Haftalık Bağımsız Gazete 13 Haziran 2021

Gönüllülerde bu hafta...

Gönüllülerde bu hafta...
Gazete Kadıköy

Fikirtepe’nin Potlaç ziyareti

Fikirtepe Gönüllüleri, Kadıköy Belediyesi’nin 2015 yılında Kadıköylü kadınların ve kadın örgütlerinin katılımıyla hazırladığı Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması hedefiyle oluşturduğu Potlaç’ı ziyaret etti.  Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün desteğiyle Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün düzenlediği organizasyonda gönüllülerden gelen talep doğrultusunda Kadıköy Belediyesi’nin açtığı sosyal hizmet merkezlerini tanıtmak amacıyla bilgilendirme gezileri yapılıyor. Bu etkinliklerde Kadıköy Belediyesi tarafından kadın güçlenmesini desteklemek amacıyla uygulanmaya başlanan Potlaç Projesinin ortak satış noktası hizmetlerinden biri Potlaç Dükkan, Potlaç Moda, Kuşdili Potlaç atölye ve diğer açık alan stantları hakkında bilgiler verildi. Kolektif ve eşit kullanım, hiçbir şekilde ticari faaliyette bulunulmaması, mekanda verilecek tüm eğitimlerin ve deneyim aktarımlarının ücretsiz olması, faaliyetlerde çeşitlilik Potlaç’ın temel ilkeleri arasında bulunuyor.

***

Botanik Bahçesi’ne ziyaret

Göztepe Gönüllüleri, Ataşehir’de bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine çevre gezisi düzenledi. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesindeki Piknik adası, Anadolu adası, Merkez ada, Ertuğrul adası ve İstanbul adasını gezen gönüllüler çiçekleri, ağaçları tanıma imkânı buldular. Japon Kirazı denen Sakura ağaçlarını da yakından tanıdılar.

***

ANNE BABA OLMAK

Erenköy Gönüllüleri Eğitim ve Gençlik Komitesi, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde genç yaşta mesleğinde büyük başarı elde etmiş Uzman Psikolojik Danışman Ceylan Oğuzcan’ı konuk etti. Ailenin çocuğuna olan ilgi ve desteğinin ölçüsünü, eğitimi ve başarısını, aile hayatı ve toplumla olan ilişkilerini samimi ve içten sunumuyla anlatan Ceylan Oğuzcan, “Ailelerin çocuklarıyla kurduğu ilişkide denge çok önemlidir, anne baba çocuk ilişkisini arkadaş kavramına indirgememek gerekiyor. Güvenilir, dediğinin arkasında duran, tutarlı, kararlı, sınırları olan ve o sınırlar içinde çocuğa özerklik tanıyarak, ayakları yere basan, kendi hakkını savunabilen, özgüvenli çocuklar yetiştirebiliriz. Verdiğimiz sözleri tutarsak onların güvenini kazanmış oluruz, özdenetimlerini ve tutarlılıklarını arttırmak mümkün olur.” şeklinde konuştu. Gönüllü Evi Başkanı Nurhan Sözer, etkinlik sonunda seyircilerin merak ettiği sorularını da cevaplayan Ceylan Oğuzcan’a plaket takdim etti.

***

Huzurevi ziyareti

Feneryolu Gönüllüleri, Sağlık Komitesi öncülüğünde Validebağ Mustafa Necatibey Öğretmenler Huzurevini ziyaret etti. 1991 yılında hizmete giren Validebağ Mustafa Necatibey Öğretmen Huzurevi 66 kişi kapasiteli. Çoğu, Köy Enstitüsü mezunu olan öğretmenlerden Melahat ve Orhan Şide’nin Ağrı Lisesi’nde başlayan yolculukları 1977 yılında İstanbul lisesinde sona ermiş. Son durakları olan Mustafa Necati Bey Öğretmen huzurevinde Orhan Şide yıllardır yaptığı resimleri yine yıllardır şiir yazan Melahat Şide’nin dizeleri eşliğinde Adile Sultan Kasrı’nda sergileniyor. Bu anlamlı gezi sonunda gönüllüler, Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerlerinin savunucusu öğretmenlerimizle gurur duyduklarını ve saygıyla ellerinden öptüklerini belirttiler.

