Haftalık Bağımsız Gazete 28 Temmuz 2021

Kadıköy sokaklarında bir hayalet: “6284 NEDİR?”

Kadıköy’ün Bahariye, Moda, Yeldeğirmeni başta olmak üzere birçok farklı noktasında “6284?” şeklinde grafiti, yazılama ve afişler dikkat çekiyor. Peki, 6284 nedir?

GazeteKadıköy

KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN KADIN ÇALIŞANLARI “6284” İÇİN SOKAĞA ÇIKTI

Kadıköy Belediyesi’nin kadın çalışanları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe dikkat çekmek için farkındalık çalışması başlattı.

Kadınlar, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanunun numarası olan “6284” sayısını Kadıköy’ün farklı noktalarına taşıdı.

6284 sayılı yasa ve yasanın dayanağı olan İstanbul Sözleşmesine dikkat çekmek için Kadıköy’ün farklı noktalarına “6284?” şeklinde grafiti ve yazılar yazıldı, afişler asıldı.

YASAYI RAP MÜZİKLE ANLATTILAR

Kadıköy Belediyesi, 2012 yılında yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu anlatmak için bir de video hazırladı. Kadıköy sokaklarında kadınlar tarafından yürütülen farkındalık çalışmasından görüntülerin yer aldığı videoda rap müzik eşliğinde 6284 sayılı yasa anlatıldı.

otobüs sikiş azgın kız liseli kız evli çift sex azgın fahişe genç çift porno

Videoyu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=b68sIwZZznA&feature=youtu.be

PEKİ, 6284 NEDİR?

20 Mart 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve dayanağı İstanbul Sözleşmesi olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, şiddete maruz kalan ya da şiddete uğrama ihtimali olan kadınların ve beraberindeki çocuklarının, ısrarlı takip mağduru kadınların ve şiddete maruz kalan aile bireylerinin korunmasını hedefliyor.

Kadının aileden bağımsız olarak ele alındığı 6284 sayılı kanun ile şiddet mağduru kadın ve var ise beraberindeki çocuğa barınma hizmetinin sağlanması, hayati tehlikesi var ise koruma altına alınmasının sağlanması, kadın ve çocuğa geçici maddi yardımlar yapılması, psikolojik, sosyal ve hukuki desteğin sağlanması, kreş desteğinin sağlanması gerekiyor. Bu kanun ile şiddet mağduru kadın; kimlik bilgilerinin değiştirilmesini, koruma ve bakım altına alınmayı, adres gizliliğini, şiddet uygulayıcısına uzaklaştırma kararını, geçici velayet ve nafaka, geçici maddi yardım, genel sağlık sigortasından yararlanmayı talep edebiliyor.

6284 sayılı kanuna göre koruyucu tedbir kararlarının verilmesi için şiddete ilişkin delil ya da belge aranmıyor, kadının beyanı esas olarak kabul ediliyor.

6284 SAYILI KANUN’UN SAĞLADIĞI HAKLAR

* Şiddete uğrayan kadının kendine ve beraberindeki çocuklara barınma yeri sağlanması

* Geçici maddi yardım sağlanması

* Hayati tehlikesinin olması halinde geçici koruma altına alınması

* Korunun kişi bakımından hayati tehlikesinin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması halinde kimlik ve diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi

* Korunan kişilerin bulundukları konuta, iş yeri ve okula uzaklaştırma kararı

* Şiddet uygulayan kamu görevlisi olsa bile, silahını kolluğa teslim etmesi

* Korunan kişiye barınma, geçici maddi yardım, sağlık, adli yardım hizmetlerinin koordine edilmesi,

* Şiddet önleme ve izleme merkezlerinin kurulması


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yücel İnce - 2 yıl önce
Kadına şiddet bir insanlık ayıbıdır.Şiddetle kınıyorum.
Avatar
Nil - 2 yıl önce
Harika bir tanıtım olmuş. Elinize dilinize sağlık. Kadınlar haklarını bilmeli. Güçlü olmalı. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkmalıyız. Teşekkürler hepinize.
Avatar
Kadri - 2 yıl önce
Geç de olsa yürürlüğe girmesi kadınlar adına sevindirici kadına şiddet uygulayanlar uygarlıktan nasiplenmemiş hastaruhlu kişilerdir.
Avatar
Ayda Hünerli - 2 yıl önce
Harikasın Başkan çok güzel kadına şideti anlatmışsınız kutlarım sizi.
Avatar
Nuray Sunata - 2 yıl önce
Yeter artık ; kadın şiddetine önlem almayan ,önemsemeyen baştakiler ne zaman bu işleri ciddiye alacaksınız? Canı yananların,canını yakın ki bu olaylar son bulsun. Eminim ki bunlar sizin anneniz,karınız,,kızınız,torununuz olsaydı taş üstünde taş bırakmazdınız.
Avatar
Yurdagul dilek - 2 yıl önce
Harika.
Avatar
Meline kılıçsoral - 2 yıl önce
Başkanımızı tebrik ediyorum