Haftalık Bağımsız Gazete 06 Mayıs 2021

Sivil Gözetim Projesi toplantısı yapıldı

Temmuz 2012-Temmuz 2014 tarihleri arasında 2. aşaması gerçekleştirilen ‘İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi’ toplantısında Kadıköy’de gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı.

Sivil Gözetim Projesi toplantısı yapıldı

Temmuz 2012-Temmuz 2014 tarihleri arasında 2. aşaması gerçekleştirilen ‘İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi’ toplantısında Kadıköy’de gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı.
 
“İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi II. Aşama İstanbul İl Konferansı ve Suç Önleme Teknikleri Eğitimi” programı, geçtiğimiz hafta The Marmara Oteli’nde yapıldı. Toplantıya katılan Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, proje kapsamında ilçe bazında yapılan çalışmaları anlattı. 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Daire Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu, projenin ana hedefinin; temel hak ve özgürlüklerin daha geniş bir biçimde kullanılmasını sağlamak olduğunu vurguladı.
Ardından söz alan İstanbul Vali Yardımcısı Aziz Mercan, projenin 3 ana hedefi olduğuna dikkat çekerek, “Bu hedefler; vatandaşların insan haklarından yararlanmasını sağlamak, İçişleri Bakanlığı’nın denetim ve gözetimini etkinleştirmek ve şeffaf, katılımcı, vatandaş odaklı bir siviil gözetim kurmak. Proje kapsamında pilot ilçe ve illerde önemli gelişmeler sağlandı. Yapılan tüm bu çalışmaların kanun olarak meclise gelmesi için de bakanlık olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.
Projenin Baş Teknik Danışmanı Prof. Dr. Sebastian Roche ise “Pojenin Başarısı Olarak Yerel Önleme ve Güvenlik Kurulları”nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Proje kapsamında “suç ve düzensizliğin önlenmesi için sivil otoritenin koordinasoyunun sağlanması” için çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Roche, tüm il ve ilçelerde verimli çalışmalar yaptıklarını söyledi ve Kadıköy İlçe Önleme ve Güvenlik Komisyonu’na da çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.
 
KADIKÖY’DE YAPILAN ÇALIŞMALAR
Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Pilot Uygulamadana sorumlu Kıdemli uzman Serra Titiz’in moderatörlüğünde “Dört Pilot İlçenin Paylaşımları” konulu panel başladı.
Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, proje kapsamında ilçe bazında yapılan çalışmaları anlattı. 
Yapılan çalışmalar sonucunda “Kadıköy Güvenlik Planı”nın şekillendiğini belirten Kaymakam Kurubal, “Planımızı hazırlarken ilçemizin kendine özgü koşullarını göz önüne aldık. Yaptığımız çalışmalar sonucunda 4 konu öne çıktı. ‘Trafik ve minibüs problemi’, ‘Hırsızlık’, ‘Gençlerdeki madde bağımlılığı ve şiddet’ ile “’Aile içi şiddet’ sorunları hakkında çalışmalar yaptık. Bu sorunların çözümü için yöntemler geliştirdik” dedi.
 
PROJE NEYİ AMAÇLIYOR?
Türkiye’de Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilip, İçişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın teknik desteği ile yürütülüyor. Bu proje, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarla işbirliği halinde hayata geçiriliyor. Muhtarlar, baro temsilcileri, sağlık gup başkanlığı, belediye başkanlığı ve üniversite temsilcilerinin olduğu bir yapı. Amaç, halihazırda var olan sivil gözetim mekanizmalarının geliştirilmesi. Güvenlik ve toplum emniyetinin insan odaklı olduğu, sivil toplumun da işbirliği ile şeffaf bir güvenlik sektörü yönteminie geçişi sağlamak, asayiş ve huzurun üst düzeye çıkarılması hedefleniyor. Bu amaçla toplantılar yapılıyor, toplantı sonuçlarına göre eylem planları hazırlanarak hayata geçiriliyor.
Temmuz 2012-Temmuz 2014 tarihleri arasında düzenlenen projenin 2. aşaması maliyeti, 3.519.712 Avro. Maliyetin tümü, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından karşılanıyor. Projenin 2. aşaması İstanbul’da, pilot bölgeler olarak seçilen Kadıköy, Üsküdar, Eyüp ve Fatih ilçelerinde uygulanıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.