Haftalık Bağımsız Gazete 05 Mart 2021

Gönüllülerde bu hafta...

Gönüllülerde bu hafta...

Gönüllülerde bu hafta...
Gazete Kadıköy

Türkiye’de HES’lerin durumu

Kriton Curi Gönüllüleri Çevre ve Afet Komitesi, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Ayşen Eren’in konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’de HES’lerin Durumu ve Toplumsal Etkileri” konulu söyleşi düzenledi. Elektrik ürettiği, derelerin su akış yapısını değiştirmediği için insanların HES’in farkında olmadıklarının altını çizen Ayşen Eren “Son yıllarda santraller özel sektöre açıldığı için insanlar santraller kurabiliyor, ürettiği enerjiyi satabiliyor, fakat İkizdere vadisinde 24 tane yan yana kurulan HES tesisleri bölgede suyun azalmasına yol açtı. O bölgede yaşayan köylüler susuz kalma korkusu yaşıyor, bu nedenle HES’lere karşıyız. Bu kuruluşların çalışmalarını durdurmak için yasal yollara başvurduk. HES’lerin artmasında devletin 2005’ten sonra özel sektöre ‘elektriği sen üret, ben satın alırım’ teklifi etkili olmuştur.” dedi.

Zeytin efsanesi

Moda Gönüllü Evinde “Zeytin Efsanesi, Zeytin ve Zeytinyağı” konulu sunum yapıldı. Biyolog Sefa Orcan tarafından yapılan sunumda, ülkemizdeki ve dünyadaki zeytin üretimi, satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği, saklama koşulları,  nerede ve kaç çeşit yetiştiği, zeytin ve zeytinyağı hakkında birçok bilgi verildi. 1000 yıl yaşayabilen zeytin ağaçlarının en olgun döneminin 35-150 yaş arası olduğu belirtilirken zeytinyağının dünyada rafine edilmeden kullanılan tek yağ olduğu için  içerisindeki doğmamış yağ asitleri nedeniyle kalp damar hastalıkları riskini de azalttığı vurgulandı.

Metobolik Sendrom nedir?

Zühtüpaşa Gönüllüleri Uzman Doktor Enver Şükrü Güncüoğlu, Uzman Diyetisyen Mine Telek ve diyabet hemşiresi Tuğçe Dede’nin katıldığı “Metobolik Sendrom Nedir, Risk Faktörleri Nelerdir?” konulu seminer düzenledi. 

Metobolik Sendromun, diyabet ve prediyabet, abdominal obezite, kan yağı düzeylerinde bozukluk, yüksek kan basıncı gibi kalp krizi risk faktörlerinin kümelendiği metobolik bir bozukluk olduğunu belirten Enver Şükrü Güncüoğlu şunları söyledi: “Kilo fazlalığı ve bel çevresi kalınlığı fazla olan kişilerde görülen Metobolik Sendrom, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıkların habercisidir. İnsülin direnci olan kişilerde aşırı yeme isteği kilo yönetimini zorlaştırmaktadır”. Güncüoğlu’nun ardından söz alan Uzman Diyetisyen Mine Telek; “Diyabetle beslenme tedavisinin amacı ve kan şekerinin kontrolünü sağlamak ve diyabetle çıkabilecek komplikasyonları önlemek, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak yaşam kalitesi süresini uzatmak için gereklidir” dedi. Diyabet hemşiresi Tuğçe Dede ise evde kan şekeri ölçülmesi konusunda bilgilendirirken, konuklar sağlıklı yaşam bilincinin topluma yerleştirilmesi için, fiziksel aktivitenin arttırılması, dengeli beslenmenin en makul çözüm olduğunun belirttiler.

