Haftalık Bağımsız Gazete 11 Nisan 2021

ALZHEIMER MERKEZİ AÇILIYOR

Kadıköy Belediyesi Kadıköy Belediyesi, Alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlayacak, hasta yakınlarını destekleyecek “Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi” ni açıyor. Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi 21 Eylül Dünya Alzehimer Günü’nde hizmete açılacak

ALZHEIMER MERKEZİ AÇILIYOR
Gazete Kadıköy

Kadıköy Belediyesi, Alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Yapımına geçtiğimiz yıl başlanan Alzheimer Merkezi Evi ve Sosyal Yaşam Merkezi, Dünya Alzheimer Günü olan 21 Eylül Perşembe saat 13.00’de  hizmete açılıyor.

19 Mayıs Mahallesi’nde yapılan 2 katlı binanın ilk katında Alzheimer hastalarına hizmet verilirken ikinci katı ise Sosyal Yaşam Evi olarak kullanılacak. Alzheimer hastalarının tüm gün yararlanacağı merkezde hastaları yaşama bağlamak, yaşam enerjisi vermek, günlük yaşam faaliyetlerini keyifli geçirmelerini sağlamak ve zihinsel rehabilitasyon çalışmalarıyla, hastalığın evre atlamasını geciktirmek amaçlanıyor. 

Merkezde çorap eşleştirme, pirinç, nohut, fasulye ayıklama gibi zihinsel aktiviteler, düğme dikme, sulu boya, hamur yoğurma gibi psiko-motor aktiviteleri ve ahşap boyama, çiçek yapımı gibi sanat aktiviteleri yapılacak. Bunun yanı sıra germe - gevşeme egzersizleri, yürüyüş programları, top egzersizleri gibi eksersizlerle hastaların bedensel sağlıkları korunacak ancak Alzheimer Merkezi’nde “tıbbi bakım hizmeti” verilmeyecek. 

KİMLER YARARLANABİLİR?

Merkezden hizmet alabilmek için hastanın Alzheimer hastalığı olduğunu gösteren tıbbi belgesinin olması, Kadıköy’de ikamet etmesi ve hastalığın birinci veya ikinci evresinde olması gerekiyor. 

Hastalar talep halinde hasta refakatçi eşliğinde, evinden araçla alınıp merkeze getirilecek. Öğle yemeklerini merkezde yiyecekler. Tümüyle ücretsiz olan bu hizmetten olabildiğince fazla Alzheimer hastasının yaralanması için bir kişi haftada en fazla iki gün merkezden gün boyu yararlanabilecek. 

Engelli bireylerin erişiminin gözetildiği binanın bodrum katında iki seminer odası yer alıyor. Bu alanda hasta yakınlarına hizmet verilecek. Merkezde, hasta yakınları için Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti verilecek, bireysel-grup psikoterapileri, eğitimler ve seminerlerle hasta yakınlarına destek olunacak. Hasta yakınlarına, pek çok hasta yakının ihtiyaç duyduğu Alzheimer hastalarında beslenme, Alzheimer hastasının ev güvenliği, hastalığın hukuksal boyutu konularında bilgiler ve eğitimler verilecek.

SOSYAL YAŞAM EVİ DE VAR

Binanın birinci katında yer alacak Sosyal Yaşam Evi’nde ise 65 yaş ve üzerindeki yurttaşların aktif ve sağlıklı yaş almalarına yardımcı olmak, psikolojik destek sağlamak, sosyalleşmelerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak koruyucu, önleyici ve destekleyici hizmetler sunulacak. 

Sosyal Yaşam Evi’nde, sağlık hizmetleri (tansiyon ölçümü, şeker ölçümü vb.), kişisel bakım hizmetleri (saç kesimi, sakal tıraşı, el-ayak tırnak bakımı), kişisel gelişim faaliyetleri (seramik, resim, dans, pilates, bilgisayar, Türk sanat müziği, takı tasarım vb. kurslar), sosyo-kültürel faaliyetler (tiyatro, konser, kültürel gezi, piknik vb.), psiko-sosyal destek hizmetleri (bireysel psikolojik danışmanlık, grup terapisi), eğitsel hizmetler (diyabet, kalp ve damar sağlığı, ağız ve diş sağlığı, kadın sağlığı vb. konularda sağlık seminerleri) olacak.   

Sosyal Yaşam Evi’nin çatısında ise küçük tarımsal faaliyetlerin yapılacağı bir sebze bahçesi hazırlanıyor. 

“ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUZ” 

Alzheimer Sosyal Yaşam Evi projesine ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi: “Kadıköy’ün nüfusunun büyük bir kısmını yaşlı vatandaşlarımız oluşturuyor. Yaşlı vatandaşlarımızın yaşamla olan bağlarını güçlendirmek ve sosyalleşme dönemlerini uzatmak istiyoruz, bunun için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri de Alzheimer Merkezi ve Sosyal Yaşam Evi. Bu proje ile ilgili olarak birçok kurum ve üniversite ile görüşmeler yaptık. Onların görüş ve önerilerini aldık. Proje buna göre hazırlandı. Bu kurumlardan biri de Türkiye Alzheimer Derneği Kadıköy Şubesi oldu. Türkiye Alzheimer Derneği Kadıköy Şubesinden aldığımız bilgilere göre Türkiye’de 800 bin Alzheimer hastası var. Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlemek için sosyal hayata katılımın önemli. Sosyal yaşama katılmak, üretmek ve paylaşmak, hastalığı tamamıyla ortadan kaldırmasa da ilerlemesini ve ağırlaşmasını önleyebiliyor. Alzheimer hastalarının bakımı da çok zor ve yorucu. Biz hem hastalar için bu hastalığın daha yavaş ilerlemesini sağlamayı ve onların yaşamla olan bağlarını güçlendirmeyi hem de hasta yakınları için kendilerine vakit ayırabilecekleri ve aynı zamanda destek alabilecekleri bir yer olarak tasarladık. Umarım bu proje başka yerlere de örnek olur ve çoğalır” dedi.

