Haftalık Bağımsız Gazete 12 Nisan 2021

Zabıta personeline eğitim

Göreve yeni başlayacak olan Kadıköy Belediyesi zabıta personeline çeşitli konularda eğitim veriliyor.

Zabıta personeline eğitim

 
 

Göreve yeni başlayacak olan Kadıköy Belediyesi zabıta personeline çeşitli konularda eğitim veriliyor. İletişim duayeni Ali Saydam ile eğitimci-yazar Sıtkı Aslanhan, personele, halkla ilişkiler ve iletişim konularında eğitim Verdi.

Belediyeye yeni atanan 53 zabıta personeline 5 Nisan-16 Nisan tarihleri arasında 8 günlük eğitim verildi. “Oryantasyon ve Mevzuata Yönelik Mesleki Eğitim” programında Kişisel Gelişim Uzmanı Sıtk Aslanhan, Proaktif ve Empatik İletişim konusunda; yine Kişisel Gelişim Uzmanı Ali Saydam ise “İnsan Kıymettir, Kaynak Değil” ile “İlişki ve İletişim Yönetimi” konularında eğitim verildi. Eğitimlerle, yeni göreve başlayacak Zabıta Memurlarının motivasyonunun artırılarak, kişisel gelişim alanında yeni bakış açıları kazandırılmak ve mesleki mevzuat hakkında bilgilendirmek amaçlandı. Eğitimlerin ilkini geçtiğimiz hafta, Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda iletişim duayeni Ali Saydam verdi. Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen programa konuk olan Saydam, önemli açıklamalarda bulundu. İnsanın en önemli kıymet olduğunu belirterek söze başlayan Saydam, “İnsan, para ve su gibi bir kaynak değil, kıymettir. Müslüman mahallesinde salyangoz satar gibi PR yapmaya çalışan siyasiler ve belediyeler var. Etrafımız ‘Halk beni anlamıyor’ diyen siyasilerle dolu. ‘Halk beni anlamıyor’ diye bir şey olamaz. Halk sizi anlar. Siyasiyi anlamayan halk değil, kendini halka anlatamayan siyasi vardır. Siyasetçinin her söylemi doğru olmalı ancak her doğruyu söylememeli. Siyasal iletişimde kibir ve gurur yapmak gibi hatalara da rastlayabiliyoruz. İletişimde kibir ve gurur ahmaklıktır. Bu hataya özellikle belediyeciler düşmemeli” dedi.Özür dileme ile af dileme arasındaki farka da dikkat çeken Saydam, “İletişim yeteneği yüksek olan kişiler, özür dilemez af dilerler” derken, belediye başkanları için en önemli görevlerden birinin de zabıta personeli tarafından yapıldığını belirtti. Saydam, “Belediye başkanının dışarıda görünen yüzü konumunda olan zabıtalara, stres yönetimi ve öfke kontrolü eğitimlerinin daha fazla düzenlenmesi gerekiyor. Zabıtanın halkla iletişimi, belediye başkanının kaderini belirleyecek düzeye ulaşabilir. Zabıta mesleği, büyük özveri isteyen bir meslek dalıdır” diye konuştu. 

İYİ Kİ BİR ‘ŞEY’İMİZ VAR !! 
Zabıta memurlarına ikinci eğitim, eğitimci-yazar Sıtkı Aslanhan tarafından verildi. Eğitiminde iletişimin önemine vurgu yapan Aslanhan, iletişim teknolojisinin her gün ilerlemesine rağmen, insanların düne rağmen daha az iletişim kurduğuna dikkat çekti.“Teknolojinin bütün nimetlerini kullanıyoruz ama malesef dil iletişimimize önem vermiyoruz” diyen Aslanhan, sözlerine şöyle devam etti:“Bir ülke, dilini kaybettiğinde kültürünü kaybediyor, medeniyetini kaybediyor. Dil yok olunca ülke yok oluyor. Geçmiş yıllara bakıldığında Anadolu’da 70 ila 80 yaşlarındaki insanlar, kırkbin ellibin kelime ile konuşuyor. Dönemin edebiyatçıları, yazarları, Mehmet Akif Ersoy gibi şairleri altmış ile seksenbin kelime arasında konuşuyor ve yazıyorlar. Malesef bugüne geldiğimizde 500-600 kelime ile konuşuyoruz ve yazıyoruz. Allah’dan bir ‘şey’imiz var, her şeyi ‘şeyle şey’ yapıyoruz. Şey de olmasa cümlelerimizi tamamlayacak bir kelime bulamıyoruz. Her şeye ‘şey şey şey’ deyip geçiyoruz. Bu ‘şey’ ney!” Konuşmasında kitap okumanın önemine dikkat çeken Sıtkı Aslanhan, “Ülkemizde insanlara; ‘ayda kaç kitap okuyorsunuz?’ diye soruyoruz. ‘Yılda değil de birkaç kitap söyleyeyim’ diyorlar. Okumazsak kelime haznemiz nasıl gelişecek? Kitap okumazsak iletişimimizi nasıl güçlendireceğiz? Bir toplantıya giriyoruz,’konuşmayayım da rezil olmayayım’ diye susuyoruz. Konuşmazsak kendimizi nasıl ifade edeceğiz? Konuştuklarımızın anlaşılır hale gelmesini nasıl sağlayacağız?Akşamları 15 dakikanızı kitaba ayırın, geçin aynanın karşısına yüksek sesle sanki bir topluluğa konuşuyormuşcasına kitap okuyun. Bakın görün bir kaç ay sonra hem diksiyonunuza hemde kelime dağarcığınıza yansıyacak” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.