Haftalık Bağımsız Gazete 17 Ocak 2022

Gönüllülerde bu hafta

Gönüllülerde bu hafta
Gazete Kadıköy

Gönüllülerde Afet Bilinci

Fenerbahçe Gönüllüleri Afet ve Çevre Bilinci Komitesi, Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nı ziyaret etti. Gönüllüler, deprem simülasyonunun yer aldığı deprem deneyim odasından, 5 boyutlu sinemaya, yangın simülasyonundan oyun alanlarına afet bilincine yönelik birçok aktivitede yer aldı. Afetler konusunda bilinçlenmek ve farkındalık kazanmak amacıyla birçok etkinliğin ve çalışmanın yer aldığı Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkını, Feneryolu Gönüllüleri de ziyaret etti.   

Diyabetin Sebepleri ve Tedavisi

Feneryolu Gönüllüleri Sosyal Sorumluluk Komitesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Kadıköy Belediyesi Dr.Rana Beşe Sağlık Polikliniğinden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşegül Karaçam’ı konuk etti. Feneryolu Gönüllü Evinde düzenlen etkinlikte, Dr. Ayşegül Karaçam, diyabetin sebeplerini, belirtilerini, diyabetin sınıflandırılmasında alınacak önlemleri, tedavi yöntemlerini ve diyabetin neden olabileceği organ tahribatları hakkında bilgiler verdi. Yaklaşık 2 saat süren programda Karaçam, katılımcıların sorularını da yanıtladı.  

Feneryolu’ndan Batman’a Yardım 

Feneryolu gönüllüleri her yıl, kasım ayının ikinci pazartesi günü başlayan ‘Dünya Çocuk Kitapları Haftası’ nedeniyle, kütüphanesi yeni yapılmış fakat çocukların okuyacakları kitapları olmayan Batman Yavuz Selim Ortaokuluna her türlü kategoriden derlenen 2 koli kitap gönderdi.

Suadiye Gönüllülerinden Barınak Ziyareti

Suadiye Gönüllüleri, Sağlık Komitesinin organizasyonuyla Kadıköy Belediyesi’nin Ataşehir’deki geçici hayvan bakımevini ziyaret etti ve kuru mama desteğinde bulundu.  

Gezegen Döngülerinin Etkileri

Astrolog Gülşen Yılmaz, Zühtüpaşa Gönüllü Evinde ‘Gezegen Döngülerinin Dünya ve Burçlar Üzerindeki Etkileri’ konulu söyleşi düzenledi. Gülşen Yılmaz, astrolojinin insan psikolojisi ve kişisel gelişimindeki yerini, Türkiye’nin doğum haritası analizini, dünyanın ve ülkemizin ekonomisini astrolojik açıdan anlattı. Söyleşi katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.  

Diş Kayıplarında Yapılan Tedaviler

Erenköy Gönüllüleri Sağlık ve Engelliler komitesinin düzenlediği ‘Diş Kayıplarında Yapılan Tedaviler’ konulu seminerin konuğu Dt. Levent Mehmet Kalkan, diş eksikliklerine çözümler, sabit, hareketli protezler ve implant tedavileri hakkında bilgiler verdi. Dr.Levent Mehmet Kalkan; “İmplant diş kaybettiğimiz zaman kaybolan estetik ve fonksiyonun yerine getirilebilmesi için, sabit ve hareketli protezlerin yerine alternatif olarak kullanılan güvenli bir yöntemdir, köprü ve protezlere göre çok daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlar, ayrıca geleneksel yöntemle, kaybedilen dişin önü ve arkasındaki sağlam dişler kesilerek köprü yapılabilir, dişlerin doğal rengi zamanla koyulaşır, diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak dişte oluşan renkleşmeler giderilebilir, diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır, bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.” dedi. Etkinliğin son bölümünde konukların merak ettiği soruları da detaylı olarak cevaplayan Dt. Levent Mehmet Kalkan’a Erenköy Gönüllü Evi Başkanı Nurhan Sözer, teşekkür belgesi verdi.  

Dünya Komşular Günü Ziyareti

Erenköy Gönüllüleri, Dünya Komşular Gününde mahalle sakinlerinden, İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyeliğinden emekli Prof. Dr. Fatma Esin’i evinde ziyaret etti.  1970 yılında doçent, 1980 yılında profesör olan ve 1995 yılında emekliye ayrılan, yayımlanmış bilimsel kitaplarının yanında çeviri ve anı kitapları da bulunan Fatma Esin’in uzun meslek yolculuğunda başından geçen anılarını merakla dinleyen gönüllüler, misafirperverliği ve hoş sohbeti için kendisine teşekkür ettiler.

