Haftalık Bağımsız Gazete 19 Şubat 2019

Gönüllülerde bu hafta

Gönüllülerde bu hafta
Gazete Kadıköy

Fikirtepe’den El Sanatları Sergisi

Fikirtepe Gönüllüleri’nin, yılsonu el sanatları sergi ve defilesi yoğun bir katılımla açıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun açılışını yaptığı sergiye, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Muazzez Özer, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri, Gönüllü Evi Başkanları, CHP Kadıköy Kadın Kolları yöneticileri, Ethem Efendi Lions Kulüp Yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı. Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri eşliğinde kursiyerlerin hazırladığı el sanatları ürünlerin sergilendiği sergide dikiş bölümünün hazırladığı defile de izlendi. Aykurt Nuhoğlu, el nakışı, el örgüsü, iğne oyası, mefruşat ve dikiş bölümlerinin eserlerini inceledi, Kadıköy Belediyesi olarak Fikirtepe Gönüllü Evi ve kursiyerlerine her konuda verdikleri desteklerin devam edeceğini belirterek kursiyer ve öğretmenleri tebrik etti. El emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği sergide Fikirtepe Gönüllü Evi Başkanı Ece Bayhan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Muazzez Özer’e Fikirtepe Gönüllü Evine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

***

Eski Yeldeğirmenliler buluştu

Rasimpaşa Gönüllüleri, Yel değirmeni’nde eskiden yaşamış, hala yaşamakta olan ya da yeni yaşamaya başlayan Rasimpaşalıların kurduğu Eski Yeldeğirmenliler grubuyla Kadıköy sahilde bir kahvaltı düzenledi. Sohbet ortamında geçen etkinlik katılanların mahalleyle ilgili anıları, yorumları, şiirler ve şarkılarla devam ederken, en kısa zamanda tekrar buluşmak üzere sona erdi.  

Suadiye’nin misafirleri

Suadiye Gönüllüleri, geçen yaz 2 haftalık program gerçekleştirdiği Artvin’in Ardanuç ilçesinden 16 öğrenci ve 4 öğretmeni ağırladı. Suadiye Gönüllüleri Çevre ve Kültür Komitesi ile Eğitim Komitesinin katkılarıyla gerçekleşen bu etkinlik Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu makamında ziyaret ederek başladı. Öğrenciler daha sonra İstanbul Deniz Müzesi, Dolmabahçe Sarayı ve Aykurt Nuhoğlu’nun davetlisi olarak Florya İstanbul Akvaryum’u gezdi. Sunay Akın Oyuncak Müzesi’ni gezen öğrenciler Sunay Akın’la sohbet etme imkânı da buldu. Öğrenciler Suadiye Sanat Sokağında sanatçıların destekleri ile kuş evleri boyadı, ebru sanatı deneyimi kazandı ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde tiyatro gösterisi izledi.

***

Acıbadem’de Hıdırellez coşkusu

Acıbadem Gönüllü Evi’nin gelenekselleşen Hıdırellez şenliği bu yıl, Acıbadem Halk Dayanışması, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri ve Validebağ Gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Chp Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Meclis üyeleri Aydoğan Dülger ve Canan Akçınar’ın katıldığı gecede, Aykurt Nuhoğlu’nun tutuşturduğu ateşin üzerinden atlandı, misafirler müzik ve eğlence eşliğinde renkli ışıkların altında dilek kurdelelerini bağlayarak bahara hoş geldin dediler. Tüm mahallenin bir araya geldiği etkinlik, geç saatlere kadar kalabalık bir kitle ile sürdü. Barış, kardeşlik, dostluk ve sevginin vurgulandığı gece, güzel temennilerle sona erdi.

***

Hıdrellez Dilekleri ve Ritüelleri

Rasimpaşa Gönüllü Evi’nde Kişisel Gelişim Uzmanı Melda Tunçel tarafından “Hıdrellez Dilekleri ve Ritüelleri” sunumu yapıldı. Bu hıdrellez tüm dilekleriniz gerçek olsun ister misiniz, sahip olmak istediğiniz tüm dilekleri, obje ve sembollerle gerçek yaşam alanlarınıza bir mıknatıs gibi çekmenin şimdi tam zamanı diyerek sunuma başlayan Melda Tunçel, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan günde Hz. Hızır ve Hz. İlyas kardeşlerin buluşmasında gerçekleştiğine inanılan dileklerimiz için neyi nasıl yapacağınızı Hıdrellez’de gül ağaçları altına yapılan dilek ve duaların sembolleri ile dilekler nasıl hazırlanır, dilek olumlamaları, objeleri kullanım ve uygulamaları gibi ritüeller konusunda bilgi verdi. Çok sayıda konuğun katıldığı etkinlik, yoğun bir ilgiyle izlendi.

***

İslam ve Laiklik

Bostancı Gönüllüleri Sosyal Komitesi öncülüğünde Fahri Ertik’in konuşmacı olarak katıldığı “İslam ve Laiklik” konulu bir söyleşi düzenledi. Fahri Ertik konuşmasında İslam devleti - şeri devlet kavramlarına açıklık getirdi. İslam şeriatının günümüzde ittifak edilmiş hükümleri olmadığını, her mezhebin ayrı bir şeriatı olduğunu, hatta bir mezhep içinde o mezhep imamlarının birbirinden farklı görüşleri olduğunu anlattı. İslam şeriatı olarak İslam fıkıhının bazı hükümlerinin Roma-Yunan hukukundan alındığını, bu hükümlerin pek çoğunun Kuran’a aykırı olduğunu örnekleriyle ortaya koydu. Batı dünyasında yaşanan mezhep kavgalarını anlatan Fahri Ertik, aynı olayların İslam dünyasında yaşandığını söyleyerek laikliğin ne kadar doğu olduğunu belirtti. 

