Haftalık Bağımsız Gazete 30 Kasım 2021

En güzel besteler ödüllendirildi

KADIKÖY 14. BESTE (ŞARKI) YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

En güzel besteler ödüllendirildi

KADIKÖY 14. BESTE (ŞARKI) YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
 
Kadıköy Belediyesi tarafından 14 yıldır aralıksız düzenlenen, Türk Sanat Müziği Beste ( Şarkı) Yarışması finali 15 Haziran akşamı, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Salonunda gerçekleştirildi.
Ön eleme Jürisi tarafından finale bırakılan 10 eserin yarıştığı gecede,  Kadıköy Belediyesi’nin açtığı 2006 yılı ses yarışması birincisi ve Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Behram Paşa rolü ile ün yapan halen çeşitli dizilerde oynayan ses sanatçısı Adnan Koç muhteşem bir konser verdi.
Gecenin açılışını yapan Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kültür Sanat Sorumlusu Nesibe Müsevitoğlu; “Belediyemizce Türk Sanat Müziğine yeni eserler kazandırmak, bestekarlarımızı eser üretmeye özendirmek amacı ile düzenlediğimiz yarışmamıza, her yıl olduğu gibi bu yıl da değerli bestekarlarımız çok sayıda eser ile katıldılar. Ön seçici kurul üyelerimiz bu besteler arasından on şarkıyı yarı finale bıraktılar. Türk Sanat Müziğinin tanınmış bestekar ve sanatçılarından oluşan final jürimiz bu gece ilk üçü belirleyecekler. Önemli bir kültür hizmeti olan yarışmamıza, yeni Belediye Başkanımız Sn. Aykurt Nuhoğlu’nun destek vermesinden dolayı çok mutluyuz. Kendisine bestekarlarımız ve sanat adına sonsuz teşekkür ediyoruz.” Dedi. Program sunumunu yapan TRT’nin sevilen spikerlerinden Nuriye Eracar,  güzel diksiyonu ve başarılı sunumu ile hayranlık uyandırdı.
Tanınmış isimlerden oluşan final jürisi; Aleaddin Pakyüz (Bestekar, Koro Şefi, Üsküdar Musiki Cemiyeti 2.Başkanı), Bilge Özgen ( Bestekar, Koro Şefi), Mahmut Oğul (Bestekar), Turhan Taşan ( Bestekar, Araştırmacı Yazar), Yrd. Doçent Çetin Körükçü (T.C. Haliç Üniversitesi Konservatuarı Müdürü, Koro Şefi), Serap Mutlu Akbulut ( TRT İst. Radyosu Ses Sanatçısı, Koro Şefi), Hayri Pekşen ( TRT İst. Radyosu Ses Sanatçısı, Koro Şefi), Zeynettin Maraş ( Bestekar) yerlerini aldıktan sonra, program başladı.
Yarışmaya geçmeden önce,  geçen yıl birinci olan, sözleri Ümit Yaşar Oğuzcan’a, bestesi Nihat İncekara’ya ait, “İSTANBUL” isimli nihavent eseri, Koro Şefi ve Ses Sanatçısı Sinem Sevindik seslendirdi. Sevindik daha sonra yakın tarihte kaybettiğimiz Söz Yazarı Münire Aksaray’ın sözlerini yazdığı ve Nihat İncekara’nın bestelediği “DÜŞ SALINCAĞI” isimli nihavent eserini yorumladı. Nihat İncekara bu eseri bir gün önce toprağa verilen Münire Aksaray’ın ruhuna hediye ettiğini söyledi.
 
Birincilik Kadıköylü Bestekar Tayfun Atalan’a
Bu eserlerin ardından yarışmaya geçildi ve yarışmacılar program öncesi çektikleri kuraya göre sahnede yer aldılar.Jüri değerlendirmelerini yaparken,  Adnan Koç birbirinden güzel Türk Sanat Müziği eserleri ile izleyicilere harika bir konser verdi. Yaşamının 2006 yılında Kadıköy Belediyesi’nin açtığı ses yarışması ile değiştiğini söyleyen Koç, sanata ve sanatçıya değer veren Kadıköy Belediyesine teşekkür etti ve diğer belediyelere de örnek olmasını temenni etti. Gecenin en heyecanlı kısmı mansiyonlardan başlayarak ilk üç derecenin açıklanması oldu.
 “Kalbim” rumuzu ile yarışmaya katılan, sözleri Dr. Hüseyin Balkancı’ya, bestesi Tayfun Atalan’a ait “Sensizliğin sürgününde” isimli muhayyer kürdi şarkı yarışma birincisi olurken; “Asude” rumuzu ile yarışmaya katılan, sözleri Nedim Uçar’a, bestesi Faruk Şahin’e ait, Gürsel Mercanlı’nın yorumladığı, “Yağmur yüklü bulutların ardından” isimli Kürdili hicaskar şarkı ikinci; “Divane” rumuzu ile yarışan, sözleri Sevinç Atan’a, bestesi, Hüseyin Soysal’a ait Hisar Buselik Fantezi eser üçüncülük ile ödüllendirildiler.
Dereceye girenlere plaketleri ve para ödülleri Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu temsilen Nesibe Müsevitoğlu tarafından verildi.Ayrıca, tüm jüri üyeleri, program sunumunu yapan Nuriye Eracar, gecenin misafir sanatçısı Adnan Koç ile finale kalan eserlerin söz yazarları ve bestecileri de plaket ile ödüllendirildiler.
Birinci olan eserin bestekarı Tayfun Atalan tarafından tekrar yorumlanması ile program sona erdi.
 
Yarışmada mansiyon alan eserler;
Beste: Gülnihal Kalkan
Rumuz: “Masal”
Eser adı: “Işıklar karardı, saatler durdu” 
Söz yazarı: Dr. Hüseyin Balkancı
Solist: Esra Okur İlhan
 
Beste: Hüseyin Soysal
Rumuz: “Sevda”
Eser adı: “Siz beni aşıkken görün”
Söz yazarı: Canan Özdenkoş
 
Beste: Bülent Nuran
Rumuz:” Ayşıl”
Eser Adı: “ Çapkın Kız”
Söz yazar: Rüştü Okyar
Solist: Ali Avni
Rumuz: “Sitem”
 
Beste: Cavit Ersoy
Eser adı: “Yar seni gördüğüm günden beri”
Söz yazarı: Hanife Uzun
Solist: Füsun Batum
 
Beste ve söz yazarı: Sami Derintuna
Rumuz: “Huzur”
Eser adı:” Her ismini andığımda”
Solist: Aziz Kırkgöz
 
Beste ve söz yazarı: Yener Topaloğlu
Rumuz: “Aysın”
Eser adı: Bahar gelir açarsın”
Solist: Gürsel Mercanlı
 
Beste: Ahmet Sedat Mete
Rumuz: “Derin”
Eser adı: Öyle hasretim ki sana derinden”
Söz yazarı: Rüştü Okyar
Solist: Ali Avni

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.