Haftalık Bağımsız Gazete 20 Ocak 2022

Söğütlüçeşme’deki AVM projesi iptal edildi

Mahkeme, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu ile çevresindeki yeşil alanları kapsayan ve bölgeye AVM yapılmasını öngören imar planlarını iptal etti

Söğütlüçeşme’deki AVM projesi iptal edildi
Erhan DEMİRTAŞ

Kadıköy Belediyesi’nin, meslek odalarının ve Kadıköylülerin yeşil alan olarak kalması için mücadele ettiği Söğütlüçeşme AVM projesinde mahkeme kararını verdi. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı imar planlarını “planlama esasları ve teknikleri ile şehircilik ilkelerine uygun olmadığı anlaşılan dava konusu planlarda hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı” gerekçesiyle iptal etti.

TMMOB’a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası tarafından açılan davanın gerekçesinde; Söğütlüçeşme Tren İstasyonu önünde kalan yeşil alana yapılacak AVM görünümlü gar binasına çeşitli ticari fonksiyonlar da verilerek yoğun bir yapılaşmanın ve trafik yoğunluğunun önünün açılacağı vurgulanmıştı. Planlama alanın arkeolojik potansiyel açısından da önemli bir konumda olduğu ifade edilmişti.

BİLİRKİŞİ: “KAPASİTEYİ AŞACAK”

Söğütlüçeşme Tren İstasyonu için hazırlanan imar planlarında “ÇED gerekli değildir” kararı da verilmişti. Mahkeme, hem “ÇED gerekli değildir” kararına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunu hem de uygulama imar planları davasındaki bilirkişi raporunu dikkate aldı. Bilirkişi raporlarında, planlanan ulaştırma projesinin yapım gerekçelerinin sayısal göstergelerle anlaşılır bir şekilde ortaya konulmadığı, otopark simülasyonunun yapılmadığı, otopark etüdünde ise hesaplanan zirve saat parklanma talebinin inşa edilecek otopark kapasitesini aştığı görüşlerine yer verildi.

“ODABAŞI: SÖĞÜTLÜÇEŞME AVM OLMAYACAK”

Mahkemenin kararına ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı ise şu ifadeleri kullandı: "Söğütlüçeşme AVM Olmayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar planları için mahkeme; ‘planlama esasları ve teknikleri ile şehircilik ilkelerine uygun olmadığı anlaşılan dava konusu planlarda hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı...’ gerekçesiyle iptal kararı verdi."

NE OLMUŞTU?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, metrobüs, Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren istasyonu olarak kullanılan Söğütlüçeşme alanı için 2019’un Mayıs ayında  yeni bir imar planını askıya çıkarmış ve alanı “Söğütlüçeşme Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı” olarak düzenlemişti. Bakanlık tarafından hazırlanan  ve toplamda 65 bin 370 metrekarelik alanı kapsayan plana göre mevcut istasyonun yolcuların ihtiyaçlarını karşılamadığı ifade edilirken, yeni projede söz konusu alanda zemin altı otopark, bekleme ve dinlenme alanları yapılması planlanmıştı. Kadıköy Belediyesi, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası planların iptali istemiyle dava açmıştı.

KADIKÖY BELEDİYESİ UYARMIŞTI

Kadıköy Belediyesi bölgedeki trafik yoğunluğunun artacağına ve bölgedeki yeşil alanın korunması gerektiğine dikkat çekerek şu görüşleri paylaşmıştı:

-  Plan notlarının 2. maddesinde belirtilen toplu ulaşım gar sahası ve özel proje alanında yer alacak yeni hızlı tren terminal binası, peron katı, bodrum katlar, yönetim ve servis hacimleri emsale dâhil edilmeli.

-Zemin altı otoparkı planlama alanının tamamında yapılmamalı. Yol, dere koruma bandı, yeşil alan, ağaç dokusu ve zemin durumu dikkate alınmalı.

-Ulaşım merkezi konumunda olan bu alanda ulaşım ve gar alanıyla ilişkisi olmayan ve bölgeye yeni trafik yükü getirecek olan “kültürel alanlar” ve “ticari” fonksiyonlar yer almamalı.

“YOL YEŞİL ALAN KORUNMALI”

İSKİ, plan sahasındaki mevcut dere ıslah kesitinin daraltılmaması ve derenin sağ ve sol sahillerinden geçen atık su toplayıcılarına zarar verilmemesi gerektiğine dikkat çekmişti. İSKİ’nin görüş yazısında şu görüşlere yer verilmişti: “Dere ıslah yapısı içerisinde herhangi bir yapı inşa edilmemeli ve atık su toplayıcılarının geçtiği güzergahlar yol ve yeşil alan olarak korunmalıdır.”

“ARKEOLOJİK POTANSİYELİ VAR”

İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da alanın arkeolojik potansiyelinin olduğunu vurgulayarak, koruma alanı içerisinde kalan alanda yapılacak her türlü inşai faaliyet öncesi kuruldan görüş alınmasına ve kazıların Arkeoloji Müze Müdürlüğü denetiminde yapılmasına karar vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.