Haftalık Bağımsız Gazete 21 Mart 2019

Gönüllülerde bu hafta

Gönüllülerde bu hafta
Gazete Kadıköy

Gönüllülerin 29 Ekim Coşkusu 

Cumhuriyetimizin 95. Yılı Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri tarafından hafta boyu yapılan söyleşi ve etkinlikle kutlandı. Gönüllüler Bağdat Caddesinde yapılan Cumhuriyet yürüyüşüne yoğun katılım gösterdiler

Merdivenköy Gönüllüleri, Eğitimci yazar Kâzım Saymalı’nın katıldığı 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlaması gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan Kâzım Saymalı; “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in taraftarı, Atatürk Devrimleri ve İlkeleri’ne bağlı olan laik, çağdaş düşünceli, bir eğitimcinin temel görevi, gerek öğrencilerini, gerekse yurttaşlarını çağdaş bilgilerle, Cumhuriyet’in Atatürk Devrimleri ve İlkeleri’nin, laikliğin bizim için yaşamsal değerleri konusunda uyarmak, aydınlatmak, bilgilendirmek, bilinçlendirmektir. Bu görev, yaşam boyu öğretmenliğin de gereğidir. Atatürk’ü doğru anlamak için, onun yaptıklarını ve yapmak istediklerini doğru kavramak ve içselleştirmek gerekiyor.” dedi. Program Harika Musiki Topluluğunun konseri ile sona erdi.    

Moda Gönüllüleri 29 Ekim kutlamaları kapsamında yazar Buket Uzuner’in katılımıyla ‘Cumhuriyet Kadını’ konulu söyleşi düzenledi. Cumhuriyet ile birlikte Türk kadınının kazanımları ve hayata geçirilmesi ile ilgili bilgiler veren Buket Uzuner; “Türk kültüründe kadının önemli bir yeri vardır, her zaman toplumda erkekle beraber yer almıştır. Eğer tarih daha çok kadınların gözünden yazılırsa, pek çok kadın kahraman olduğunun hayretle farkına varacağız. Tarihimizde yer alan ve bugün hala Anadolu da görülen bilge ninelerimiz toplum için bir referans ve yol gösterici olmuşlar ve olmaya da devam edeceklerdir.” dedi. 

Göztepe Gönüllüleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Bağdat Caddesi’nde düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşüne katıldı. Göztepe Gönüllü Evi’nde Atatürk Dönemi gazete sayfalarından oluşan “Cumhuriyet ve Atatürk” Sergisinin yanı sıra Cumhuriyet ve Atatürk konulu söyleşiler gerçekleştirildi.

Zühtüpaşa Gönüllüleri, Gönüllü Evinde ise sinevizyon gösterisinde Cumhuriyetin kurulma aşamasına kadar olan tarihsel gelişimi anlatıldı.

ODTÜ’lü öğrenciler Kadıköy’de

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Yüksek Lisans öğrencileri Kadıköy Belediyesi Kuşdili Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Müdürü Engin Baran öğrencilere Gönüllü Evleri ve Kadıköy Belediyesi gönüllüleri hakkında bilgi verdi. Sayıları 10 binin üzerinde olan gönüllüsüyle her mahallede projeler yaptıklarını, etkinlikler düzenlediklerini anlatan Baran, çalışmalar hakkında örnekler verdi. 

Kuşdili Eğitim Merkezi sorumlusu öğretmen Rıza Zeyrek de, hedeflerinin demokratik, laik örgün eğitime destek olarak öğrencilerin sanatsal, fiziksel gelişimlerine katkı sunmak olduğunu söyledi. ODTÜ’lü öğrenciler ayrıca Kadıköy Belediyesi’nin kadınların üretmesi ve ürettikçe de dayanışmayı örmesi amacıyla hayata geçirdiği Potlaç Kadın El Emeği projesi hakkında da bilgi aldı.  