Psikolojik Zekâ Atölyesi; Egolar

Psikolojik Danışman Soley Sezgin Akten tarafından Moda Gönüllü Evinde ‘Psikolojik Zekâ Atölyesi; Egolar’ konulu söyleşi düzenlendi. Soley Sezgin Akten; “Bir ego durumu, duygulara ve o anda düşündüklerimize bağlı olan bir davranış şeklidir. Ayrıca nasıl muamele gördüğümüze de dayanır, çünkü bu durum farklı tepki göstermemize neden olur. Doğumumuzdan itibaren üç farklı benlik tipimiz oluşur ve hayatımızın her aşamasında tüm yaşadıklarımızda bunları beynimize kaydederiz. Çocuk benliğimiz, yetişkin benliğimiz ve ebeveyn benliğimiz. Her insan bu benlikleri yaşından bağımsız olarak içinde taşır, ilişkilerimizi yönetir. Her birinin olumlu ve olumsuz tarafları tabii ki vardır bu dengeyi kendimiz ayarlamalıyız. Bu benlikler ile karşılıklı çok fazla olasılıklarla ilişki kurabiliriz. Çatışmalar veya ideal bir diyalog da bu davranış şekillerimizle belirlenir. En ideal olan şey, çatışmalar ve kötü ilişkilerden kaçınmak ve dengeli iletişim kurmaktır.” şeklinde konuştu.

Glutensiz Hayat

Glutensiz Hayat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İlknur Akbulut tarafından Moda Gönüllü Evinde “Glutensiz Hayat” konulu söyleşi düzenlendi. İlknur Akbulut; “Gluten ismi ıslak hamurun tutkal benzeri özelliğinden türetilmiştir. İçerisinde barındırdığı proteinler sebebiyle alerjik durumlara sebebiyet verebilmektedir. Gluten intoleransının en ciddi şekli çölyak hastalığıdır. Toplumda görülme oranı %1 olup Türkiye de kayıtlı çölyak hasta sayısı 75 bindir. Ancak son zamanlarda toplumda daha fazla farkındalık oluştuğundan teşhis edilmesi eskiye oranla daha iyidir. Kesin bir tedavisi olmayıp glutensiz beslenme ile normal hayatlarına devam edebilirler. Gluten, buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Bunların yerine  aynı besin değerini sağlayacak patates, mısır unu ve esmer pirinç gibi besinlerden faydalanılabilir. Bu rahatsızlığın sosyal bir yönü de vardır. Çünkü bu duyarlılığı olan kişilerin glutensiz yiyecek bulma sıkıntısı vardır. Hastanelerde dahi glutensiz diyet yemekleri çıkarılmamaktadır. Talep artması halinde glutensiz yiyecek sunan restaurantlarda atacaktır. Bu sayede bu rahatsızlığı olanlarında hayat kalitesi yükselebilir.”dedi. Gluten duyarlılığı, çölyak hastalığı olan dernek üyeleri ve yakınları da söyleşiye katılarak yaşadıklarını paylaştılar. 

Neden Hep Aynı Şeyleri Yaşıyoruz

Rasimpaşa Gönüllü Evinde Kişisel Farkındalık Seminerleri çerçevesinde, Kişisel Gelişim Uzmanı Abdullah Canıtez tarafından “Neden Hep Aynı Şeyleri Yaşıyoruz” semineri düzenlendi. Seminerde, iş ve özel hayatta yaşadığımız kısır döngülerin, ertelemenin, hastalıkların bilinçaltı sebepleri ve pratik çözüm önerileri anlatıldı. Katılımcıların talebiyle Abdullah Canıtez bu seminerlerin devamı için Rasimpaşa Gönüllü Evinde  4 haftalık bir eğitim programı için takvim oluşturdu. 

Bostancı Gönüllüleri Eskişehir’de

Bostancı Gönüllüleri Kültür Sanat Komitesi Eskişehir’e sonbahar gezisi düzenledi. İlk gün, Tülomsaş müzesinde sergilenmekte olan Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim Arabası, Hayal Şatosu, Korsan Gemisi, Porsuk Çayı’nı gören gönüllüler gezinin ikinci gününde, Tarihi Odun Pazarı Evleri, Atlıhan Lületaşı Atölyeleri, Balmumu Heykeller Müzesi ve Kurşunlu Camii’yi gezdi. Eskişehir’in ünlü yemeği çiğböreğinin tadına bakan gönüllüler, ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.   

Tüketici Haklarımız Nelerdir?

Bostancı Gönüllüleri, İnsan Hakları Toplumsal Duyarlılık Komitesi öncülüğünde Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve TÜDEF Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal’ın konuk olduğu ‘tüketici hakları’ konulu söyleşi gerçekleştirdi. Bostancı Gönüllü Evinde gerçekleşen etkinlikte tüketici haklarıyla ile ilgili çeşitli bilgiler sunuldu.  

Menopoz ve Sonrası

Bostancı Gönüllü Evinde, Sağlık Komitesi öncülüğünde Dr.Aylin  Seyrekbasan tarafından Menopoz ve Menopoz sonrası idrar kaçırma konulu söyleşi düzenlendi. Yaşam kalitesini oldukça etkileyen menopozun insan sağlığını nasıl etkilediğini anlatan Dr.Aylin Seyrekbasan, menopozun hangi hastalıkları tetiklediği konusunda yararlı bilgilendirmeler yaparken menopoz sonrası idrar kaçırmanın nedenleri hakkında da bilgi verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.