Haftalık Bağımsız Gazete 19 Şubat 2019

Gönüllülerde bu hafta...

Gönüllülerde bu hafta...
Gazete Kadıköy

Gönüllüler Yaşlılar Haftası’nı kutladı

Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Gönüllü Evleri, Yaşlılar Haftası’nda semtlerinin ileri yaş sakinlerini unutmadı

RASİMPAŞA

Rasimpaşa Gönüllüleri, Yaşlılar haftası nedeniyle Müzik ve Sosyal Yardımlaşma Komitelerinin organizasyonuyla  Göztepe Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine ziyarette bulundular. Rasimpaşa Gönüllüleri ve Türk Sanat Müziği Korosunun katıldığı ziyarette koro, huzurevinde kalan yaşlılara neşeli şarkılar söyleyerek, onların  hoş vakit geçirmelerini sağladı.  Sürpriz olarak yapılan semazen gösterisinin ardından hediyeler ve ikramlar sunulmasıyla program sona erdi.

Rasimpaşa Gönüllülerinin yaşlılar haftası nedeniyle düzenlediği bir diğer organizasyon ise Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sosyal Yardımlaşma birimiyle birlikte gerçekleştirdiği “70 Yaş Üstü Mahalle Sakinleriyle Kaynaşma” etkinliği oldu. 70 yaş üstü mahalle sakinleri davet edildiği etkinlikte, katılımcılar anılarını ve mahalleleriyle ilgili görüşlerini paylaşarak Kadıköy Belediyesinin yaşlılara verdiği hizmetler hakkında da bilgi sahibi oldular.

FİKİRTEPE

Fikirtepe Gönüllüleri, 18 – 24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında mahalle sakinleri ile kaynaşma amaçlı kahvaltı programı düzenledi. Etkinliğe Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünden gelen konuklar mahalle sakinlerine Kadıköy Belediyesinin sosyal hizmetleri konusunda bilgiler verdi.

ZÜHTÜPAŞA

Zühtüpaşa Gönüllüleri Yaşlılar haftasını dolayısıyla Fahrettin Kerim Gökay Huzurevi’ni ziyaret etti. Ziyarette Zühtüpaşa Gönüllülerinin organize ettiği Şef Mehmet Erkoç yönetimindeki Suzinak Musiki topluluğunun vermiş olduğu konser, huzur evi sakinlerinin doyasıya eğlenmelerine vesile oldu. Ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getiren Fahrettin Kerim Gökay Huzurevi sakinleri ve yönetimi, Zühtüpaşa Gönüllülerine teşekkür etti.

GÖZTEPE

Göztepe’de yaşlılar unutulmadı. Göztepe Gönüllüleri yaşlılar haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenledikleri davette Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinden bir grubu ağırladı. Anıların paylaşıldığı, yaşlılara gereken ilginin gösterilmesinin vurgulandığı sohbet ikramlarla son buldu.

Koruyucu Aile Kavramı

Moda Gönüllüleri, Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezinde, Koruma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği (KALBEN) Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Yelekçi’nin katılımıyla ‘Koruyucu Aile Kavramı ve İşleyişi’ konulu seminer düzenledi. Koruyucu aile kavramı ve işleyişi üzerine bilgiler veren dernek yetkilileri, “her çocuğun mutlu bir aile ortamında yetişmesi temel hakkıdır ilkesi ile hareket ediyoruz, koruyucu aile hizmet modelinin toplumda yaygınlaştırılması, koruyucu aile hizmet modelinden yararlanmak isteyen ailelere, süreç öncesi ve sonrası hukuki ve psiko-sosyal destekte bulunmayı amaçlıyoruz.  Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle biyolojik ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, uygun aile ya da kişilerdir. 25-65 yaşları arasında, T.C.vatandaşı, Türkiye’de ikamet eden, en az ilkokul mezunu ve düzenli geliri olan herkes koruyucu aile olabilir. Koruma altındaki çocuklarımız devlet gözetiminde ilgili kurumlarda kalmaktadırlar. Ancak bizler evlat edinme, koruyucu ailelik, gönüllü ailelik ile onlara aile sıcaklığı verebiliriz.” şeklinde konuştular.

