Haftalık Bağımsız Gazete 18 Şubat 2019

gönüllülerde bu hafta...

gönüllülerde bu hafta...
Gazete Kadıköy

Gönüllü Merkezi’nde karbonmonoksit ölçümü

Bayındır Sağlık Grubu, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi’nde gönüllüler ve personelin katılımıyla karbonmonoksit ölçümü gerçekleştirdi. Sigara kullanan, kapalı ortamda çalışan, egzos gazına maruz kalan, yeterli oranda spor yapmayıp paralelinde gerekli su tüketimini gerçekleştirmeyen ve  pasif sigara içicilerin kandaki  karbonmonoksit oranı ölçülerek vücutlarının ne kadar etkilendiği ve bağımlılık oranları belgelendi.

Karbonmonoksit ölçümü alkolmetreye benzeyen bir cihazla yapılıyor, kişi derin bir nefes alarak ağzını cihazda bulunan hazneye yerleştiriyor ve aldığı nefesi sonuna kadar üflüyor. Cihaz bu havayı ölçerek bir değer ortaya çıkarıyor, her çıkan değerin bir açıklaması oluyor. Değer 0 ila 80 arasında bir ölçüm veriyor. Örnek vermek gerekirse sigara içmeyen bir kişide beklenilen sonuç 7 ve aşağısı. Bağımlık derecesine göre, kullanılan tütünün kalitesine göre, içilen adet sayısına göre, sigaralı ortamda geçirilen zamana göre bu değerler değişiyor. 

Suadiye yazı karşıladı

Suadiye Gönüllüleri Eğitim Komitesi tarafından Fenerbahçe Kalkedon tesislerinde yazı karşılamak ve yardım amaçlı kahvaltı programı düzenledi. Suadiye Gönüllüleri ve dostlarının katılımı ile gerçekleşen bu etkinlikten elde edilen gelir Münevver Şefik Fergar İlkokulunda başlayacak kodlama eğitimine yönelik çalışmalarda kullanılacak. Suadiye Gönüllü Evi Başkanı Serap Tarı, bu tür çalışmaların devam edeceğini söyledi.    

Bostancı’nın Genel Kurul Toplantısı

Bostancı Gönüllüleri, yıllık olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Genel kurulda komitelerin tanıtımı, faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Bostancı Gönüllü Evi Saymanı Birsen Sungur dönem faaliyetleri konusunda bilgilendirme yaptı. Bostancı Gönüllüleri genel kurul sona erdikten sonra Kadıköy Belediyesi Meclis ÜyeleriYener Kazak,Canan Akçınar ve Aydoğan Dülger’in katılımıyla sezon sonu kapanış programı düzenledi. 

“Atatürk ve Karyolam”

Zühtüpaşa Gönüllüleri Gençlik Komitesi, Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerinden olan Melahat İçli’nin torunu Gökay Birlik’in yazıp yönettiği ‘Atatürk ve Karyolam’ isimli tiyatro oyununu oynadı. Oyun Melahat öğretmenin işgal altındaki çocukluğuna dair anılarıyla başlıyor, Mustafa Kemal ile yolu kesişen vatan kahramanlarıyla ve ona yakın olan tarihsel karakterlerle devam ediyor. Oyunda Melahat İçli’yi Melsa Mert, Torunu Gökay’ı Emir Salman, Halide Edip’i Pelin Demirtok, Kara Fatma ve Fikriye Hanım’ı Yelda Mert, Salih Bozok’u Umur Mankuş, Latife Hanım’ı Büşra Alpkoçak, Asker rolünü ise Efe Gönen oynuyor.

Bütünsel Dönüşüm Çalışması

Zühtüpaşa Gönüllüleri, Bütünsel Dönüşüm Uzmanı Gülcan Kadıoğlu Şahan ile dört haftalık bir çalışma atölyesi gerçekleştirdi. Her hafta farklı konularda çalışmalarını sürdüren Kadıoğlu, çakralar, bio kimyasalların yüzden teşhisi, renklerin şifası ve kronik rahatsızlıklar konusunda çalışmalar yaptı. 

Botanik Bahçesine Ziyaret

Zühtüpaşa Gönüllüleri Çevre Komitesi Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine gezi düzenledi. Bir nefes alma noktasının yanı sıra, araştırma, eğitim ve öğretim merkezi olan bu bahçede gönüllüler keyifli bir gün geçirdi. Suadiye Gönüllüleri ise Sağlık Komitesinin organizasyonu ile Kadıköy Belediyesi’nin Ataşehir’deki hayvan barınağın ziyaret ederek mama bağışında bulundular. 

