Haftalık Bağımsız Gazete 25 Temmuz 2021

Gönüllülerde bu hafta

Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri bu hafta da dayanışma, sosyal ve kültürel etkinlikleri düzenledi. İşte onlardan bir kaçı:

Gönüllülerde bu hafta
Gazete Kadıköy

Afet Eğitim Parkına Ziyaret

Feneryolu Gönüllüleri, Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nı ziyaret etti. Burada simülasyon gösterisi, yangın söndürme tatbikatı gibi uygulamalı eğitimlere katılan gönüllüler bu hizmeti veren Kadıköy Belediyesine teşekkür etti. 

Suadiye’den Öğrencilere Hediye

Suadiye Gönüllüleri Eğitim ve Kültür Komiteleri, Merdivenköy’de bulunan Hamit İbrahimiye Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerine tablet hediye etti. 

Kuantum Bilgeliği ve Tasavvuf

Suadiye Gönüllüleri, felsefe ve ekonomi atölye çalışmaları kapsamında Doç. Dr. Haluk Berkmen’in konuk olduğu ‘Kuantum Bilgeliği ve Tasavvuf’ konulu seminer düzenledi. Haluk Berkmen, yirminci yüzyılın başlarında geliştirilmiş olan kuantum kuramından söz ederek, bu kuramın o güne kadar doğru kabul edilmiş pek çok varsayımı altüst etmiş olduğunu, kuantum kuramının insan yaşam tarzına daha uygun olduğunu ardından kuantum kuramının kavramları ile tasavvuf kavramları arasında yakın ilişki olduğunu anlattı. 

Zeytinden Zeytinyağına Yolculuk

Zühtüpaşa Gönüllüleri, Zeytinyağı Tadım Uzmanı, Eğitmen Nil Ünsal’ın konuk olduğu ‘Zeytinden Zeytinyağına Yolculuk’ isimli seminer düzenledi. Nil Ünsal, zeytin ve zeytinyağının faydaları, hasat zamanı, üretim aşamaları, tüketim koşulları gibi birçok konuda bilgi verdi. Etkinlik, duyu organlarını kullanarak analiz etme yöntemi olan degüstasyon çalışması ile devam etti. 

Atıksız Yaşam Semineri                                                              

Zühtüpaşa Gönüllü Evi’nde Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden Ayşe Nihan Ayışık tarafından ‘Atıksız Yaşam’ konulu seminer verildi. Ayışık seminerde, çevre kirliliğinin en büyük sebebinin atıklar olduğunu, atık miktarını azaltmak için neler yapılabileceğini, tek kullanımlık plastikleri hayatımızdan nasıl çıkarabileceğimizi, hangi atıkları nereye atmamız gerektiği konularında bilgiler verdi. Seminerde Kadıköy Belediyesi’nin bu konuda yapmış olduğu çalışmalardan da bahsedildi.  

Kriton Curi’den Ağaç Dikimi 

Kriton Curi gönüllüleri, TEMA vakfı ile birlikte Tekirdağ Şarköy Kızılcaterzi Ağaçlandırma Sahasına hatıra ormanı kurmak için 2 bin ağaç dikme hedefiyle çalışma başlattı. Bağışçıların da desteğiyle birlikte ağaç dikmeye başlayacak olan gönüllüler TEMA vakfına ve destek veren herkese teşekkür etti.  

Su Tasarrufu ve Çevre

Göztepe Gönüllüleri Çevre ve Kentlilik Bilinci Komitesi, Göztepe İlkokulu’nda çevre etkinliği düzenledi. Göztepe İlkokulu konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte TEMA vakfı Göztepe mahalle sorumlusu Tamer Aner, toprak, su ve sulak alanlar konusunda farkındalık yaratacak görsel sunum yaparken, TEMA vakfı hakkında da bilgiler verdi. 

Tiyatro Gönüllülerinden ‘Kozalar’ Oyunu

Tiyatro Gönüllüleri, Adalet Ağaoğlu’nun yazdığı ‘Kozalar’ oyununu Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahneledi. Gülin Ekşi’nin yönettiği oyun, “1970’li yıllarda yaşanan anarşi ve baskı ortamında, yaşadığı dünyanın sorunlarına duyarsız kalan, bir koza misali kendilerini dış dünyaya kapatan 3 burjuva kadının erkek egemenliğini sorgusuz sualsiz kabullenişini” anlatıyor. 

