Haftalık Bağımsız Gazete 13 Haziran 2021

Kadıköy Gönüllüleri çalışıyor

Fenerbahçe, Erenköy, Feneryolu, Göztepe, Merdivenköy ve Rasimpaşa gönüllülerinden haberler

Kadıköy Gönüllüleri çalışıyor
Gazete Kadıköy

Fenerbahçe’de POP rüzgârı

Fenerbahçe Gönüllüevi bünyesinde çalışmalarını yürüten Türk Popüler Müzik korosunun ilk konseri Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde gerçekleştirildi.

Şefliğini Canan Sabah Erden’in, sanat yönetmenliğini ise Ahmet Uygur’un gerçekleştirdiği  konserin ilk bölümünde, 90’lı yıllardan bugüne, unutulmaz pop şarkıları koro olarak seslendirildi.

Konserin ikinci bölümü başlamadan önce sahneye davet edilen Fenerbahçe Gönülüevi Başkanı Ferah Diker, “Fenerbahçe Gönüllüevi olarak geleceğimiz olan gençlerimize elimizden geldiğince destek veriyoruz. İhtiyaç sahibi çocuklarımıza, gerek İstanbul gerekse Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki okullara, giysi ve sınav hazırlık kitapları temin ediyor ve sayıları 32’yi bulan üniversite gençlerimize de gönüllüler olarak burs temin ediyoruz.”dedi. Ardından Fenerbahçe Gönüllüevinin en küçük gönüllüsü Ece Sevanay’ı sahneye davet etti.

KÜÇÜK ECE’NİN BÜYÜK KALBİ

Ece Sevenay, biriktirmiş olduğu harçlıklarını, Fenerbahçe Gönüllüevi aracılığıyla, bir Tıp Fakültesi öğrencisine burs vererek örnek bir davranış sergiledi. Ece Sevenay ayrıca UNESCO tarafından düzenlenen 153 ülkeden 12 bin 937 öğrencinin katıldığı  “İyi Bir Gelecek İçin Eğitim” konulu kompozisyon yarışmasında Dünya ikinciliği ödülüne layık görüldü.

Konserin ikinci bölümünde ise Reyhan, Azize, Feride, Türkan gibi isimlerin yer aldığı pop şarkıları, renkli kıyafetler giyen solistler tarafında seslendirildi. Koro ise Türk Bayrakları açılarak Dağ Başını Duman Almış marşını söyledi.

Konser sonunda, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi ve Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Aydoğan Dülger ve Fenerbahçe Gönüllüevi Başkanı Ferah Diker  tarafından Popüler Müzik Korosu Şefi Canan Sabah Erden’e ve Sanat Yönetmeni Ahmet Uygur’a çiçekleri takdim edildi.

Hayata pozitif bakın

Erenköy Gönüllüleri Sağlık ve Engelliler Komitesi’nin organize ettiği “Hayata Pozitif Bakmak” konulu seminerin konuşmacı konuğu, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr.Durmuş Ümmet oldu. Herkesin yaşamın içinde stres ve zorluklara maruz kaldığını, neler yaparak hayata daha olumlu pencereden bakılabileceğini ana başlıklarıyla anlattı. Geçmiş ve gelecek yerine günü, anı yaşamamız gerektiğini belirten Ümmet, karşımızdaki kişileri değiştirmeye çalışmayıp kabullenmemizi, mutlu olmak için gerekirse kendimizi değiştirmemizi önerdi. Dr. Durmuş Ümmet olumlu düşünmemizi, ilgi alanları geliştirmemizi, insan ve hayvanlara yardım etmemizi, şükretmemizi, başkalarını taklit etmeyip kendimiz olmamızı, sabretmemizi, isteklerimizin gerçekleşmesi için mutlaka belirlenmiş doğru bir zamanın olduğunu, gülümsemenin ve kahkaha atmanın insanı iyileştirdiğini, mutlu ettiğini söyledi. Karşımızdaki kişileri affetmemiz gerektiğini, affetmenin geçmişi değiştiremeyeceğini ama geleceğin önünü açtığını belirten Dr. Ümmet söyleşisini Sigmund Freud’un  “Önemli değil kaç kez yenildiğin, önemli olan, kaç yenilgiden sonra yeniden doğrulabildiğin.”sözüyle bitirdi.

