Haftalık Bağımsız Gazete 11 Nisan 2021

GÖNÜLLÜLERDE BU HAFTA

GÖNÜLLÜLERDE BU HAFTA
GazeteKadıköy

Koşuyolu Gönüllüleri’nden Bireysel Gelişim Günleri

Koşuyolu Gönüllüleri Kasım ayı boyunca “Bireysel Gelişim Günleri Etkinlikleri” kapsamında birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı, konusunda uzman birçok ismi ağırladı. Etkinliklerde;

Buket Elbeyoğlu’nun seminerinde “Duygularımızın Ruh ve Beden Sağlığımıza Etkileri” anlatılırken, Müge Aslan’ın “Nefes ve Beden Farkındalığı” semineri de yoğun bir katılımla gerçekleşti. Ahmet Şahinöz ise spor yapan kişilerden oluşan katılımcılara kas tendon (Yi Jin Jing) egzersizleri yaptırdı. Aralık ayında atölye çalışması yapılacağının müjdesi verildi. 

Zekiye Olgaçay “Kahramanın Yolculuğu” başlıklı seminerde kendi gücümüze inanmanın önemini vurgulayarak içsel yolculuğu anlattı. 

Doç. Dr. Sezai Çelik,  Ozon Tedavisi, Varis Tedavisi ve HİFU yönetimi konularını anlatırken; Tibet Reiki Ustası, Ashtanga Yoga, Mantra Yoga ve Kriya Yoga ustası ve danışmanı olan Yash Shekhar “Zihni Dinginleştirme Teknikleri” konusunda bilgilendirme yaptı. 

Aydan Gündüz ile ilk  ‘Çay ve Kitap’ etkinliği gerçekleştirildi. Aydan Hanım ile edebiyat kitapları ve öğrencisi olduğu Atilla İlhan ile ilgili bilgileri paylaştı.

Ayşen Arıç ile dünya tarihini değiştirecek olan Bosna’nın Kayıp Piramitleri üzerine interaktif olarak bir çalışma gerçekleşti. Arıç, araştırmacı bir grup ile bölgeyi ziyaret ederek yerinde inceleme yapmış, Dr. Sam Osmanagich kendisiyle görüşmüştü. 

Damla Selin Tomru ile “Bireysel Gelişim Yolculuğu” semineri gerçekleştirilirken, Uzm. Psikolog ve Yazar Eddi Anter ise “Farkındalık” üzerine seminer verdi.

Alanında uzman pek çok isim tarafından birbirinden farklı konularda düzenlenen seminerler ve etkinlikler, Bireysel Gelişim Günleri’nin programı dahilinde düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

***

Engelliler Günü etkinlikleri

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engellerle mücadele eden MS hastası Yazar Barış Erdoğan’ı konuk etti.

Yazar, gelişmiş ülkelerde engellilerin yaşama katılım oranının yüksek olduğunun altını çizerken, engelli bireylerin topluma kazandırılmasının önemli bir gereklilik olduğunu vurguladı. Dünya genelinde 1 milyar, Türkiye’de ise 12,9 milyon insanın engelli olduğunu belirten Barış Erdoğan engellere rağmen umut, sevgi, barış, özgürlük ve paylaşım kavramlarını gönüllerinde yaşattıklarını ifade ederek sözlerini tamamladı.

OTİZMİ ANLAMA

Engelli olmanın bir tercih olmadığı vurgusuyla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, Göztepe Gönüllü Evi’nde anlamlı bir etkinlik düzenlendi. Hamit İbrahimiye Otistik Çocuklar İlkokulu Müdür Yardımcısı Barış Yıldız, ‘otizm ve otistik çocuklar’ konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Otistik çocukların ve ailelerinin sorunlarının enine boyuna tartışıldığı etkinlikte bilhassa vurgulanan ana tema ise, “engelli olmanın bir tercih olmadığı, her sağlıklı bireyin bir engelli birey adayı olduğu, kalpteki engeller dışında tüm engellerin aşılabileceği”  ifadeleriyle özetlenebilir.

