Haftalık Bağımsız Gazete 13 Haziran 2021

Gönüllülerde bu hafta...

Gönüllülerde bu hafta...
Gazete Kadıköy

Ev kadınları üretiyor

Hasanpaşa gönüllüleri, ev kadınlarına desteğini sürdürmeye devam ediyor. Atölye sınıflarındaki çalışmalara hızla devam eden ev kadınları birbirinden güzel ürünler üretiyorlar. Hasanpaşa Gönüllüleri Başkanı Zekiye Ensari, “Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun desteği ile Hasanpaşa Gönüllü Evi, ev kadınlarının el emeği göz nuru emeklerini aile bütçelerine katkı sağlamaları için satışa sunuyor. Bohçacık.comweb sitesinde ‘Gönlümce’  markası ile Hasanpaşalı kadınların birbirinden güzel ürünlerine sahip olabilirsiniz.” dedi. 

***

Belediye birimlerine ziyaret

Erenköy Gönüllüleri, Kadıköy Belediyesi Halka İlişkiler Müdürlüğünün organize ettiği ve Sosyal Belediyecilik faaliyetleri kapsamında art arda hizmete giren sosyal birimlerin tanıtım gezisine katıldı. Sırasıyla,  Alzheimer Merkezi, Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi, Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi, Moda İDEA,  Sosyal Hizmet Merkezi ve Acıbadem Yüzme Havuzu Spor Merkezini gezen ve yetkililerden bilgi alan gönüllüler, kamu yararının öncelikli tutulduğu projeleri hayata geçiren ve Kadıköy’e kazandıran başta Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ettiler. Kadıköy Belediye Birimlerini ziyaret eden diğer grup ise Feneryolu gönüllüleri oldu. 14 kişilik grup, Alzheimer Merkezi, Sosyal Yaşam Evi, Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi, Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi, Moda İDEA ve Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’ni ziyaret etti. 

***

Mahalleli buluşması 

Feneryolu Gönüllüleri, Sosyal Komitesi öncülüğünde her ay olan Mahalleli Buluşması  Feneryolu Mahalle Muhtarı İbrahim Aktaş’ın katılımıyla gerçekleştirdi. İbrahim Aktaş, Feneryolu mahallesinde oluşan tehlikeler konusunda örnekler vererek mahalleliyi bilgilendirdi. Komşuluk üzerine konuşulan toplantıda, çok katlı apartmanların, residansların komşuluk duygusundan uzaklaştırdığını ,kimsenin birbirini tanımadığı ,beşeri ilişkilerden yoksun kıldığı belirtildi. 

***

İşitme Engelli Çocukların Eğitimi

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Engelli Komitesi, 10 yıldır işitme engellilere eğitim veren eğitmen Melike Argis’in konuk olduğu “İşitme EngellilerinEğitimi” konulu söyleşi düzenledi. Ataşehir’de işitme engelli çocuklar için eğitim merkeziolduğunu belirten Melike Argis; “Bugün ortak Odioloji Bölümünde 10 günlük çocuklardan başlayıp 5 aylık çocuklara kadar test yapılır. Eğer duyma engeli varsa cihaz kullandırılır, şu an eğitimalan 108 çocuk var daha sonra çocuklarıkaynaştırma okullarına gönderiyoruz başarıyı pekiştirmekiçin bu öğrencilere hafta sonu etütler veriliyor.” dedi.

***

Bir gezginin gözünden...

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Görsel Etkinlikler Komitesi, gezgin Şükriye Sepetçioğlu’nu konuk etti. Programda ‘Himalayalar’dan And Dağlarına’ isimli slayt gösterildi. Şükriye Sepetçioğlu, dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük  ikinci nüfusa sahip ülkesi Hindistan ile dünyanın en yüksek tepesi Everest’e sahip tapınaklar ülkesi Nepal’i , başkentleri Yeni Delhi ve Katmandu’yu gezdiklerini, Ganj’da tekne turu yaptıklarını, tapınakları dolaşıp, Himalayaların eteklerine kadar çıktıklarını belirtti. Sepetçioğlu ayrıca Güney Amerika’nın bütün batı kıyısı boyunca uzanan And ülkelerinden Arjantin, Peru, Brezilya, Uruguay ve Paraguay’ı gezdiklerini, İnkaların yaşadığı Machu Picchu’yu gördüklerini, dünyanın en uzun sıradağları olan And Dağları’nın bir bölümünü de helikopterle havadan izlediklerini belirterek sözlerini tamamladı. 