 Rasimpaşa ve Suadiye’den TSM Konserleri

Şef Şule Mantık yönetiminde çalışmalarını sürdüren Rasimpaşa Gönüllüleri Türk Sanat Müziği Topluluğu, Bülent Altıntoprak’ın sunumuyla “Yaza Merhaba Konseri”ni gerçekleştirdi. Bestekar Yusuf Nalkesen ve Bestekar Kadri Şençalar’ın eserleri başta olmak üzere çeşitli bestekarların eserlerine yer verilen gecede bir müzik şöleni yaşandı. Semiha Şakir Huzurevi sakinlerininkatılımı ile gerçekleşendiğer konser de Suadiye GönüllüleriSağlık komitesinin projelendirdiği Şef Sertaç Tezeren yönetimindeki Türk Sanat Müziği konseri oldu. 

Bahriye Üçok kitabı geliyor 

Fenerbahçe Mahallesi Gönüllüleri, Akademisyen Elfin Tataroğlu’nu ağırladı. Tataroğlu demokrasi şehitlerimizden olan Bahriye Üçok’un hayatı hakkında geniş bilgiler verdi. Büyük ilgi gören söyleşide Elfin Tataroğlu, Bahriye Üçok hakkında yazmış olduğu kitabın ekim ayı içerisinde okuyucularla buluşacağını söyledi.

Fotoğrafçılık Sergisi

Fenerbahçe Fotoğrafçılık Kulübü 6.Karma Fotoğraf Sergisi Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilendi. 2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Feneryolu Halk Eğitim Merkezi ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi, Gençlik Sanat Merkezi, Eğitim ve Sosyal Destek Merkezi, Caddebostan, Erenköy, Fenerbahçe, Koşuyolu, ve Kriton Curi Gönüllü Evlerinde açılan Fotoğraf ve Grafik Eğitmeni Ahmet Tanju tarafından verilen Temel Fotoğrafçılık, dijital, ileri dijital ve photoshop kurslarını tamamlamış ve sertifikalarını almış kursiyerler tarafından kurulmuş ve çalışmalarını Fenerbahçe Gönüllü Evinde sürdüren Fenerbahçe Fotoğrafçılık Kulübü  6.Karma Fotoğraf Sergisi ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. 

Göztepe gezilerini sürdürüyor

Göztepe Gönüllüleri Öğretmen Harun Reşit İlkokulu 2/A sınıfı öğrencilerini Üsküdar’daki uçurtma müzesine götürdü. Müzede sergilenen dünya ülkeleri ve ülkemizin uçurtma koleksiyonlarına hayran kalan öğrenciler, kendi uçurtmalarını yapmanın da mutluluğunu yaşadı. 

Göztepe Gönüllüleri Çevre ve Kentlilik Bilinci Komitesi üyeleri Yalova’daki Erikli Yaylasına sulak alan inceleme gezisi düzenledi. Yayladaki Çifte Şelale, Dipsiz Göller ve dereleri inceleyen Göztepeliler, yeşilin her tonunun bulunduğu yaylada yürüyüş yapmanın, oksijen depolamanın mutluluğunu yaşadılar. Göztepe Gönüllüleri Kültür Sanat Komitesi üyelerinin düzenledikleri gezide Aynalıkavak Kasrı, Eyüp Sultan Camii ve Piyerlotiyi ziyaret ederek, incelemelerde bulundular. Kasırda sergilenen eski müzik aletleri kafilenin ilgisini çekti. Ramazan ayında Eyüp Sultan Camiini ve türbelerini de gezen Göztepeliler Piyerlotide dinlenirken Haliç’in güzel manzarasını da izleme fırsatı buldular.  

 40 YILLIK MİZAHÇIDAN ANILAR

Kriton Curi Parkı Gönüllülerinin konuğu 42 yıllık Kadıköylü ünlü mizah yazarı ve karikatürist Cihan Demirci idi. Kalabalık bir izleyiciye hitap ederken mizahın okulu olmadığını, yazıdaki ustalarının Aziz Nesin, Suavi Sualp çizgideki ustalarının Oğuz Aral ve Altan Erbulak olduğunu söyleyen Cihan Demirci,15 yaşında evde kendi kendine gazete, dergi yapan tuhaf bir çocuk olduğunu ifade etti. Yazıları edebiyat dergilerinde yayınlanmadığı halde Gırgır dergisinde yer buldu. 2. ustam Müjdat Gezen diyenusta mizahçı Cihan DemirciGüldürü Üretim Merkezi’nde mizahına devam etti. Hürriyet gazetesi mizah ekinde yazılarını yazdı. Destur dergisini çıkardı. Genç öğretmen destanı, çıkışlar arka kapıdan, geyik muhabbetleri, kutsal kelime avcısı, deli gömleği ütü istemez, 70”lerde çocuk olmak adlı kitapları, 40 yıllık hayatında yazdığı 51kitabından birkaçıdır. Demirci, mizahçı bir başkasının ayağına basıldığında, kendi ayağına basılmış gibi çığlık atan kişidir diyerek söyleşisini tamamladı. Kriton Curi GönüllüEviBaşkanı Ayten Afşin katkılarından dolayı Cihan Demirci’ye teşekkürlerini iletti vegünün anısına plaket verdi.