***

Gönüllülerden Down sendromlu çocuklara ziyaret

Bostancı Gönüllüleri Engelli Komitesi, Down sendromlu çocukların aileleri tarafından kooperatif olarak kurulan ve yine ailelerin desteğiyle işletilmekte olan atölyede, Down sendromlu çocukların misafiri oldu. Çeşitli el becerilerinin ve pek çok faaliyetin gerçekleştiği Tomurcuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, çocukların genetik farklılıklarından doğan ihtiyaç ve sorumluluklara ne yönde katkı sunmaları gerektiğini bizzat gözlemleyen gönüllüler, ailelerle ve Down sendromlu çocuklarla her zaman dayanışma içinde olacaklarını belirttiler.

MEVLANA ANILDI

Bostancı Gönüllüleri Sosyal Komitesi tarafından gönüllü evinde düzenlenen anma etkinliğinde, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin edebi ve manevi mirası üzerine yoğunlaşıldı. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşen Arıç’ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Arıç, Mevlevilik felsefesine dair konuşma gerçekleştirirken, günümüz dünyasından 800 yıl geçmişe yapılan yolculuğun, dileyicilere çok yönlü katkı sağladığı ifade edildi.

***

Engelliler sandalyelerine kavuştu

Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönülleri tarafından Ardanuç'a gönderilen 15 adet tekerlekli sandalye, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde; Artvin Valisi Ömer Doğanay, Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar ve Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir'in katılımı ile düzenlenen Engelliler Günü etkinliğinde ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

***

“Hayat anneyle başlar”

Erenköy Gönüllüleri Eğitim ve Gençlik Komitesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinliğin konuğu, genç yaşta mesleğinde büyük başarı elde eden Pedagog Gözde Erdoğan’dı.

“Bir bebeğin dünyaya geldiği anda ilk algıladığı, annenin sıcak kucağıdır. Hepimizin hayatı annemizle başlar” diyerek sözlerine başlayan Gözde Erdoğan sözlerine “Anne, uzun hayat yolculuğumuzun koruyucu meleği ve bizim ilk liderimizdir. Bu nedenle annemiz ile kurduğumuz ilişki tüm yaşamımızı şekillendirir” diyerek sürdürdü.

Ailenin çocuğuna olan ilgi ve desteğinin ölçüsünü, eğitimi ve başarısını, aile hayatı ve toplumla olan ilişkilerini samimi ve içten sunumuyla anlatırken, kendini çocuklarıyla birlikte izlemeye gelen seyircilere teşekkür etti ve gelen soruları detaylı olarak cevaplandırdı.

Etkinlik sonunda izleyicilere kitaplarını imzalayan ve onlarla sohbet eden Pedagog Gözde Erdoğan’a teşekkür eden Erenköy Gönüllü Evi Başkanı Nurhan Sözer, teşekkürlerini sunarak plaket takdim etti.

KADIN-ERKEK İLİŞKİSİ SAHNEDE

Erenköy Gönüllüleri Kültür Sanat Komitesi’nin düzenlediği tiyatro etkinliğinde kalabalık bir katılımcı grubuyla  “Kadın Aklı Erkek Aklı” adlı oyun seyredildi. 

Gönüllülerin ve mahallelilerin istekleri doğrultusunda seçilmiş olan ve kadın-erkek ilişkilerini esprili bir dille anlatan oyunda eğlenceli saatler geçiren konuklar, sahnelenen oyun için Erenköy Gönüllülerine teşekkür ettiler ve bu veya benzeri kültürel etkinliklerin içerisinde düzenli olarak bulunmak istediklerini belirttiler.

***

Evrenle Uyum Söyleşisi

Feneryolu Gönüllü Evi’nde, gönüllülerin ve semt sakinlerinin yoğun ilgisiyle gerçekleşen söyleşide konuşmacı olarak, Kişisel Gelişim Uzmanı Vejdi Karanki konuk oldu. 

Ana hatlarıyla, “Evrenle uyumlaşma sürecinde var olmak ve uzlaşmak, gelişmeyi engelleyen faktörler ve değişim potansiyelinin farkına varabilmek” konularında interaktif bir sunum gerçekleştiren Karanki, dinleyicilerin sorularını yanıtladıktan sonra, ilgiyle takip edilen anlatımını sona erdirdi.

