Haftalık Bağımsız Gazete 30 Eylül 2020

Kaçak inşaatın iskânı iptal edildi

Kadıköy Belediyesi’nin parklarına, kültür merkezlerine ve camilerine haciz gönderen Taşyapı’nın iskânı mahkeme tarafından iptal edildi

Kaçak inşaatın iskânı iptal edildi
Gazete Kadıköy

Kadıköy’de Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye yaptığı 45 katlı 4 gökdelende ruhsata aykırı toplam 9 bin metrekare kaçak inşaat bulunan Taşyapı’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı iskan mahkeme tarafından iptal edildi.

Kadıköy Belediyesi ekipleri tarafından tespit edilen kaçak inşaatla ilgili işlem yapılmış ve bu kusurların giderilmesi istenmişti. Taşyapı 9 bin metrekare kaçak inşaat ile ilgili herhangi bir işlem yapmadığı gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak iskân ruhsatı almıştı. Bakanlıktan alınan iskân ruhsatına itiraz eden Kadıköy Belediyesi konuyu yargıya taşıdı.

RUHSATA AYKIRILIK VAR

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nde görülen davada, mahkeme Kadıköy Belediyesi’nin haklılığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmeyi durdurma kararının ardından İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi’nde görülen davada Taşyapı’nın usulüne aykırı olarak yaptığı 9 bin metrekarelik inşaata verilen iskânın iptal edilmesine karar verildi.

Kararda şu ifadeler yer aldı: “Belediye tarafından taşınmaz üzerinde yapılan denetimlerde ruhsata aykırılıkların tespit edildiği ve yapı tatil tutanaklarının tanzim edildiği, bu doğrultuda para cezalarının ve yıkım kararlarının verildiği bu işlemlere karşı açılan davaların reddedildiği açık olup, yapı ruhsatının Çevre Bakanlığı birimlerince düzenlenebilmesi için talebin yönetmelik hükmü gereği mevzuata uygun koşulların gerçekleşmesi durumunda mümkün iken, davacı belediye tarafından tespit edilen eksikliklerin giderilmemesine karşı davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen davaya konu tadilat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinde yasal isabet görülmemiştir.”

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen ruhsatın prosedüre uygun olmadığının belirtildiği kararda “dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir” denildi. 

 “HAKK GASPINA İZİN VERMEYİZ”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, ilgili firmanın Kadıköy Belediyesi aleyhine açtığı ve bilirkişi raporuyla kazandığı tazminat davasının da bu mahkeme kararında etkili olacağını düşündüğünü belirterek şunları söyledi. “Mahkeme 9 bin metrekare inşaatın kaçak olduğuna karar vererek iskânı iptal etti. Yani ortada Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan bir yanlışlık yok. Kaçak inşaat var. Bu ayrıcalıklı firma açtığı tazminat davasının sonucu olarak Kadıköylülerin kullandığı parklara, camilere haciz gönderdi. Ve sonra bunu da ortada belgeler varken inkâr etti. Biz hukuka inanıyoruz. Mahkemenin bu kararıyla bizim tazminat davası kararına itirazımız da kabul edilecektir. Bu süre içinde haciz işleminden dolayı kamu hizmetlerinde herhangi bir aksama olursa bununla ilgili de yasal işlem başlatacağız. Bu ülkede hiç kimsenin bize gözdağı vererek yurttaşlarımızın hakkını gasp etmesine izin vermeyeceğiz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.