Zihinsel ve Duygusal Gelişim

Kadıköy Belediyesi Erenköy Gönüllüleri Sosyal Hizmetler Komitesi Eğitmen-Danışman Sema Özdemir’in konuşmacı olarak katıldığı, “Zihinsel ve Duygusal Dayanıklılık” semineri düzenledi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen seminerde Sema Özdemir; “Bireylerin zihinsel ve duygusal dayanıklılıklarının gelişimi, karşılaştıkları olaylar, içlerindeki umut ve değişebilme becerileriyle bağlantılı daha iyiye, daha güzele ulaşmak ve yaşam kalitesini artırmak için gelişim ve değişim gerekli. Uyum sağlama yetisinin gelişmediği bireyler zorluklara karşı sıkıntı yaşayacak, zihinsel ve duygusal dayanıklılığın temeli evrendeki değişimi kabul etmekten geçer aksi halde birey çöküşe geçer ve umudu azalır” dedi. Büyük bir ilgiyle takip edilen seminerde katılımcılardan gelen soruları da ayrıntılı olarak cevaplayan Sema Özdemir’e teşekkür eden Gönüllü Evi Başkanı Nurhan Sözer, günün anısına kendisine plaket takdim etti.

Kramplar ve alınabilecek önlemler

Feneryolu Gönüllüleri, Çevre Komitesi öncülüğünde Hemşire Songül Göktaş’ın konuk olduğu “Kramplar ve Kramplara Karşı Alınabilecek Önlemler” konulu söyleşi düzenledi.

Krampın bir veya daha çok kasın, bütününün veya bazı parçalarının irade dışı ve ağrılı olarak kasılması olduğunu söyleyen Songül Göktaş; “Kramp en sık ayak ve baldırda oluşur ve sıklıkla gece ortaya çıkar. Bazı kişilerde kramp daha sık görülür, aşırı sıcak ve kuvvetli egzersiz krampın gelişmesini kolaylaştırır. Aşırı sıvı ve sodyum kaybı durumlarında da ortaya çıkabilen krampların en tehlikeli olanı yüzme esnasında oluşanlarıdır. Masaj ve kuvvetli germe kramplara karşı faydalı oluyor. Kramp mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber, sinir ve kas zarlarının aşırı çalışması durumunda ortaya çıktığı, elektromyografik tetkiklerde elektrik potansiyelinin çok yüksek ve sık olduğu dikkati çekmiş, ağrı şiddeti ile kasın kasılma derecesi paraleldir” dedi.

Moda Gönüllü Evi’nden TSM Konseri

Moda Gönüllü Evi Türk Sanat Müziği Korosu sezonun ilk konserini Suadiye Gönüllüleri ile birlikte şef  Sertaç Tezeren yönetiminde 12 Şubat Pazartesi akşamı gerçekleştirdi. Konserde Türk Müziğinde kadın bestekârların eserlerine yer verildi.

Açılış konuşmasını Moda Gönüllü Evi Başkanı Estella Eskenazi yaparken, TRT İstanbul radyosu sanatçısı Esra İçöz’ün de konuk sanatçı olarak katıldığı konserde birbirinden güzel eserler seslendirildi. Koronun büyük emek ve özenle hazırlandığı konser izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Gönüllüler, izleyicilere keyifli bir gece yaşattıkları için koro Şefine, koro arkadaşlarına, müzisyenlere ve emeği geçen herkese teşekkür etti ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

ATÖLYE 21’E ZİYARET

Kadıköy Belediyesi Bostancı Gönüllüleri, Engelli Komitesi öncülüğünde Down sendromlu ve zihinsel engelli bireylerin çalıştığı Atölye21’i ziyaret etti. Gönüllüler, destek amaçlı olarak atölye bünyesindeki kafede öğle yemeği yediler ve ziyaretten mutlulukla ayrıldılar.

