinde 15 sınav yapılması planlanıyor. 8. sınıfların dışındaki öğrenciler için ise kurslar, 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak. TEOG’un yanı sıra Kadıköy Belediyesi’nin YGS-LYS’ye yönelik kursları da başlıyor. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere yardımcı olacak kursta sözel, sayısal ve eşit ağırlık olmak üzere üç bölüm var. 11 Eylül Pazartesi günü başlaması planlanan kurs, yalnızca 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi’nde veriliyor. Kadıköy ikametinin arandığı kursa kayıtlar devam ediyor. Her sınıfta farklı haftalık ders saatlerinin uygulanacağı kurslarda cumartesi günleri 10.00 – 17.00, hafta içinde ise 15.30 – 19.30 saatleri arasında eğitim yapılacak. Kişisel gelişim, sanat ve yabancı dil derslerinin ise öğretmen ve dersliklerin uygunluklarına göre, örgün eğitim saatleri dışında olmak üzere hafta içi ve hafta sonu yedi gün yapılması öngörülüyor. Kurslar, öğrenci - veli istekleri ve eğitmen – derslik durumu uygunluklarına göre planlanıp, uygulanacak.

EĞİTİMİ DESTEKLEYEN ATÖLYELER

Kadıköy Belediyesi bünyesinde 2009 yılından beri hizmet veren etüt merkezlerinde, ağırlıklı olarak akademik eğitim verilmekteydi. Geçtiğimiz öğretim yılında ise ilk kez 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk eğitim Merkezi’nde 3. ila 8. sınıf öğrencilerine temel akademik dersler ve TEOG kurslarının yanı sıra kişisel gelişim (drama, felsefe), sanat dersleri (keman, gitar, resim) yabancı dil dersleri (İngilizce drama, İngilizce konuşma) verilmiş ve derslerden 300 öğrenci faydalanmıştı. Merkeze gelen öğrencilerin sosyal ve kişisel yönden de gelişmeleri amaçlanan karma eğitim modeli, yeni eğitim dönemiyle birlikte Kuşdili Gençlik ve Çocuk Sanat Merkezi’nde de uygulanmaya başlanacak.

Kadıköy Belediyesi’nin örgün eğitime destek kurslarını verdiği merkezlerin adresleri ise şöyle;

* 19 Mayıs Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi

Adres: 19 Mayıs Mahallesi, Kürkçü Sokak. No:10 Kozyatağı 0216 362 11 05 – 0216 362 11 09

* Kuşdili Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi

Adres: Hasırcıbaşı Caddesi No.2/3  0216 345 83 99 – 0216 414 31 85

                             


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.