***

Organik Tarım Ürünleri ve Beslenme

Zühtüpaşa Gönüllüleri İhsan Demir’in katılımıyla ‘Organik Tarım Ürünleri ve Beslenme’ semineri düzenledi. Organik tarımda ekimi yapılan tohum çeşitlerinin ilgili yörenin ekolojisine uyumlu olması gerektiğini belirten İhsan Demir “organik besinler daha taze, yapay koruyucular içermezler ve organik olmayan ürünlere kıyasla daha tazedirler, organik elmanın raf ömrü oldukça kısadır, organik olmayan ürünlerde organik ürünlerde görülenden daha fazla besin kaynaklı bakteri ve virüse rastlandığı bir gerçektir.” dedi. İhsan Demir ayrıca alışveriş yaparken gıda konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini de anlattı. 

***

EDİRNE GEZİSİ

Rasimpaşa Gönüllüleri, Edirne’ye tarihi mekânları ziyaret  ve Kakava Şenlikleri gezisi düzenledi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen gezi sabah İstanbul’dan hareketle başladı, öğlene doğru Meriç nehri kıyısında mola veren gönüllüler Taşköprü’yü gezdi. Daha sonra Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden Selimiye Camii Külliyesi, II.Beyazıt Külliyesi, Eski Camii ve Selimiye Arastası, 3 Şerefeli Camii, Şükrü Paşa Anıtı ve Eski Gar’ı gezdiler. Akşam üstü meşhur ciğer yemeği faslından sonra Kırkpınar Meydanına Hıdrellez Kutlamaları ve Kakava Şenliklerini izlemeye gittiler. Buradaki şenliklere katılıp eğlendikten sonra İstanbul’a döndüler.

***

ŞİİR DİNLETİSİ

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Eğitim ve Kültür Komitesi Eğitimci Yazar Hasan Aydın’ın konuk olduğu Şiir Dinletisi düzenledi. Hasan Aydın, dinleyicilere kendi yazdığı bahar şiirleri, sevgi temalı şiirler, aşk şiirleri,  toplumsal içerikli şiirlerden örnekler verdi. Ayrıca yazar, Orhan Veli, Ahmet Arif, Melih Cevdet Anday, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Nazım Hikmet’in gönüllere yer etmiş şiirlerini seslendirdi. Söyleşiyi sunan Oktay Özdil güftesini  ve bestesini   kendi yaptığı eserini  seslendirdi. Şiirler okunurken Eğitim Kültür Komitesi başkanı Pakize Öksüz kendi yazdığı Annem şiirini Başkan yardımcısı Zuhal Bozoğlu ise Orhan Veli Kanık’tan bir şiir  seslendirdi.

***

TİYATRO GÖSTERİSİ

Kriton Curi Parkı Gönüllülerinin TİYATRO KOZ kursiyerleri bir Anton Çehov güldürüsü olan “Fişne Bahçesu” oyununu, Kozyatağı Kültür Merkezi Gazanfer Özcan sahnesinde kalabalık bir izleyici önünde sergiledi. Yönetmen Güney Saraçoğlu’nun öğrencilerini titiz bir şekilde oyuna hazırlaması sonucu sahnede gösterdikleri üstün performans izleyicilerden tam not aldı.

***

MÜZİK ŞÖLENİ

Kriton Curi Parkı gönüllüleri, yoğun çalışma temposunun yorgunluğunu Müzik Komitesinin düzenlediği Müzik Şöleni ile üzerlerinden attı. Solist Ercüment Doymaz konuklara unutulmaz bir gün yaşattı. Hep birlikte şarkılar söyleyip, müzik eşliğinde dans edip horanlar, halaylar çektiler.  

***

Erenköy’ün Bahar Konseri

Erenköy Gönüllüleri Türk Sanat Müziği korosunun sezon sonu bahar konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapıldı. TRT sanatçısı Şef Tuğçe Pala yönetimindeki koroya TRT saz sanatçıları eşlik etti. Konserin açılış konuşmasını yapan Erenköy Gönüllü evi başkanı Nurhan Sözer, bu konserin gelirinin, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na bağış olarak aktarılacağını söyledi ve katkıları için seyircilere teşekkür etti. Sunumunu haber spikeri Kerem Seven’in yaptığı konserde, çeşitli makamlardan oluşan şarkılar, koro ve solistler tarafından seslendirildi. Kadıköy Belediyesi ve TRT Kurumu yöneticilerinin de izlediği konser, Şef Tuğçe Pala’nın, koronun ve solistlerin performanslarıyla, saz ekibinin maestrosu TRT saz sanatçısı Tanju Erol’un katkılarıyla ve seyircilerin de şarkılara eşlik etmesiyle bir müzik ziyafetine dönüştü. Tuğçe Pala’nın verdiği mini konser ise gecenin sürprizi oldu. Konser bitiminde Kadıköy Belediyesi Meclis üyesi İsmail Karaman ve Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Ayşen Gürer, Tuğçe Pala ve Kerem Seven’e çiçek takdim ettiler.

***

Bahara Merhaba Kermesi

Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubunun Kadıköy Belediyesinin desteği ile Kalamış Parkında düzenlediği 2. Hıdırellez Şenliği çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Göztepe Gönüllüleri’nin el becerilerinin sunulduğu Bahara Merhaba Kermesi de etkinlikler arasındaydı. Elde edilen gelirin ihtiyaç sahibi kurumlar arasında paylaşılacağı gönüllü evi yetkililerince beyan edildi. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.