Haftalık Bağımsız Gazete 15 Ağustos 2020

Kadıköy’de ‘Kamu’nun Zaferi: Skandal Tazminat Kararı Bozuldu

Kadıköy’deki Meteoroloji arsasına ‘ayrıcalıklı imar hakkı’ kullanarak dört tane gökdelen yapan firmanın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını Yargıtay bozdu.

Kadıköy’de ‘Kamu’nun Zaferi: Skandal Tazminat Kararı Bozuldu
GazeteKadıköy

Kadıköy’ün önemli yeşil alanlarından Meteoroloji arazisine ‘ayrıcalıklı imar hakkı’ ile 4 adet gökdelen inşa ancak inşaatlarını durdurduğu ve zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ni tazminata mahkûm  eden Taşyapı davasında son noktayı Yargıtay koydu.  Yargıtay, Kadıköy Belediyesi’nin ‘Taşyapı’ya tazminat ödemesi ve kamu mallarına icra konulması’ yönündeki kararı oybirliği ile bozarak, davanın idare mahkemesinde görülmesi gerektiğine karar verdi.

TAZMİNAT BEDELİ BÜTÇENİN 5’TE BİRİYDİ

Kadıköylülerin tüm itirazlarına rağmen Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye 4 gökdelen yapan Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat davası açmıştı. İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada tartışmalı bilirkişi raporu ile Kadıköy Belediyesi’nin yaklaşık 102 milyon lira maddi tazminat ödemesine karar verilmişti. Bu miktar Kadıköy Belediyesi 2017 bütçesinin beşte birini oluşturuyordu.

KAMU MALLARINA HACİZ KONULMUŞTU

Taşyapı mahkeme kararının açıklanmasının ardından Yargıtay sürecini beklemeyerek 24. İcra Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu ve  Kadıköy Belediyesi’nin taşınmazları ile banka hesaplarına el konulmasını istemişti. Firmanın icra işlemi yapılmasını istediği taşınmazlar arasında camiler, parklar ve muhtarlık binaları da bulunuyordu.

Kadıköy Belediyesi tazminat kararına itiraz ederek davayı İstinaf Mahkemesine taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Taşyapı’nın işin tamamına yakınını kredi kullanarak yaptığı ve finansman gider artışından kaynaklı zarar istemesinin mümkün olmadığını belirterek maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne, manevi tazminat talebinin ise reddine karar verdi. Daha önce 101 milyon 859 bin 43 TL lira olan tazminat miktarı 44 milyon 159 bin 487 liraya indi. Dava Yargıtay 4. Hukuk Dairesine taşındı.

İDARE MAHKEMESİ’NDE GÖRÜLMELİ

Yargıtay kararında Taşyapı’nın dava ettiği Kadıköy Belediyesi’nin ‘kamu’ kurumu olduğu belirtilerek işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığı vurgulandı. Tüm inşaatların yapım aşamasından iskana açılmasına kadar geçen süreçte ve devamında belediyelerin inceleme ve denetimine tabi olduğunun altını çizdi. Belediyenin inşaatın gecikmesine ve maliyet artışında sebep olduğu iddiasının tespiti için İdare Mahkemesi’nin yetkili olduğu belirtildi. Yargıtay 13 Mart’ta Bölge Adliye Mahkemesi’nin tazminat kararını oy birliği ile bozdu.

NUHOĞLU: ÜZERİMİZDEKİ BASKININ KALKMASI SEVİNDİRİCİ

Karara ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi: “Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy halkı için sevindirici bir karar. Biz halk adına karar veriyoruz ve uygulama yapıyoruz. Müteahhitler dahil olmak üzere kentte yaşayan herkes kurallara uymak zorunda. Yasanın bize denetim, ruhsat yetkisi gibi yetkileri doğru kullanmalıyız. Bunu bundan sonraki süreçte de yapmaya devam edeceğiz. Üstümüzdeki baskının kalkması ve kararın adaletli olması sevindirici”.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Gökkaya - 2 yıl önce
Kararın bu yönde çıkmış olması sevindirici. Ancak yapılaşmanın tamamen durdurmasını tercih ederdim.
Avatar
Mehmet İzzet Canol - 2 yıl önce
Bu ahlak yoksunu şirket ve sahıslara adeletin ve halkın gücünün gösterilmesi
bence önümüzdeki yagmaya engel olunabilecegini gösterme açısından iyi bir netice,ama devamı olmalı.Sagolun.
Avatar
Cihan - 2 yıl önce
Harika haber o zaman lütfen %40 arttırılan emlak vergisini düşürün bizim kazancımız bu oranda artmıyor.
Avatar
Av.Ümran Günşen Altay - 2 yıl önce
Sayın Aykurt Nuhoğlu
Sayın Belediye Başkanı

Taşyapı'nın hukuka ve hakkaniyete aykırı kararı karşısında yılmadan direnmeniz ve hakkımızı koruyarak yasadışı yapılaşmaya karşı çıkmanız mutlaka caydırıcı olacaktır.Başarılı çalışmalarınızın devamı dilekleriyle saygılar sunarım.
Av.Ümran Günşen Altay
Avatar
Yasemin Birecikli - 2 yıl önce
Karara çok sevindim. Fazla katların da yıkılmasını istiyorum. Manzaramızı kapatıyor, göz zevkimizi bozuyorlar. Hem suçlu hem güçlü.
Avatar
temizlik işçisi - 2 yıl önce
Öncelikle Tüm Kadıköy halkına ve Kadıköy belediyesine hayırlı olsun hak yerini buldu.. sayın Aykurt nuhoğlu Dilerim Allahtan tüm işlerin böyle hayırlı olsun Haktan adaletten yana emekçi dostu güzel insan dualarımız seninle
Avatar
Gülsün Alkan - 2 yıl önce
Tüm Kadıköy halkı adına kazanmış olduğunuz bu hukuki süreçten Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na çok teşekkür ederiz. Kadıköy’ümüzün gelecekte daha güzel ve refah günlerine kavuşmasını dilerim.
Avatar
Hakki Bora Süel - 2 yıl önce
Evet sevindirici bir haber.Halkin lehine sonuçlanmasını dilerim--ayrıca Kadıköy'de yine aynı firmanin yapmış olduğu otel. Muhurdar ve havalarının önünde bir perde gibi dikilmesi hava simülasyonunun kesilmesi yaşayan bizleri rahatsız ettiği gibi evimizi terk edip başka bölgelere gitmek zorunda kaldık.Gerekli özenin gösterilmesi dileği ile...