2020 Yılında Astroloji Haritası

Erenköy Gönüllüleri Sosyal Komitesi, Astroloji Eğitmeni Gülsen Yılmaz’ın katılımıyla Astroloji sohbeti düzenledi. Gülsen Yılmaz, dünyanın ve Türkiye’nin ekonomik durumunu, bütün burçların 2020 yılına ait genel yorumunu ve Jüpiter gezegeninin burçlar üzerindeki aşk, para, aile ve sağlık konusundaki olumlu olumsuz etkilerini anlattı. Dinleyicilerin sorularını da cevaplayan Gülsen Yılmaz’a Erenköy Gönüllü Evi Başkanı Necla Yılmaz Karaman tarafından teşekkür belgesi verildi.  

Gönüllülerden Tarihi Liseye Ziyaret

Moda Gönüllüleri, Kabataş Erkek Lisesini ziyaret etti. Kabataş Erkek Lisesi’nde 20 yıl okul müdürü olarak görev yapmış olan Moda Gönüllüleri Eğitim Komitesi üyesi Korel Haksun ve aynı okuldan mezun olan Sağlık ve Spor Komitesi üyesi Ersen Kınayyiğit’in rehberliğinde gerçekleşen ziyarette gönüllüleri Kabataş Erkek Lisesi Vakfı Başkanı İlyas Tunaoğlu ve okul müdürü Selman Küçük ağırladı. 

Göztepe’de Yöresel Lezzetler

Göztepe Gönüllüleri Hanımeli Komitesi her ayın üçüncü haftasında yöresel lezzetleri tanıtmak amacıyla seçilen bir yemeği Kadıköylülerin beğenisine sunuyor. Bu ayın lezzeti ise, Adana yöresine özgü Yüksük Çorbası oldu. Hanımeli Komitesi üyesi Ufuk Tali’nin mahareti ve komite üyelerinin sunumu ile gerçekleşen etkinlikte çorbanın tarifi, Adana yöresine özgü diğer lezzetlerin de tanıtımı görseller eşliğinde katılımcıların beğenisine sunulurken kadınların üretkenliği ve yemek kültürümüzün yaşatılmasına dair söyleşi gerçekleştirildi.  

İletişim ve Sınırlar Semineri

Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi ve Göztepe Gönüllüleri, ‘İletişim ve Sınırlar’ isimli seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan Uzman Psikolog Ece Topal, okul öncesi ve okul dönemi çocuklarında sık karşılaşılan duygusal ve davranışsal problemler ile bu yaşlarda çocuğun duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimini destekleyici bilgiler verdi.  

Güzelliğin Bilimsel Tanımı

Göztepe Gönüllüleri Çevre ve Kentlilik Bilinci Komitesi, Doç. Dr. Haluk Berkmen’in katılımıyla ‘Güzelliğin Bilimsel Tanımı’ isimli seminer düzenledi. Berkmen seminerde, güzellik kavramının insanın içinden kaynaklandığı gibi, doğadan ve gözlemden de kaynaklanabileceğini, her insanın güzellik anlayışı farklı olsa da, ortak bir estetik duygusunun da bulunabileceğini belirterek; Estetik kavramının bilimsel bir tanımı olabilir mi? Evrensel bir güzellik yasasından söz edilebilir mi? gibi sorulara açıklık getirdi. 

Göztepe’den Müze Gezisi

Göztepe Gönüllüleri Çocuk Komitesi, Faik Reşit Unat ortaokulu öğrencileriyle birlikte kuruculuğunu Süleyman Saim Tekcan’ın yaptığı İmoga Grafik Sanatları Müzesi’ne gezi düzenledi. Gezide, öğrenciler baskı resim atölyesi çalışmalarına katılarak, geçmişten günümüze baskı makinelerini tanıdılar ve baskı teknikleri hakkında bilgi edindiler. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.