“Türkiye Nereye Gidiyor”

Suadiye Gönüllüleri, Çevre ve Kültür Komitesi Doç. Dr. Barış Doster, Elfin Tataroğlu ve Gürkan Hacır’ın katılımıyla “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu söyleşi düzenledi. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte ilk sözü alan Elfin Tataroğlu; son zamanlarda medya sektöründeki el değiştirmelerin tekelleşmeye yol açacağını, bunun da seçimleri etkileyebileceğini belirtti. Uluslararası İlişikliler bakımından dış politikanın ülkenin coğrafi gerçeğinden ve enerji imkânlarından bağımsız olarak ele alınamayacağına işaret eden Doç. Dr. Barış Doster gelinen noktada birçok ülke ile dostane ilişkilerin kurulamadığını belirtti. Gürkan Hacır ise ekonomideki bilinen kıstaslara rağmen kamu harcamaları için parasal kaynak bulmanın tamamen özelleştirmelere ve kamu arazilerinin ihale yoluyla nakde çevrilmesine bağlı olduğunu ancak bununda bir gün tükenebileceğine dikkat çekti. Soru cevap bölümünün ardından program sona erdi.

Sağlıkla Yaş Alalım

Bostancı Gönüllüleri, Sağlık komitesi öncülüğünde "Sağlıkla Yaş Alalım" konulu söyleşi için bilgi almak üzere Prof.Dr.Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği’ne gittiler. Söyleşide, “kronik hastalığım hakkında yeterince bilgim var mı?” konusunu Dr.Deniz Özkan, “ilaçlarımı kullanırken ve beslenmemde nelere dikkat etmeliyim?” konusunu Dr.İlhan Makinacı, “ev kazalarından nasıl korunabilirim?” konusunu hemşire Ayten Kuzucu, “diş protezimin bakımını nasıl yaparım?” konusunu Diş Hekimi S. Gürcan Oktayoğlu, “yaş almaya nasıl uyum sağlayabilirim?” konusunu Psikolog Serpil Tanki, “menopozda idrar kaçırmanın tedavisi nasıl yapılır?” konusunu Kadın Doğum Uzm. Dr. N.Gül Yavuzer anlattı.

Müzede Konser

Müzik Gönüllüleri TSM Korosu, Şef Fulya Soyata yönetiminde Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezit Külliyesi Sağlık Müzesi’nde Çanakkale Şehitlerini Anma konseri verdi. Edirne halkının yoğun ilgi gösterdiği konserde solistler eserlerini seslendirdi. Sultan II. Bayezit Külliyesi Müzesi’nde gerçekleşen ilk TSM konseri olan bu etkinlik sonunda izleyiciler koroya çiçek ve hediyeler sunarken Trakya Üniversitesi Rektörü ve Genel Sekreterine Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu adına plaket verildi. 

Suadiye’den Van’a Yardım

Suadiye Gönüllüleri Kültür ve Çevre Komitesi, Eğitim Komitesinin de desteğiyle Van’ın Tuşbağ İlçesindeki Şehit Ömer Halisdemir İlkokulu İngilizce sınıfının tüm ihtiyaçlarını temin etti. Sınıf öğretmeni Melis Kumaç ile temasa geçen Komite üyeleri, projeksiyon makinesi, bluetooth mikrofon, yer halısı, minderler, palto askısı, ayakkabılık, kitaplık, İngilizce ve Türkçe çocuk kitapları, sözlükler ve bilumum kırtasiye malzemelerine kadar sınıfın bütün ihtiyaçlarını temin ederek gönderdi. Gönderilenler arasında bu yardımların Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri tarafından yapıldığını gösteren bir plaka da sınıf kapısının yanına asıldı.