YOGA’NIN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Spor Komitesi Yoga Eğitmeni Hilal Hançer’in konuşmacı olarak katıldığı “Yoganın İnsan Sağlığına Etkisi” konulu söyleşi düzenledi. Hilal Hançer, Yoga nedir sorusuna insan bedeni ile ruhunu ve zihnini birleştirmesi olarak tanımlayan Hançer, yoganın bedeni esnettiğini içimize döndüğümüz için ruha büyük fayda sağladığını aynı zamanda bele, boyun sırt omurga sağlığına destek verdiğinin altını çizerek, omurga ne kadar sağlıklı ise o kadar genç olduğumuzu söyledi. Hilal Hançer Yoga ile ağrısı az, neşesi bol bir hayat sürdürebileceğini belirterek, Yoga yapmanın boyun kaslarını güçlendirdiğini sırt ağrılarında yoganın iyileştirici gücü olduğunu vurguladı. Eğitmen, Yoga hareketlerini minderde uygulamalı olarak göstererek sunumunu tamamladı. Kriton Curi Gönüllü Evi Başkanı Ayten Afşin katkılarından dolayı Hilal Hançer’e teşekkür etti. 

Dengeli ve Yeterli Beslenme

Rasimpaşa Gönüllüleri,  Diyetisyen Sumru Özbay’ın katılımı ile “Yaza Girerken Dengeli ve Yeterli Nasıl Beslenmeliyiz” semineri gerçekleştirdi. Sumru Özbay, seminerde vücut kitle indeksiyle ideal kilo hesaplanması, vücut tipleri,  günde kaç öğün yenmeli, hangi gıdalardan ne kadar tüketilmeli, ekmeğin beslenmedeki yeri,  günlük sıvı ihtiyacı, yaşa göre nasıl beslenilmeli, spor ve egzersizin hayatımızdaki yeri gibi çeşitli konularda bilgi verildi. Oldukça ilgiyle izlenen sunum katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi. 

“BAKIŞ AÇISI” 

Rasimpaşa Gönüllü Evinde, Kişisel Gelişim Uzmanı Selen Sonar tarafından “ Bakış Açısı” isimli kişisel gelişim oyunu  oynandı. Selen Sonar, çeşitli resimlerin yer aldığı bir resim çemberi hazırladı. Daha sonra katılımcılar bu resim kartlarından seçim yapıp, grupta en az tanıdıkları veya tanımadıkları kişilerle eşleşip eşlerinin elindeki kartları onlar namına yorumladılar. Akabinde, eşlerin ve resimlerin değiştirilmesiyle oyun ilginç bir şekilde devam etti.  

Erenköy’ün Ramazan Konseri

Erenköy Gönüllülerinin düzenlediği, Şef Birsen Geçikli yönetimindeki Türk Halk Müziği korosunun Ramazan Konseri, Kozyatağı Kültür Merkezi, Gönül Ülkü- Gazanfer Özcan sahnesinde yapıldı. Sanat Yönetmenliğini Gürkan Ortakale’nin, sunumunu Gülsüm Nur Ateşer’in yaptığı konsere yoğun bir katılım vardı. Açılış konuşmasını yapan Erenköy Gönüllü evi başkanı Nurhan Sözer, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Genel Müdür vekili Füsun Aymergen’i sahneye davet ederek, konser gelirlerini kendisine bağış olarak sundu ve verilen plaketi tüm gönüllüler adına aldığını belirterek, katkıları için seyircilere teşekkür etti. İlgi ile izlenen konserde, yurdumuzun çeşitli yörelerinden derlenen türküler,  korist ve solistler tarafından, salonu dolduran seyirciler eşliğinde seslendirildi. Semazen ekibinin gösterileriyle, milli, manevi ve kültürel değerlerimizin harmanlandığı türkülerle, samimi, duygulu ve coşkulu bir gece yaşandı. Konser bitiminde Şef Birsen Geçikli ve sunucu Gülsüm Nur Ateşer’e Kadıköy Belediyesi Meclis üyesi İsmail Karaman tarafından çiçek takdim edildi.  

EL EMEĞİ TASARIMLAR

Erenköy Gönüllüleri ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle, Erenköy Gönüllü Evinde açılan Takı Tasarımı sergisinde, Eğitmen Ayşe Özcan Erdemli ve öğrencilerinin dönem boyunca yaptıkları birbirinden güzel özgün tasarımlar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Açılışını Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap’ın yaptığı serginin sonunda, Erenköy Gönüllü Evi başkanı Nurhan Sözer, Ayşe Özcan Erdemli’ye teşekkür etti ve kendisine çiçek armağan etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.