***

Gönüllüler Günü Buluşması

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü etkinliği, Göztepe Gönüllü Evi’nde, gönüllülerin ve mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleşti. Gönüllü olmanın öneminin, sorumluluk ve dayanışma anlayışının üzerinde durulduğu buluşmada Göztepe Gönüllü Evi Başkanı Tamer Aner tarafından gerçekleşen açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, katılımcıların gönüllü olmaya nasıl karar verdiklerine ve anılarına dair anlatımlarıyla son bulurken, aynı gün, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ve Dünya Toprak Günü’nün de yıldönümü olması dolayısıyla, söyleşi yelpazesi zenginleşti.

“DÜZENSİZLİKTEN YARATICILIĞA”

Göztepe Gönüllüleri Kişisel Gelişim Komitesi’nin düzenlediği etkinlikte Doç. Dr. Haluk Berkmen,  “Düzensizlikten Yaratıcılığa” başlığıyla gerçekleştirdiği söyleşide, görsel sunum da kullanarak, canlı ve cansız âlemlerde düzen-karmaşa ilişkisini anlattı, insan davranışlarına yönelik incelemelerini paylaştı. Berkmen’in sunumu, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilirken, söyleşi soru ve cevaplarla sona erdi.

***

Müziğin büyüsü…

Kriton Curi Parkı Gönüllüleri Müzik Komitesi’nin konuğu, Akademisyen-Ses Sanatçısı ve Şef Çetin Körükçü idi. Moderatör Caner Bakır’ın aynı zamanda ud ile eşlik ettiği etkinlikte Körükçü, Türk Sanat Müziğinin eşsiz eserlerini seslendirdi. 

Konuklar ve gönüllülerin eserlere hep birlikte eşlik etmesiyle oluşan ahenk, katılımcılara mutluluk verirken Kriton Curi Gönüllü Evi Başkanı Ayten Afşin, Çetin Körükçü’ye katkıları için teşekkür etti ve etkinliği günün anısına çiçek armağan ederek sona erdirdi.

“POZİTİF DÜŞÜNME SANATI”

Yaşam koçu Neslihan Yılmaz’ı konuk eden Kriton Curi Parkı Gönüllüleri, “Pozitif Düşünme Sanatı” konulu söyleşide, proaktif ve reaktif düşünce özelliklerini Yılmaz’ın anlatımıyla dinlediler. nProaktif düşünceye sahip olan bireylerin, sorunlardan ziyade çözüm ürettiklerini; buna karşın reaktif düşünceye sahip olan bireylerin ise kendilerini geliştirmekte güçlükler yaşadıklarını belirtti. İnsanların da frekanslarının olduğunu ve bilim, sanat, espri anlayışı gibi kazanımların frekansla açıklanabildiğini belirten Yılmaz, insanlardaki frekansların zihinsel, bedensel ve ruhsal olmak üzere üçe ayrıldığının altını çizdi. 

***

Afet Bilinci Eğitimi

Merdivenköy Gönüllü Evi Çevre ve Afet Komitesi ile Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü Kentsel Arama Kurtarma takım eğitmenlerinin birlikte hazırladığı “Afet Bilinci Eğitimi” Merdivenköy Gönüllü Evi’nde gerçekleşti. Seminerde, toplum olarak afetlere ne derece hazırlıklı olunduğu konusu üzerinde durulurken, afet öncesinde alınması gerekli olan tedbirler, afet esnasında yapılması gereken müdahaleler ve benzeri bilgiler gönüllülerle ve mahallelilerle paylaşıldı. Günümüzde afetlere karşı daha dirençli olan ülkelere bakıldığında, kriz yönetiminden ziyade risklerin azaltılmasını hedefleyen standartların uygulandığının altını çizen eğitmenler, yara sarmak yerine önlem almanın önemini vurguladılar.

***

Linolyum Baskı Atölyesi

Elif Çatlıoğlu eğitiminde keyifli bir linolyum baskı atölyesinin gerçekleştirildiği etkinlik, Moda Gönüllü Evi’nde bir araya gelen gönüllülerle uygulandı. Çatlıoğlu “Bu baskı türünde kalıp olarak yer taban malzemesi kullanılır. Eski bir baskı yöntemi olmakla beraber günümüzde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Oyulması kolay, kullanımı uzun ömürlü ve saklama kolaylığının avantajı dolayısıyla uygun bir baskı türüdür. Bu tür atölye çalışmalarımız devam edecektir” sözleriyle, bir yandan uygulama öğretirken diğer yandan da bilgilendirmelerde bulundu.

***


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.