***

Hipomeditasyon ile Rahatlama

Zühtüpaşa Gönüllüleri, Kadıköy Belediyesi Sosyal Hizmetler Uzmanı Nasip Karacık ve Yaşam koçu NLP Uzmanı Sedef Nurhan Tansel’i ağırladı. Karacık Sosyal Hizmetlerin ne olduğunu Kadıköy Belediyesi’nin verdiği hizmetleri ve vatandaşların bu hizmetlerden nasıl faydalanabileceği konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Sedef Nurhan Tansel, Hipomeditasyonla rahatlama, bilinçaltı teknikleri ile endişe kaygı ve stresten kurtulma yolları, rahat uyumak için yapabileceklerimiz, vücudumuzu nasıl gevşeteceğimiz konusunda katılımcılarla uygulamalı bilgiler verdi.

***

Göksu Deresi’ne gezi

Bostancı Gönüllüleri Çevre Komitesi öncülüğünde mahalleli ile birlikte Göksu Deresine gezi düzenledi. Gönüllüler, asırlık çınarları, kıyılarında kış aylarında bile yemyeşil kalan ağaçları ile sessiz bir doğa harikası olan Göksu Deresi’nde kahvaltı yaptıktan sonra Mihrabat korusu ve İstanbul’un genel panoramasını seyrettikleri Çamlıca tepesini gezdiler.

***

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı


Diş Hekimi Ebru Nuhoğlu, Merdivenköy Gönüllülerinin konuğu oldu. Erken yaşlarda düzenli bir şekilde diş kontrollerinin yapılmasının diş kayıplarını önlediğini belirten Ebru Nuhoğlu, diş kaybı ile çene kemik yapısının ve sağlıklı dişlerin şekil bozukluklarına sebep olduğunu öğrencilere görsel olarak anlattı. Nuhoğlu ayrıca, diş kaybı ile iyi çiğnenmeyen gıdaların zararına da değinirken diş temizliğinin günde iki defa yapılması gerektiğini ve görsel olarak fırçalama tekniklerini de anlattı. Programın sonunda Ebru Nuhoğlu çocuklara diş macunu ve diş fırçası hediye etti.

***

Kalp Damar Tıkanıklığı ve Tedavisi

Fenerbahçe Gönüllüleri, Prof.Dr.Bengi Başer’in katılımıyla  Kalp Damar Tıkanıklığı, Bulguları, Tedavisi ve Korunma Yolları konusunda  sunum gerçekleştirdi. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde düzenlenen seminerde Bengi Başer kalp, anjiyo, bypass’tan korunma yolları, diyet programı, ne yemeliyiz, ne yapmalıyızın dışında nefes teknikleri, diyafram nefesinin faydaları ve önemi üzerine bilgiler verdi. Programın bitiminde Fenerbahçe Gönüllüevi Başkanı Ayten Çokdan tarafından Bengi Başer’e teşekkür belgesi takdim edildi.  

***

Erenköy'lü Kursiyerler UNIQ Müze'de

Erenköy Gönüllüleri, Resim ve Fotoğrafçılık kursiyerleri, mahalleli ve gönüllülerinin de katılımıyla Maslak’ta bulunan UNIQ Müzesi’ne gezi düzenledi. Sabahın erken saatlerinde Erenköy’den hareket eden ekip, ilk durak olarak, “Leonardo da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da” adıyla Maslak UNIQ Müze’de açılan ve Leonardo da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte ve sanatçıya ait el yazması, tablo ve çizimlerin yer aldığı sergiyi gezerek, yetkililerden bilgi aldılar ve bol bol fotoğraf çektiler. Daha sonra Rumeli Fenerini ve Garipçe köyünü gezerek yöresel gıda alışverişi yapan kafile Rumeli Kavağı’nda yemek yiyerek yorgunluk çıkarttı. En kısa zamanda başka bir gezi programında buluşmak istediklerini belirten katılımcılar,  Erenköy Gönüllülerine teşekkür ettiler.

