Haftalık Bağımsız Gazete 26 Temmuz 2021

Gönüllülerde bu hafta

Gönüllülerde bu hafta
Gazete Kadıköy

Gönüllülerin Kermeslerine Yoğun İlgi

Erenköy

Erenköy gönüllüleri, yoğun bir kalabalık ve ilgiyle yeni yıl kermesi düzenledi. El emeği ürünlerin sergilendiği kermes gelirinin yardıma muhtaç çocuklar yararına kullanılacağını açıklayan Erenköy Gönüllü Evi Başkanı Necla Karaman, bu etkinlikte emeği geçen tüm komite arkadaşlarına, katılımcılara, mahalleliye ve gönüllülere teşekkür etti.

Moda

Moda Gönüllüleri, Moda Gönüllü Evi’nde Yılbaşı kermesi gerçekleştirdi. Gönüllüler, yılbaşı kermesine gelen tüm mahalleliye teşekkür etti. 

Göztepe

Göztepe Gönüllüleri sosyal dayanışma ve yardımlaşma amaçlı yeni yıl kermesi düzenledi. Kermesde, sanat atölyesi çalışmaları ile el işi gıda ürünleri büyük ilgi gördü. 

Fikirtepe’de Yılbaşı

Fikirtepe Gönüllüleri gönüllü evinde eğitim gören lise öğrencileri ile yeni yıl kutlaması gerçekleştirdi. Gönüllüler, gençlere sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl diledi.  

Feneryolu’ndan Huzurevi Ziyareti

Feneryolu Gönüllüleri Sosyal Komitesi’nin organizasyonu ile Beykoz’da bulunan İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evi’ni ziyaret etti. Temeli 1973 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün tarafından atılan tesisin 62 sakini bulunuyor.  

Brothers Trio Konseri

Suadiye Gönülüleri, Caddebostan Kültür Merkezi’nde İstanbul Devlet Opera ve Bale orkestrası sanatçılarının verdiği ‘Brothers Trio’ konserini izledi. Vivaldi’den Itrî ‘ye çeşitli parçaların seslendirildiği konser, dinleyicilerin toplu olarak iştirak ettiği ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşı ile son buldu. 

Suadiye’nin Şampiyon Ziyaretçileri

Suadiye gönüllüleri, Estonya'da düzenlenen Robotex robot yarışmasında şampiyon olan Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi Robot Takımı öğrencilerini ağırladı. Öğrencilerin yanı sıra okul müdürü, öğretmenler ve velilerinde bulunduğu ziyarette gönüllüler kendilerine destek verdiklerini söyledi.  

Göztepe’de Bilim Gezisi

Göztepe Gönüllüleri Çevre ve Kentlilik Bilinci Komitesi, Nevzad Ayasbeyoğlu Ortaokulu 7. sınıf öğrencilerini Doğa Bilimleri Merkezine götürdü. St. Joseph Lisesi bünyesinde bulunan merkezin koordinatörü Ahmet Birsel, öğrencilerin merakla izlediği koleksiyon hakkında yararlı bilgiler verdi. 

Hobilerin Bize Katkıları

Kriton Curi Gönüllüleri Lokal komitesi ‘Hobilerin Bize Katkıları’ isimli seminer düzenledi. Çift ve Aile Terapisti Suay Kantoğlu tarafından verilen seminerde hobilerin toplumun gelişmesine, sosyalleşme ve insanların daha sağlıklı ve mutlu yaşamalarına katkıları slayt gösterileri ile anlatıldı. Sunum sonunda Kriton Curi Gönüllü Evimiz Başkanı Aynur Kurt, Suay Kantoğlu’na teşekkür ederek günün anısına Hatıra Ormanı sertifikası takdim etti. 

Kriton Curi’den Kitap Bağışı 

Kriton Curi gönüllüleri Kelime yayınları ile birlikte İlhami Ertem Ortaokulu özel eğitim sınıfı öğrencilerine kitap bağışında bulundu. Engelli komitesi ise bir ihtiyaç sahibine kapak toplayıp tekerlekli sandalye hediye etti.      

Adalet Arzusu ve Hukuk

Suadiye Gönüllüleri, ‘Adalet Arzusu ve Hukuk’ isimli çalışma gerçekleştirdi.

Bu çalışmada, hukukun amacı olarak işaret edilen adalet kavramının hukukla ilişkisi, klasik hukuk aklının 1990’ların sonlarından itibaren nasıl dejenere olmaya başladığı anlatılırken, “Hukuk nasıl bir adalet sağlar? sorusuna da cevap arandı. 