ALZHEİMER NEDİR? NEDEN ALZHEİMER MERKEZİ?

• Alzheimer hastalığı gittikçe ilerleyen, bir şekilde bilişsel yeteneklerin yıkımına neden olan bir beyin hastalığıdır. Kişi yavaş yavaş çevre ile iletişim kurma yeteneğini, karar verme yeteneğini kaybeder. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremez. Belleğini kaybeder. Anormal davranışlarda bulunur.  Kişilikte bir değişiklik olur, kaygı artar. 

• Dünya genelinde 2015 yılı verilerine göre 46,8 milyon Demans vakası var.  Bu sayının 2050 yılında 131,5 milyona çıkacağı öngörülüyor.

• Günümüzde Türkiye’de yaklaşık 800 bin Alzheimer hastası olduğu, önümüzdeki yıllarda bu sayının 1 milyona ulaşacağı belirtiliyor. 

• Uzmanlara göre yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan Alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde her 10, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülüyor.

• Türkiye Alzheimer Derneği  açıklamasına göre her 3 saniyede 1 kişi Demans hastası oluyor ve bunların 3’te 2’si Alzheimer’a yakalanıyor. 

• Alzheimer hastalığından hayatını kaybeden yaşlıların sayısı, 2011 yılında 6 bin 155 iken 2015 yılında 11 bin 997'ye yükseldi. Alzheimer hastalığından ölen yaşlıların oranı 2011 yılında yüzde 2,9 iken bu oran 2015 yılında yüzde yüzde 4,3’e yükseldi. 

Alzheimer  Merkezi Evi ve Sosyal Yaşam Merkezi Adres: 19 MayıS Mah. Sultan Sk. No:29, Kadıköy


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bircan Turan - 4 yıl önce
Böylesi yararlı ve verimli projeyi hayata geçirdiğiniz için kutlarım,İlçemizin ve başkanımızın bu konularda çok duyarlı olması bizleri mutlu ediyor..
Avatar
Prof.Dr. Pervin Somer - 4 yıl önce
Alzheimer merkezi ile cok önemli bir adım attınız ve diğer belediyelere de öncü oldunuz. Ne kadar zorlu bir süreç olduğunu sadece hasta değil hasta yakınlarının da destege ihtiyaç duyduğunu bu sürece tanıklık edenler anlayabilir. Sağlıklı gunlerde bir arada olabilmek dileğiyle... emeginize sağlık ♡
Avatar
Tülay Aydın - 4 yıl önce
Kadıköy belediyesini kutluyorum.Demas hastası babam 3 yıl Nazilli deki Alzheimer merkezine hafta 3 gün giderek eğitim aldı.Ölünceye kadar günlük yaşamını bilinçli sürdürdü.Hasta yakınları açılan merkezin eğitici merkez olduğunu anlamalarını dilerim.Özveriyle çalışacak personele sabır ve başarılar.
Avatar
Emine Yaman - 4 yıl önce
Çok ihtiyaç, ne kadar iyi olmuş, hem hastalar hem de yakınları için çok faydalı olacak, hayırlı olsun. İnşAllah çoğalır. Başka belediyelere de örnek olur.
Avatar
AkmaN Sezen - 4 yıl önce
Alzheimer hastaları için hizmetleriniz çok güzel. Tşk.ler. .Birde Bağdat cad.de kaldırımlarda park eden araçlara, çözüm getirseniz ltf.
Avatar
Nermin turgut - 4 yıl önce
NEDEN ANADOLU YAKASINDA TEK BİR SEMTE OLMASINAÇOK ÜZÜLDÜM BİR ALZHİMER HASTASI EŞİ OLARAK BEN YARARLANAMIYORUM
Avatar
Ozanay Çorbacıoğlu - 4 yıl önce
Alzheimer hastaları için yapmış olduğunuz merkez gerçekten gerekliliktir. Ancak açıklamada yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla bazı eksik gördüğüm konular bulunmaktadır.
Bunların en önemlisi sadece 1 ve 2. Derece hastalara hizmet verecek olması. Bu hastalar için de hizmet verilmesi doğrudur ancak hasta yakınlarının gerçek anlamda desteğe ihtiyaç duyduğu evreler geç evrelerdir. Hastanın hareket kısıtı, konuşma ve ifade kısıtı , bunlara bağlı bakım ve hijyen sorunu hasta yakınlarını daha fazla zorlamakta ve desteğe ihtiyaç duymalarına sebep olmaktadır. Bildiğim kadarıyla alzheimer derneğininde Avrupa yakasında aynı işlevi yapan bir merkezi vardır. Bu merkez içinde aynı sıkıntılar çok kez hasta yakınlarınca eleştirilmiş ve merkezin yetersizliği dile getirilmiştir.
Öz olarak , başlangıç için güzel bir adımdır , ancak gerçek ihtiyacı gidermekten yoksundur.
İleri evre hastalar için özel merkezler bulunmaktadır ancak bu merkezlerin ücretleri birçok hasta yakınına ağır maddi külfet
Avatar
habibe dede - 4 yıl önce
çok ğüzel uygulama yapmışsınız inşAllah bütün şehirlerdeki belediyelere örnek olur bende alzhemer hastasıyla mucadele ediyorum Ankarada uygularlarsa çok iyi olur Ankarada ikamet ediyoruz