Haftalık Bağımsız Gazete 12 Temmuz 2020

Gönüllülerde bu hafta...

Gönüllülerde bu hafta...
Gazete Kadıköy

İzcilik Faaliyetleri Başlıyor

Suadiye Gönüllüleri ile Trakya İzciler Birliği (TİB) bünyesinde Boğaziçi İzciler Derneği (BİBDER) işbirliği ile izcilik çalışmaları yapılacak. İzci Liderleri Damla Avcu ve Bülent İşler önderliğinde yapılacak olan faaliyetlere 14-18 yaş aralığındaki gençler katılacak. Suadiye Gönüllüleri, din, dil, ırk, cinsiyet, milliyet ve benzeri hiçbir ayrım gözetmeyen, herkese açık, politik olmayan, gönüllülük esasıyla özel donanım ve giysilerle yapılan uluslararası eğitimsel bir gençlik hareketi olan İzcilik faaliyetine tüm gençleri beklediklerini belirttiler. Kayıt için 1 – 9 Mart tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezine veya  0554 847 79 95 nolu numaradan Bülent İşler’e başvurulabilir.  

Tomurcuk Vakfı Çocuklarına Eğitim

Erenköy Gönüllüleri Eğitim ve Gençlik komitesi Tomurcuk Vakfı ile birlikte ortak bir proje gerçekleştirdi. Çocukların araştırma duygularını harekete geçirme ve yaratıcılıklarını ortaya çıkartmak amacıyla Kalamış’ta hizmet veren Happy Nest’te, projeye destek veren okul koordinatörü Arzu Turan ve ebru eğitmeni Can Duru’nun katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, Tomurcuk Vakfı’nda eğitim gören yetişkin yaş grubu çocuklara ebru çalışması yaptırıldı. Daha sonra kurumun çalışmalarıyla ilgili olarak yetkililerden bilgi alan gönüllüler, ilerleyen zamanlarda,  farklı projeler yaparak, çocukların bireysel gelişimlerine katkı sağlamak istediklerini belirttiler.

Suadiye’de Felsefe Çalışmaları

Suadiye Gönüllüleri ‘Çocuk Felsefe Kulübü’ atölye çalışmaları düzenliyor. 10-11-12 yaş grubu öğrencilere düşünmeyi öğretmek amacıyla düzenlenen atölyeye Felsefe grubu öğretmeni Gülfer Birsin ve Felsefe Temelli Bilimsel Gelişimci Işıl Elveriş katıldı. Suadiye Gönüllüleri eğitim komitesinin projesi çevre okullarının işbirliği ile 5 hafta sürecek. Etkinlikte, çocuklara sokratik yöntemle problemlere nasıl bakacaklarını, her problemin birden çok çözümü olabileceği, okuduğu metni nasıl anlamlandıracağı gibi metin çalışmaları yapıldı.

Kaan Ökten’in katıldığı Suadiye Felsefe ve Ekonomi Atölyesi'nde ise bu hafta Heidegger felsefesinin temel kavramları ele alınarak dinamik ve bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdi.  

Estetik Konusunda Bilgiler 

Fenerbahçe Gönüllüleri Estetik Uzmanı Dr .Mustafa Kemal Ataönder’i ağırladı. Ataönder, ameliyatsız estetik uygulamaları, ozon tedavisi, medikal estetik ve sağlıklı güzellikle ilgili bilgileri verdi. 

Atatürk ve Çağdaşlık

Feneryolu Gönüllüleri, Emekli Amiral Türker Ertürk’ün konuk olduğu ‘Atatürk ve Çağdaşlık’ konulu söyleşi düzenledi. Ertürk, Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanından sonra bir ulusun ayağa kalkabilmesinin en önemli unsurlarının ilim, bilim, sanat ve eğitim olduğunu söylediğini belirtti.

Göztepe’de Dinleti Saati

 Göztepe Gönüllüleri Kültür ve Sanat Komitesi ‘Dinleti Saati’ etkinliği düzenledi. Dinletide piyanist Güneş Yakartepe, gitarda Zafer Tuna ve solist Onay İpek,  katılımcılara klasik batı müziği, Türk sanat müziği, film müzikleri ve pop müzik türlerinden eserler icra ettiler. Etkinlikte, Gençlik komitesinin sosyal yardım çalışmaları hakkında da bilgi verildi.  

Osman Balcıgil’le Söyleşi

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Lokal Komitesi, yazar Osman Balcıgil‘i konuk etti. Celile, Yeşil Mürekkep, İpek Sabahlık, Afife Jale romanlarının usta kalemi Balcıgil, büyük hayatlar yaşayan insanların muhalif ve aykırı olduklarını, aydınların kendilerine mükemmeli vazife edinmeleri yanında sorumluluk sahibi ve inatçı  olmaları gerektiğini  anlattı. Romanlarının içeriği hakkında bilgi veren Balcıgil, tutkusu olmayanların büyük hayatlar yaşayamayacağını belirtti.  

Markalaşmanın İnsan Üzerindeki Etkileri

Zühtüpaşa Gönüllüleri, ‘Markalaşma ve Markalaşmanın İnsan Üzerindeki Etkileri’ konulu etkinlik düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan, akademik çalışmalarıyla kurumsal şirketlere çözümler sunan Doç. Dr. Hüseyin Kaldı, bireysel markalaşmayı ticari marka örnekleri üzerinden anlattı. 

Tebessüm Ettiren Bir Ziyaret

Moda Gönüllüleri Üsküdar’da bulunan, down sendromlu gençlerin çalıştığı Tebessüm Kahvesi’ni ziyaret etti. Amaçları engelleri aşmak ve farkındalık yaratmak olan gençler, çalışmak ve kendi ayaklarının üstünde durmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler.  

Rasimpaşa Gönüllüleri Şile’de

Rasimpaşa Gönüllüleri Şile gezisi düzenledi. Serin ama güzel bir havada Şileli Şair Atılay Erge’nin rehberliği ile başlayan gezide, Uzun Kum Plajı, Eşek Adası kumsalı, Ağlayan Kaya, Şile Feneri ve Zeki Müren mağarası görüldü. Daha sonra gönüllüler Şile Limanını gezdiler.  

Feneryolu’ndan Batman’a destek

Feneryolu Gönüllüleri, Batman’da bulunan Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM)’ne dayanışma için koli gönderdi. Gönüllüler, semt sakinleriyle birlikte el emeğiyle ördükleri 100 adet atkı, bere, eldiven, 10 düzine defter, 20 düzine kalem ve kitaplardan oluşan 7 adet koliyi Kadıköy Belediyesi Feneryolu Gönüllüleri olarak ÇATOM ‘a gönderdi.  

Yüz Yogası

Rasimpaşa Gönüllü Evinde Yoga Eğitmeni Meral Boylu tarafından ‘Yüz Yogası’ eğitimi verildi. Yoga Eğitmeni Meral Boylu, zaman içinde yerçekimine yenik düşen yüzümüzü gençleştirmek için yüz altı kaslarımızı harekete geçirmemiz gerektiğini belirtilerek, bununla ilgili çeşitli yüz egzersizleri yaptırdı.  

Balkan Savaşları ve Sebepleri

Rasimpaşa Gönüllü Evinde Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşen Arıç tarafından “Balkan Savaşları ve Mübadelenin Sebepleri” konulu seminer verildi. Arıç, Balkan savaşlarının çıkma sebeplerini, sonuçlarını, mübadeleye götüren olayları ve mübadele sonrası yaşamların nasıl sürdüğünü anlattı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.