Küresel iklim değişikliğinin etkileri

Fenerbahçe Gönüllüleri Çevre ve Acil Durum Bilinçlendirme Komitesi, Komite Başkanı Ahmet Tanju ve Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Şule Sümer’in konuşmacı olarak katıldığı “Küresel İklim Değişikliğinin Türkiye ve Yaşama Etkileri” konulu söyleşi düzenledi. İklim değişikliğinin, dünyadaki ısı artışının,  aşırı yağışların ve kuraklığın yaşama olumsuz etkilerini harita ve grafikler üzerinde anlatan Ahmet Tanju, iklim değişikliğinin tüm dünyada dikkate alınmasının önemi, bu konuda Türkiye’nin aldığı önlemler, fosil yakıtların kullanımının azaltılması ve bireylerin enerji tasarrufu hakkında bilgiler verdi. Söyleşinin diğer konuğu Şule Sümer ise Kadıköy Belediyesinin çevre ve iklim değişikliği ile ilgili projeleri, atık noktaları, mobil uygulama sistemleri ve Kadıköy Belediyesinin bu konudaki yetkili birimleri hakkında bilgiler verdi.

Mahalleli – Gönüllü Buluşması

Zühtüpaşa Gönüllüleri ‘mahalleli-gönüllü’ buluşması gerçekleştirdi. Zühtüpaşa Gönüllü Evinde, esnaf ve birçok mahallelinin katıldığı organizasyonda, Zühtüpaşa Gönüllü Evi Komitelerinin faaliyetleri, esnaf ve mahallelinin görüş ve talepleri konuşuldu. Gönüllülerin hiçbir menfaat, kazanç beklemeden sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalar yaptıklarını belirten Zühtüpaşa Gönüllü Evi Başkanı Nilgün Karatürk; “Sizlere ulaşmak, hayatınızda bir fark oluşturmak mahalle sakinlerinin kaynaşabilmesi için hizmet verip, projeler yapıyoruz, kurslar, seminerler, kültürel geziler düzenleyerek çevre bilincini geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. Program sonunda katılımcılara hediye olarak maydanoz tohumu dağıtıldı.  

Medyanın topluma etkisi

Suadiye Gönüllüleri, gazeteci, yazar Ayşenur Aslan'ı konuk etti. Suadiye Gönüllüleri Eğitim Komitesi'nin Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlediği, medyanın topluma etkisi ve güncel konuların konuşulduğu bu etkinliğe dinleyiciler yoğun ilgi gösterdi. Geçmişten bugüne basın yayın deneyimlerini aktararak farkındalık yaratmanın öneminin altını çizen Ayşenur Aslan, konukların sorularını da cevapladı.

Görme engelli sporculara destek

Suadiye Gönüllüleri, Sağlık Komitesinin girişimleriyle Türkiye Görme Engelliler Derneği’ni ziyaret etti. Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Ahmet Cantürk ile görüşen gönüllüler, 12 sporcunun Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 29 Ocak – 3 Şubat 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlediği satranç şampiyonasına katılabilmeleri için maddi manevi destekte bulundular. Şampiyonada birincilik elde edip kupa kaldıran bu sporcuların sevincine ortak olan gönüllüler, Avrupa düzeyindeki satranç turnuvasında da kendilerine ellerinden gelen desteği vereceklerini ve yanlarında olacaklarını ifade ettiler.

İyi yaşam için doğru nefes

Kadıköy Belediyesi Bostancı Gönüllüleri, Sağlık Komitesi öncülüğünde Bostancı Gönüllü Evinde Eğitimci Derya Yazgan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Doğru Nefes Alıp Verme Teknikleri” eğitimi verdi. Doğru nefes alıp verme tekniklerinin uygulamalı olarak anlatıldığı etkinlikten gönüllüler birçok faydalı bilgi öğrendi.

Rasimpaşa Gönüllüevi’nde de ‘Nefes Terapisi’ semineri düzenlendi. Nefes Eğitmeni Hümeyra Kılıç, nasıl doğru nefes almamız gerektiğini katılımcılarla birlikte uygulayarak anlattı. Kılıç, her yeni doğan bebeğin  doğru nefes aldığını, bu alışkanlığın büyüdükçe kaybedildiğini söyledi. Kılıç, “Bilinçli nefes, sağlık, düzenli uyku, pozitif duygular getirir. Nefesi doğru almadığımızda organlara yeterince oksijen gitmediği için daha çabuk hastalanır, sinirli ve gergin olur, içinizde negatif duygu ve düşünceler birikir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.