***

Moda’dan Ağrı’ya yardım

Moda Gönüllüleri, Sosyal ve Eğitim Komiteleriyle birlikte bir yardım kampanyası düzenledi. Eğitime destek amacıyla düzenlenen bu kampanyaya Moda Gönüllüleri, üyelerin dost ve arkadaşları ile mahalleli destek verdi. Ağrı Yazılı Köyü’nde bulunan anaokulu, ilkokul ve ortaokulda eğitim gören çocuklara, mont, okul çantası, atkı, bere, eldiven, kırtasiye ve kitap hediye edildi.

***

Uyuşturucuyla mücadelede ‘Hayat Ağacı’

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu madde bağımlılığına karşı geliştirdikleri ‘Hayat Ağacı’ projesi hakkında bilgi verdi. Kriton Curi Parkı Gönüllülerinin düzenlediği organizasyon yoğun bir katılımla Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Uyuşturucuyla mücadelede farkındalık yaratmak için ‘Hayat Ağacı’ projesini geliştirdiklerini belirten Metin Feyzioğlu, ailelerle birlikte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

***

Erenköy’ün konuğu Levent Üzümcü’ydü

Erenköy Gönüllüleri Kültür Sanat Komitesi, Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle Caddebostan Kültür Merkezi’nde tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü’yü ağırladı. Sanatın ilk ortaya çıkışı ile birlikte, toplumların ilerleyişi, sanat ve toplum arasındaki paralellikler ve farklılıkları anlatan Levent Üzümcü şunları anlattı:  “Hikâyemiz mağarada başlıyor, daha dil yokken ve insanlar birbiriyle konuşamazken ateşi buluyorlar ve önemli bir dönüşümü başlatıyorlar, tiyatronun en kara dönemi olarak bilinen Ortaçağ dönemi bilinenin aksine, en üretken dönemini bu çağda yaşamıştır. Tiyatronun yasak olduğu bu dönemde bir pazar yerinde at arabasının arkasına tiyatro sahnesi kurarak tiyatro yapmıştır insanlar ve sonra kaçıp gitmişlerdir. Sonra İngiltere’de tarihin en önemli yazarı William Shakespeare doğuyor ve tarihin zenginliklerini kullanarak oyunlar yazıyor.”

Üzümcü günümüze de değinerek “En çok birbirimize kenetlenmemiz gereken bir dönemde, yalnızlaşmayın ve hiç kimsenin yalnızlaşmasına izin vermeyin. Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yolda, kaygılanmadan, serzenişte bulunmadan, çok çalışmaya ihtiyacımız var. İçimizdeki sevgiyle bize verilenleri daha da iyileştirerek, geliştirmek elimizde, yeter ki; umut hiç tükenmesin” dedi. Etkinlik sonunda seyircilerin merak ettiği soruları da yanıtlayan Levent Üzümcü’ye Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Canan Akçınar tarafından plaket takdim edildi. 

***

Tiyatro üzerine sohbet

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle tiyatro sanatçıları Cengiz Sezici ve Alinur Uğurpakkan Moda Gönüllü Evine konuk oldu. Tiyatro üzerine sohbet edilen programda sanatçılar, tiyatro sanatçısı olmaya nasıl karar verdiklerini, yaşadıkları tecrübeleri, anılarını, ülkemizde tiyatronun hangi şartlarda yapıldığını ve tiyatronun toplumun daha geniş kesimine yayılması için neler yapılması gerektiği anlattılar. Merdivenköy Gönüllüleri ise etüt öğrencileri ile birlikte Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde tiyatro oyunu izledi. 