Tohumdan Fidana

Moda Gönüllüleri Çevre Komitesi, TEMA Vakfı Kadıköy sorumluları Gülseren Bal, Ayşenur Amcaoğlu ve Beykoz Anadolu Kavağı sorumlusu Mehmet Ekşioğlu’nun katılımıyla “Tohumdan Fidana”  isimli söyleşi düzenledi. Organik tarım ve doğal tohum hakkında bilgilerin verildiği söyleşide konuşan yetkililer; “Tohum toprağa bağlı yaşayan canlıların en küçük halidir ve genelde yeni genç bir bitki elde etmek için ekilir. Tohum kendisinin çiçeklenmesinden yaklaşık 3 ila 5 ay önce, filiz vermesi, sürülebilmesi için uygun şartları sağlayan bir mevsimde, ideal toprak, ideal sıcaklık, ideal ışığın bulunduğu bir ortamda vitamin ve minerallerce zengin bir toprakta tohumun çimlenebilmesi için en elverişli şartların sağlandığı ortamda toprağa ekilir.” dedi. Tohum ekiminin uygulamalı olarak gösterildiği etkinlikte, katılımcıların getirdikleri saksı ve topraklarına; dağıtılan doğal mısır, domates, salatalık tohumları ekildi. 

Halk Eğitim Merkezi’nden ziyaret

Kadıköy Halk Eğitim Müdürü Hülya Narsap ve Bostancı Halk Eğitim Müdürü Cihan Bingöl Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi’ni ziyaret etti. Halk Eğitim Merkezi Müdürleri, Gönüllü Merkezinde eğitim alan kursiyerlerle yakından ilgilenerek sohbet ettiler. Kursiyerler ise açılan kurslardan çok memnun olduklarını öğretmenlerinin ilgisi ve bilgisinin çok iyi olduğunu ifade etti. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap, “Eğitim kursları, mesleki kurslar, beceri geliştirme kursları ile sosyal ve kültürel kurslar düzenliyoruz, kurslar ile geniş kesimlere ulaşılması çok önemli bir unsur, kişilerin kültür ve sanat alanlarındaki yetenekleri geliştirmek, sergileme fırsatı vermek, sosyal ve kültürel katılımlarını sağlamak, kültürel değerlerimizi tanıtmak, yaşatmak, yaygınlaştırmak, genç kuşaklara en doğru şekilde aktarabilmek asıl amaçlarımızdandır” dedi.

Bostancı Halk Eğitim Müdürü Cihan Bingöl ise eğitim, sosyal statü ve kültür düzeyindeki herkesin kurslara katılabileceğini ifade ederek; “Mesleki ve teknik eğitim görme olanağı bulamamış ya da eksik eğitim almış kişileri mesleğe hazırlamak, iş alışkanlığı kazandırmak, onları pasif tüketicilikten aktif üretici konumuna getirmek, bir işyerinde çalışabilmek, kendi işini kurabilecek bilgi ve beceriye kavuşturmak en önemli hedeflerimizin arasındadır ” dedi.

Feneryolu Şile’de

Feneryolu Gönüllüleri, Çevre Komitesi öncülüğünde İstanbul’un Karadeniz kıyısındaki ilçesi olan Şile’ye gezi düzenledi. 46 gönüllünün katıldığı gezi Şile Orman şefliği ile başlayıp liman turu ile devam etti. Gönüllüler bu gezide, Şile’nin isminin Antik Miletoslu kavimlerden ve onların güzellik ve doğa tutkularından geldiğini,  ilk yerleşim tepelerine Mercan Köşk adının verildiğini, Şile’nin Mondoros Mütarekesi ile İngilizlerin denetimine verildiğini ve 7 Ekim 1922 de kurtarılarak, 1923’de kurulan ilk belediyelerden olduğunu öğrendiler. Şile gezisi, Gönüllülerin Saklıgöl’e giderek göl çevresinde doğa yürüyüşü yapmasıyla sona erdi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.