Kızılay’ın faaliyetleri anlatıldı

Merdivenköy Gönüllüleri Kızılay Kadıköy Şube Başkanı Numan Hocaoğlu ve Kızılay Kadıköy Kadın Kolları Başkanı Yasemin Avşar’ı konuk etti. Merdivenköy Gönüllülerine Türk Kızılayı’nın önemi anlatıldı. Merdivenköy Gönüllü Evinde gerçekleşen etkinlikte Kızılay’ın çalışmaları ve kan bağışının önemine vurgu yapıldı. Kızılay’ın yurt içinde ve dışında zorda kalan kişilere yaptıkları yardımlar ile sürekli düzenledikleri kan bağışının önemi hakkında da bilgiler verildi. 

Göztepe’nin Gezileri

Göztepe Gönüllüleri, kültür ve eğitim gezileri düzenliyor. Eğitim Komitesinin düzenlediği etkinlikte, gönüllüler Öğretmen Harun Reşit İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileriyle Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezine giderek burada “Çocukça Şeyler” isimli tiyatro oyununu izledi. Çevre ve Kentlilik Bilinci Komitesince düzenlenen etkinlikte öğrenciler ile birlikte Validebağ Korusunda meşe palamudu toplanması, meşe ağacının tanıtımı, sonbaharın gözlenmesi ve doğa oyunları etkinliği gerçekleştirildi. 

Gönüllüler ayrıca Öğretmen Harun Reşit İlkokulu Ana Sınıfı öğrencileriyle Oyuncak Müzesi ve Barış Manço Müzesi gezisi düzenlendi. Öğrenciler, müzeler ve sergilenen nesneler hakkında bilgi edindi. Çocuk Komitesinin düzenlemiş olduğu etkinlikte, Gönüllüler ve Göztepeliler Küçükyalı Özel Tomurcuk Eğitim ve Rehabilitasyon Kooperatifini, ziyaret etti. Destek amacıyla engelli çocukların yapmış oldukları el ürünleri ve ikramların satın alındığı etkinlikte, Kooperatife destek ve sosyal yardımlarda bulunuldu. 

Erenköy Gönüllüleri ‘Baba Sahne’de

Kadıköy Belediyesi Erenköy Gönüllüleri, Kültür ve Sanat komitesinin düzenlediği tiyatro etkinliğinde, oyuncu Şevket Çoruh’un büyük emeklerle İstanbul’un kültür ve sanat hayatına kazandırdığı ve 10 yıl önce hayatını kaybeden usta oyuncu Savaş Dinçel’in,75’inci doğum gününde hizmete giren 250 kişi kapasiteli Baba Sahne’de ‘Kanlı Komedya’ adlı oyunu izledi. ‘Caligula’ lakaplı Roma imparatorunun gözünden halkın davranışları ve sömürülmeye tepkisizliğini anlatan, sahne, kostüm, koreografi ve görsel efekt tasarımları ile bütünleşen oyunda, izleyiciler düşündürücü ve bir o kadar da keyifli zaman geçirerek organizasyon için Erenköy Gönüllülerine teşekkür etti.   

Atatürk’ün Yanı Başında

Rasimpaşa Gönüllü Evinde, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü sebebiyle Yazar Mustafa Kemal Ulusu tarafından “Atatürk’ün Yanı Başında” isimli bir seminer verildi. Mustafa Kemal Ulusu, Atatürk’ün kütüphane sorumlusu olan babası Nuri Ulusu'nun Atatürk’le ilgili anılarından derleyip yazdığı kitabının içeriği ile ilgili güzel ve duygusal bir sunum yaptı. Atatürk'ün hayatının son on iki yılı boyunca bilfiil onun yanı başında en sevdiği yardımcılarından biri olmuş, dil ve tarih çalışmalarında aktif görevlerde bulunmuş, tüm yurt gezilerinde, tatbikatlarda, manevralarda ona eşlik etmiş Nuri Ulusu’nun anılarıyla, Atatürk’ün çok özel ve bilinmeyen yönleri gözler önüne serildi. Mustafa Kemal Ulusu, uzun yıllar süren araştırmalarının sonucu Atatürk’ün ilk kez gün ışığına çıkan fotoğraflarını da paylaştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.