OKUMA ATÖLYESİ

Erenköy Gönüllüleri Kültür Sanat ve Eğitim komitesi düzenlediği okuma atölyesinde Okan Üniversitesi öğretim üyelerinden Irmak Evren’i konuk etti. Okumaya karşı ilgi ve heyecan oluşturmak amacıyla yapılan etkinlikte, edebiyatımızın ünlü ustalarından Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” adlı romanını geniş bir biçimde yorumlayan Evren, romanı önceden okuyan gönüllülerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Sahnede ve gönüllerde Naşit Bey

Feneryolu gönüllüleri Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde “Komik-i Şehir Naşit Bey ve Çocukları” adlı oyunu izledi. Bir dönem oyunu olan Komik-i Şehir, ünlü tiyatro ustası Naşit Özcan’ın, 1910’larda halkın sanatçısı olarak ve tuluatla başlayan daha sonra tiyatroyla devam eden sanat yaşamı anlatıyor.

GELENEKSEL BULUŞMA

Feneryolu Gönüllüleri yılın ilk geleneksel kahvaltısını Caddebostan’da gerçekleştirdi. Feneryolu Gönüllüevi Başkanı Meltem Çokça, “Zor ve sıkıntılı günler yaşadığımız bu günlerde, birlik ve beraberliğimizi sağlamak için düzenlediğimiz kahvaltımızda, her şeye rağmen gelecek günlerin aydınlık ve huzur içinde geçmesini diliyoruz. Aralık ayında ‘çocuklarımız üşümesin’ diye düzenlemiş olduğumuz kermeste maddi manevi katkıda bulunan gönüllülerimize teşekkür ediyoruz.” dedi. Kahvaltıya Kadıköy Belediyesi Meclis üyesi Emel Hubay da katıldı.

Hasta çocuklar için OYUN ALANI

Göztepe Gönüllüleri Kermes Komitesi’nin, Marmara Üniversitesi Çocuk Onkolojisi bölümünde yatarak tedavi gören çocuklar için yaptırmış olduğu oyun alanın açılışı yapıldı. Koordinatör Perihan Aslı, bölüm hemşiresi ve diğer personel de bu anlamlı günde gönüllülerle birlikte oldu. Gönüllüler, projeye katılan, destek veren tüm Kadıköylülere teşekkürler etti.

Haydi çocuklar tiyatroya!

Merdivenköy Gönüllüleri, mahallede yaşayan çocuklar ve ailelerini İdil Abla Moda Çocuk Tiyatrosu’nda oynanan “Sen Ben” adlı oyuna götürdü. Tiyatro Sanatçısı İdil Yazgan çocuklara kumanya dağıtarak her zaman çocukları ve ailelerini tiyatrosuna beklediğini söyledi. Aileleriyle birlikte oyunu izlerken keyifli zaman geçiren çocuklar, bu tür etkinliklerin sık sık yapılmasını istedi. Merdivenköy Gönüllü Başkanı Süreyya Gökmen de her zaman çocuklara sahip çıkılacağı, bu tür etkinliklerin devamlı olacağı konusunda söz verdi.

Doğru nefes önemli

Rasimpaşa Gönüllüevi’nde ‘Nefes Teknikleri’ semineri düzenlendi. Nefes Eğitmeni Hümeyra Kılıç, doğru nefes alma tekniklerini katılımcılarla birlikte uygulayarak anlattı.

Kılıç, “Nefes yaşam demektir. Doğru nefes ise tıpkı bir bebeğin nefesi gibidir. Havayı ciğerlere tam olarak doldurmak ve nefes alışverişi esnasında akciğerlerin hemen altında bulunan diyafram kasını kullanmaktır. Bu kasın hareketiyle karın bölgesi de beslenmeye başlar ve nefes tüm vücuda dolar. Nefesi doğru almadığımızda organlara yeterince nefes gitmediği için çok daha çabuk hastalanırız, sinirli ve gergin oluruz, içimizde negatif duygu ve düşünceler biriktiririz” dedi.

Kısa kısa ve yüzeysel nefesler yerine daha derin ve uzun nefesler almamız gerektiğini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Betül Erhan - 4 yıl önce
Erenköy gönüllü evinde gönüllü olarak çalismak istiyorum.Ne öneride bulunursunuz?
Betul Erhan