Haftalık Bağımsız Gazete 27 Kasım 2021

Yaşanabilir bir İstanbul İçin el ele!

İstanbul’daki CHP’li belediyeler ile TMMOB arasında sağlıklı ve yaşanabilir bir kent için işbirliği protokolü imzalandı

Yaşanabilir bir İstanbul İçin el ele!

İstanbul’daki CHP’li belediyeler ile TMMOB arasında sağlıklı ve yaşanabilir bir kent için işbirliği protokolü imzalandı
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Belediyeler Birliği ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı meslek odalarının İstanbul Şubeleri arasında, Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü imzalandı.
Hilton İstanbul Bosphorus Otelde düzenlenen imza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve CHP Belediyeler Birliği Dönem Başkanı ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıçın yanı sıra, CHPnin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 13 ilçenin CHPli belediye başkanları, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz ile TMMOBa bağlı 24 meslek odası başkanı katıldı.
 
İSTANBULA İVME KAZANDIRACAĞIZ
İşbirliği protokolü için düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Ali Kılıç, Zaman zaman birlikte çalışmak istediğimiz TMMOB gibi kuruluşlarla, çağdaş ve çevreye duyarlı bir kentleşmenin nasıl yapılabileceği noktasında fikir alışverişinde bulunmak istiyoruz. Dolayısıyla çevreye duyarlı ve çağdaş bir kentleşmenin önünü açmak için yaptığımız bu işbirliğiyle İstanbula önemli bir ivme kazandıracağız. Sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışı halka sormayı, halka danışmayı ve nitekim STKlarla birlikte çalışmayı gerektirir. Bu anlamda sizlerin deneyimleri ile halkın istekleri arasında belediyelerimiz birer köprü vazifesi görecek. diye konuştu.
Kılıçtan sonra konuşan TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz ise, protokolün TMMOBnin temel amaçlarıyla örtüştüğüne dikkat çekerek, kentin pervasızca sömürüsüne yerel yönetimler düzeyinde toplu halde yapılacak bu işbirliğiyle bir nebze olsun dur denilebileceğini belirtti.
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da törende bir konuşma yaparak şunları söyledi: Referans noktalarımız hak, hukuk, özgürlük, kardeşlik içinde bir arada yaşamak ve hakça bölüşen bir Türkiye. Şu anki TMMOB yöneticileri olarak bu ilkelerle çalışmalarımızı yönetiyoruz. İmzaladığımız bu protokol, bilim ve akıldan yoksun, mantık dışı her türlü düzenlemeye karşı koyuştur. Daha nitelikli bir İstanbul için çok daha fazla çalışacağız.
 
DAHA FAZLA YERELLEŞME
Son olarak söz alan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ise, yerel yönetimler olarak bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek başladığı konuşmasında, Evet gerçekten tarihi bir adım atıyoruz. İstanbulun yönetim paydaşları bir araya gelerek, bugün yeni bir dönemi başlatıyoruz. İstanbulda sağlıklı kentleşme için bir bu işbirliği mutlaka işletilmeli. Bu protokol sözde de kalmayacak ve taraflar her 6 ayda bir, bir araya gelerek yeni gelişmeleri masaya yatıracaklar. Bu protokolle, İstanbuldaki CHPli belediyeler daha da yerelleştirip, ademi merkeziyetçi bir yapıya kavuşacaklar şeklinde konuştu. Konuşmalar sonrası protokolün mimarları, İstanbulun CHPli belediye başkanları ve TMMOBa bağlı 24 meslek odası başkanı hazırlanan protokole imza attı.
 
PROTOKOL NEYİ AMAÇLIYOR?
Protokol, sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma faaliyeti için gerekli olan mimarlık, şehir planlama ve mühendislik hizmetlerinde ilgili meslek odaları ile yerel yönetim arasında teknik işbirliğini sağlamayı hedefliyor. CHP Belediyeler Birliği ve meslek odalarının ortak çalışmasıyla hazırlanan protokolle başta depreme karşı yapı güvenliği olmak üzere İstanbulu ilgilendiren her konuda meslek odaları ile belediyeler arasında işbirliği yapılacak. Kentleşmeye yönelik bilimsel, teknik ve kamu yararını gözetecek biçimde ele alınan protokol sayesinde yerel yönetimlerin karar süreçlerinde meslek odalarının katılımı sağlanacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.