***

ALİZE’den anlamlı Destek

Kadıköy Belediyesi Erenköy Gönüllüleri Sosyal Hizmetler Komitesi, Kadıköy’de özel çocuklara eğitim veren, Hamit İbrahimiye Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve  Mediha-Turhan Tansel Eğitim Uygulama okulu öğrencilerinin annelerini kaynaştırmak, psikolojik destek vermek ve beceri kazandırmak amacıyla, Alize Pazarlama Tekstil  San ve Tic.İtd.Şirketine bir ziyaret gerçekleştirdi. Örgü Danışmanı Gülizar Aydoğan tarafından organize edilen, Örgü ve Tasarım Direktörü Tülin İriş tarafından uygulamalı olarak gösterilen ve Alize’nin geniş ürün yelpazesi ile örülebilecek örneklerin tanıtıldığı etkinlikte örgü konusunda tecrübesi olmayan ya da daha önce örgü örmemiş veliler, aldıkları eğitim sayesinde, hızlı ve kolaylıkla hazırlayabilecekleri modern tasarımları yılsonu kermeslerinde değerlendirebilecek olmanın mutluluğunu yaşadılar. Ziyaret sonunda Gönüllü evi başkanı Nurhan Sözer, Alize Pazarlama müdürü Enis Hallaçoğlu’na gönüllüleri ve velileri ağırlama nezaketi gösterdikleri için plaket, Tülin İriş’e ise teşekkür belgesi sundu.

***

Feng Shui ile Mekânlarımızın Enerjileri

Rasimpaşa Gönüllü Evinde Feng Shui Danışmanı  Aysun Sezgin tarafından  “Feng Shui ile Mekânlarımızın Enerjileri” konulu bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun başlangıcında Çin Astrolojisine göre  2018  Köpek Senesinin genel teması anlatılırken, daha sonra 2018’de mekânlarımızda enerjiyi nasıl dengelememiz ve nasıl önlemler almamız gerektiği anlatıldı. Aysun Sezgin’in katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla program sona erdi.

***

Merdivenköy Gönüllüleri Özel Gecede

Ünlü sanatçıların, çocuklar ve doğa için gönüllü olarak sahneye çıktığı NTV’de yayınlanan TEMA Vakfı’nın “Umut Yeşerten Şarkılar” özel yayınına izleyici olarak 39 kişilik ekiple Merdivenköy Gönüllüleri de katıldı. Gülay Afşar ile Yiğit Özşener’in sunduğu program İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşti.

***

Medikal Estetik

Moda Gönüllüleri Dr. Şafak Göktaş’ı konuk etti. Moda Gönüllü Evinde gerçekleşen etkinlikte Şafak Göktaş, “Günümüzde insanlar hem kozmetik hem de sağlık için bu yöntemlere başvuruyor. Her yaş grubundan kişilerin sağlık ve kozmetik için istedikleri bu  tedavi şekillerinin son derece sağlıklı olduğu ve yan etkileri olmadığından güven içinde uyguluyorlar.  PRP işleminde kişinin kendi kanı alınır, yüksek devirde ayrıştırılarak faydalı hücreler cilt altına verilir. Kozmetik için ciltte ve sağlık için eklem rahatsızlıklarında kullanılır. Dolgu ve botoks güvenle daha güzel bir görünüm için uygulanmaktadır. Lipoliz ile sağlıklı bir zayıflama mümkün. Mezoliftingde vitaminlerle yüz gençleştirme yapılır. Ayrıca saç mezoterapisi de saç dökülmelerinde etkilidir.”  şeklinde konuştu.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.