Haftalık Bağımsız Gazete 22 Ocak 2022

Mimarlar Odası: ‘ÇAMLICA TEPESİ YAPILAŞMAYA AÇILAMAZ

Mimarlar Odası “Meslektaşlarımızı, yüzyılımızın ‘yaşanılır’ kentlerini tartıştığımız bugün duyarlı olmaya, mesleki değerlerimizi ve ilkelerimizi önemle korumaya davet ediyoruz…” çağrısını yaptı.

Mimarlar Odası: ‘ÇAMLICA TEPESİ YAPILAŞMAYA AÇILAMAZ

Çamlıca Tepesi’nin yapılaşmaya açılarak, buraya bir camii inşa edilecek olmasına, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden tepki geldi.
Odadan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’u İstanbul yapan tarihi, kültürel ve doğal değerlerin bugüne değin görülmemiş bir biçimde hızla ve tartışılmadan yok edildiği, bu sürecin sorumlularının ise söz konusu değerleri korumak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara iletmek adına milletten yetki alarak tarihi ve toplumsal bir sorumluluk üstlenmiş olan yöneticiler olduğu belirtilerek, “UNESCO Dünya Mirası listesindeki eşsiz kent İstanbul’un özgün siluet, topografya ve coğrafya değerlerine karşı gelişen hoyrat ve sorgusuz imar faaliyeti, son dönemde sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası platformlarda da ciddi tepki ve eleştiriler alarak, farklı kurumlardan yönetimlerimize uyarıların gelmesine neden olmuştur” denildi. İstanbul'un ve topografyasının önemli simgesel peyzaj varlığı olan eşsiz doğal sit alanı Çamlıca Tepesi’nin, T. C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı marifetiyle yapılaşmaya açılmasının en ciddi tehditlerden biri olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Yaklaşık 150.000 metrekarelik kamuya ait doğal sit alanının yarısını dini tesis, diğer yarısını ise turizm alanı olarak yapılaşmaya açan karar, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ulusal ve evrensel koruma ilke mevzuatları ve hukuku yok sayılarak, hiçbir kurum, kuruluş görüşü alınmadan, 644 sayılı KHK nın sağladığı hukuksuzluk şemsiyesi altında ‘resen ve sessizce’ onaylanmıştır. Bu karar öylesine sessiz alınmıştır ki; bu konudaki asıl yetkili ve bilgili olması gereken TC. Kültür Ve Turizm Bakanı ‘plan’ onaylandıktan bir hafta sonra yazılı ve görsel basına Çamlıca Tepesi ile ilgili herhangi bir cami projesinin olmadığı ve insansız bir alana cami yapmanın mütedeyyin çevreler tarafından dahi ihtiyaca ve inanca uygunluğunun tartışıldığı konusunda açıklamalar yapmıştır. Ancak TC. Kültür Ve Turizm Bakanının bu açıklamasının hemen ardından Kahramanmaraş Belediyesi İmar Müdürü bir meslektaşımızın Başbakanın isteği üzerine cami projesinin başına getirildiği açıklamaları yeni bir tartışma sürecini başlatmıştır.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi olarak, ‘plan kararı’ hakkında yargı yoluna başvurmak üzere hazırlıkların sürdürüldüğü son aşamada ise, basın ve yayın organlarından ‘Çamlıca Silueti Mimarını Arıyor’ başlığıyla ulusal bir mimari proje yarışmasının, ‘İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ tarafından açıldığını ve şartnamesinin yayımlandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Açılan yarışmayla İstanbul kentinin eşsiz peyzaj değeri ve korunması zorunlu sit alanında yapılaşma kararına ve girişimine meşruiyet kazandırılması ve değerli doğal mirasın yarışma kurumu kullanılarak rant hedefine hizmet etmesi amaçlanmaktadır. Yarışmanın kendisi gerek içeriği, amacı ve yöntemi, gerekse ulusal ve uluslararası çağdaş mimarlık, çevre ve kent politikaları ve hukuku açısından kabul edilebilir değildir. Bu nedenle tüm meslektaşlarımızı, yüzyılımızın ‘yaşanılır’ kentlerini tartıştığımız bugün duyarlı olmaya, mesleki değerlerimizi ve ilkelerimizi önemle korumaya davet ediyoruz…”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.