***

Zühtüpaşa’da Kişisel Gelişim Eğitimleri 

Zühtüpaşa Gönüllüleri, Kişisel Gelişim Uzmanı Damla Tomru ile eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Kişisel Gelişim Çalışma Atölyesi olarak adlandırılan eğitim çalışması her hafta Zühtüpaşa Gönüllü Evinde gerçekleşiyor. Damla Tomru, çakralar,  bolluk bereket, aşk ve sevgi, korkular, anne enerjisi, anda kalmak, yükümlülük kavramları arasındaki fark, öfke ve endişelerden arınma gibi konularda katılımcılara bilgi veriyor. Yılsonuna kadar da devam edecek olan bu çalışmalarda Zühtüpaşa Gönüllü Evine vermiş olduğu desteklerden dolayı Gönüllüler Damla Tomru’ya teşekkür etti. 

***

‘Su Jok Akupunktur’ ile Şifa

Rasimpaşa Gönüllü Evinde, İlknur Ünal ve Mine Ocak tarafından “Su Jok Akupunktur ve Tohum Terapi ile Şifalanma” yönteminin sunumu ve uygulaması yapıldı. Eğitimciler, “İyileşme Sanatı” çatısı altında birleştirdikleri, iğnesiz el akupunkturu olan “Su-Jok Akupresür”ü, Akupoint, Renk ve Müzik Terapilerinin herkes tarafından kolayca öğrenilip uygulayabileceğini hem kendimize hem de yakınlarımıza uygulayabileceğimiz bu yöntemlerle, doğal ve kalıcı iyileşme sürecini başlatılacağını anlattılar.  

***

Kanser taramasının önemi

Merdivenköy Gönüllüleri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolok Prof. Dr. Orhan Ünal’ı konuk etti. Kanserin sebebinin küçük yaşlarda başlayan yanlış beslenme, yaşadığımız hava ve suyun kalitesi, teknolojik aletlerin zararları olduğunu söyleyen Ünal kanserle baş etme yolunun 15-16 yaşlarından itibaren düzenli taramalar yapılması olduğunu belirtti.  

***

Bostancı’dan kültür gezisi

Bostancı Gönüllüleri, Tokat ve Amasya’ya kültür gezisi düzenledi. Gönüllüler ilk ziyaretini Tokat’ın Pazar ilçesi sınırlarında bulunan ve kaliteli havası astım rahatsızlığına iyi gelen Ballıca Mağarası’na yaptılar, buradan Zile İlçesi’ne ardından da Tokat merkeze geçtiler. Mahberi Hatun Kervansarayı’nı, Sulu Sokak’ta bulunan tarihi yapıları, Ulu Cami’yi ve bakırcıları ziyaret eden gönüllüler ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti müjdelediği Amasya’ya geçti. Amasya girişinde efsanevi âşıklar Ferhat ile Şirin’in mezarlarını ziyaret eden gönüllüler, Amasya Müzesi, 2. Beyazıt Külliyesi, kral kaya mezarları ve Yeşilırmak kenarındaki yalı boyu evlerini de görme fırsatı buldular.

***

Bio Enerjiyle Sağlıklı Yaşam

Rasimpaşa Gönüllüleri, Bio Enerji Uzmanı Gelengül İmamoğlu’nun katıldığı ”Bio Enerjiyle Sağlıklı Yaşam” konulu seminer düzenledi. Gelengül İmamoğlu, Bioenerjinin ne olduğunu ve Bioterapi ile fiziksel ve ruhsal sistemimizde oluşan sıkıntılarda bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirdiğini açıkladı. Stresle baş etmede, manyetik alanların bedenimizde oluşturduğu enerji bozulmalarından kaynaklı sıkıntılarla, duygusal yaşantımızdaki ani iniş çıkışlarla bozulan enerji dengelerimizin nasıl toparlanması gerektiğini, hayata pozitif bakmanın beden sağlığımızı nasıl etkilediğini anlattı.  Büyük bir ilgi ve merakla izlenen sunum, tekrar buluşmak dileğiyle sona erdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.