Kaygı ve Stres ile Başa Çıkma 

Zühtüpaşa gönüllü evinde Klinik Psikolog Eda Malkav tarafından ‘Kaygı ve Stres ile Başa Çıkma’ isimli seminer düzenlendi. Seminerde herkesin aşina olduğu kaygı ve stres duygularının yönetimini anlatan Eda Malkav, kaygı ve stresin tanımını, aralarındaki farkları, kaygı ve stres anında duygu ve düşüncelerimizi nasıl yönlendirmemiz gerektiğini, alternatif düşünce yöntemleri ile negatif duygularımızla nasıl başa çıkabileceğimizi anlattı. Seminer çeşitli rahatlama ve sakinleşme egzersizleri ile sona erdi. 

Kuşdili Eğitim Merkezi’nde yetişkin eğitimleri 

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Tüzen, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Bostancı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cihan Bingöl Kadıköy Belediyesi Kuşdili Eğitim Merkezinde eğitim gören kursiyerleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Kuşdili eğitim merkezinde düzenlenen kurslar bireylerin kendilerinde var olan potansiyeli ortaya çıkarmaları, gelişmeleri ve doğru şekilde eğitim almalarını sağlıyor. Merkezde eğitim gören resim kursiyeri Meral Kahyaoğlu; ‘’Kurslar bize sosyal ilişkilerimizde doğru iletişim kurabilmemizi olumsuz yargılardan ve düşüncelerden uzaklaşıp hayata ve olaylara daha ılımlı daha pozitif bakabilme açılarını kazandırıyor’’ dedi.            

Mandala ile iyileşiyoruz!

Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi ve  Marmara Üniversitesi işbirliği ile onkoloji hastaları için Mandala Atölyesi başlatıyor

Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi ve  Marmara Üniversitesi işbirliği ile Kadıköy'de ikamet eden 65 yaş üzeri bireylere ve onkoloji hastalarına iki ayrı özel proje ile Mandala Atölyesi başlatıyor.

'Kalemimiz ve Çizgilerimizle İyileşiyoruz!' sloganıyla yola çıkan çalışma 8 hafta boyunca Davranış Bilimleri Uzmanı  ve Mandala Eğitmeni Banu Yılmaz tarafından yürütülecek.

Onkoloji hastaları ile yürütülecek olan çalışmaya tedavisi devam eden veya tedavi sürecini tamamlamış ama kontrolleri devam eden kişiler katılabilecek. Projeye dahil olmak isteyenler uzaktan katılım veya sınıf içi katılım şeklinde iki ayrı imkandan faydalanabiecek. Sınıf içi katılımlar 8 hafta süreyle hafta da bir gün 2 saatten oluşuyor. Uzaktan eğitime dahil olmak isteyenlere ise her hafta düzenli hazırlanan videolar gönderilecek ve devamında evlerinden o hafta istedikleri zaman uygulama şansı verilecek. 

Mandala Atölyesi’nin onkoloji hastalarının iyileşme sürecine olumlu katkı sunması hedefleniyor.  

Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi ve  Marmara Üniversitesi işbirliği ile yapılan bir diğer atölye ise 65 yaş üzeri bireylerle yapılacak. Mandala çiziminin 65 yaş üzeri bireylerde ince motor ve kaslarına olan etkisi ile yaş geçişine bağlı duygu durumlarındaki olumlu gelişmeler sağlaması hedefleniyor. 

Belirli bir kontenjan ile sınırlı,  Banu Yılmaz tarafından özel geliştirilen, Oxford Üniversitesi'nde yüksek lisans programına dahil edilen  mindfulness yaklaşımlar ile uygulanan çalışmaya katılım için; 0216 346 57 57 telefon ya da www.kadikoybelediyesigonulluleri adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

MANDALA NEDİR?

Mandala terapisi sanat terapi yöntemlerinden bir tanesidir. Mandala Sanskritçe daire, çember ve merkez anlamlarına gelir. Mandala, bütünle bağlantı için hem içe hem de dışa bakabileceğimizi görmemize olanak sağlar.  Ailemizle, arkadaşlarımızla, topluluğumuzla ve daha fazlasıyla nasıl birleştiğimizi yansıtabilir. 

Kişi mandala çalışırken, güç, iyileştirme, şükran ve barış gibi yaratıcı süreçten neye ihtiyacı olduğunu fark ederken, detayların güzelliği üzerine meditasyon yapabilir.

Mandala çizmek içim özel bir yeteneğe gerek yoktur. Eli kalem tutan herkes ile uygulama yapılabilir. Bu bir dışa vurum çalışması, aynı zamanda sanat ve meditasyon yapma halidir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.