Haftalık Bağımsız Gazete 22 Nisan 2018

Gündem, ihtiyaçlarımız olmalı


Aykurt NUHOĞLU

Aykurt NUHOĞLU

Okunma 12 Mayıs 2017, 12:47

Yerel yönetimlerden anayasa değişikliğine bakmak, 2019 seçimlerine giderken toplumumuzda yaratacağı etkileri düşünmek ve sizinle paylaşmak istiyorum.

Yeni bir seçimden çıktık. Seçim sonuçlarını, seçimde yaşananları, hukuksuzluğu tartışmadan 2019 seçimleri konuşulmaya başlandı. YSK kararı nedeniyle meşruluğuna gölge düşen referandum seçimleri hakkında konuşulmayıp 2019 seçimlerine odaklanılması bir illüzyon yaratma çabasından ibarettir. Bunun yanı sıra gündemin sürekli seçimler çevresinde dönüyor olması bu illüzyon yaratma çabasının devamıdır.

Resmi verilere göre işsizlik oranı yüzde 13. 3 milyon 985 bin kişi işsiz. Nisan ayında en az 145 işçi yaşamını yitirdi. Haber bültenlerinin neredeyse hiç birinde yer almadı. Herhangi bir tartışma programının ise asla konusu olmadı. Aynı isimler aynı konuyu saatler hatta günler boyu kanal kanal gezerek tartışıyor ama hiçbiri 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1.518 lira olduğunu söylemiyor. Yurttaşlarımızın yarı aç yarı tok yaşadığından, iş güvencesi ve güvenliği olmadan çalıştığından bahsedilmiyor.

Deresi, suyu, doğası için mücadele veren insanları, engelli haklarını, gençlerin projelerini, çocukların eğitim ihtiyaçlarını değil 2019 seçimlerini konuşuyoruz. Oysa bugün neyi neden yaşadığımızı iyi tahlil edemez ve ihtiyaçlarımızı belirleyemezsek seçimler de gelecek de belirsizlikten ibaret olur.

Biz neler yapıyoruz? Neye ihtiyacımız var? Yerel yönetimler bu ihtiyaçları nasıl karşılıyor? Yaptığımız çalışmaları toplumla paylaşabiliyor muyuz? Bu soruların yanıtları aranmadığı gibi yerel yönetimler siyasetin bir parçası değilmiş gibi bir tavır içine giriliyor, yok sayılıyor. Oysa tam tersidir. Yerel yönetimler siyasetin kalbidir. Bir yerel yönetimin başarılı olmasının koşulu orada yaşayan insanların memnuniyeti ve onlarla ilişkisidir. Yani yerel yönetim siyaseti yükseklerde konuşulan bir şey olmaktan çıkarıp tüm yurttaşların katılımına açan bir deneyimdir. Tabii bir şartla; İhtiyaçların konuşulması. Temel mesele insanların neye ihtiyacı olduğunu konuşabilmektir.

Kadıköy’de göreve geldiğimiz ilk günden beri bu bakış açısıyla hareket ettik. Bu yüzden ilk altı ayda stratejik planımızı Kadıköylülerle ve çalışanlarımızla birlikte ihtiyaçlara göre oluşturduk. Kolektif aklın sonucu ortaya çıkan 52 projenin büyük bir kısmını, üç yıl içinde 5 seçim 1 darbe girişimi geçirmemize rağmen hayata geçirdik. Biz bunu tek başına başarmadık; yönetim anlayışımızın bir sonucu olarak çalışma arkadaşlarımız, muhtarlarımız ve vatandaşlarımız ile başardık. Kolektif aklın başarısı olan tüm projelerimiz somuttu, hikâyemiz gerçekti, anlaşılırdı. En önemlisi bizimdi. Çünkü birlikte yaratmıştık ve ihtiyaçları karşılıyordu. Çocukların ihtiyaçlarını, gençlerin ihtiyaçlarını, kadınların ihtiyaçlarını…

Her yaştan yurttaşımızın sağlıklı özgür bir yaşam, güvenli bir gelecek hakkı vardır. Biz bu hakkın kullanılması ve sağlanması için tüm ihtiyaçları yurttaşlarımızla belirlemeli ve adım adım hayata geçirmeliyiz.

Gündem ihtiyaçlarımızdır. İhtiyaçların konuşulduğu Türkiye sorunlarını çözer ve geleceği aydınlık olur. 2019 seçiminde kimin aday olması gerektiği, nasıl bir seçim olacağını konuşmadan önce öncelikli konuşulması gereken mesele insanlarımızın neye ihtiyacı olduğudur. İhtiyaçları tartışmalı, bu ihtiyaçlarımız doğrultusunda nasıl bir yol yürüyeceğimizin rotasını çıkarmalıyız. 2019 seçimimin arkasında yatan gerçek budur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şaheser Yanka - 12 ay önce
Iyi günler başarilar dilerim kolay gelsin değerli vaktinizi fazla almadan konuya baslayayim haftada bir gun vatandaşlari dinleme zamaniniz varmi varsa hangi gunler danismak ve sormak istediklerimiz varda.Saygilar
Avatar
Ali Karabudak - 12 ay önce
Sayın başkan tespitlerinize sonuna kadar katıldığımı belirtmek istiyorum siz siyaseti halkın içinde onlarla içiçe olmanızdan dolayı ihtiyacı ve siyaseti aşağıdan kurduğunuz için bu sonucu çıkardığınızı düşünüyorum başarılı bir başkan olarak size kolay gelsin diyorum.