Haftalık Bağımsız Gazete 18 Mayıs 2021

Ressam Gazi Sansoy soruyor: 'Biz Kimiz?'

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, 25 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında ünlü ressam Gazi Sansoy’un “Biz Kimiz / Who Are We?” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ressam Gazi Sansoy soruyor: 'Biz Kimiz?'

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, 25 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında ünlü ressam Gazi Sansoy’un “Biz Kimiz / Who Are We?” sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
Dünya çapında eserleriyle tanınan sanatçı Gazi Ersoy’un “Biz Kimiz?” sorusunun cevabını aradığı sergisi Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıldı. 22 Ekim’e kadar devam edecek sergide Sansoy’un “Yüzsüzler” ve “Minyatürler” serilerinin son dönem tuval üzeri yağlıboya çalışmaları sergileniyor.
Gazi Sansoy’un “Biz Kimiz?” isimli solo sergisinde kurguladığı; Levni dönemi Osmanlı toplumunun insan tipleri, mimarisi, gemileri ve nesneleri ile birlikte, 16-19. Yüzyıl Batı Avrupalı ünlü ressamların tablolarından dekupe edilmiş süvariler ve piyadelerdir. Batı resminin önemli tablolarından yola çıkarak Gazi Sansoy’un resimlerine vasıl olan ve Doğu-Batı karışımı bir sirki andıran tüm bu insan figürleri karmaşası ile Sansoy’un anlatmak istediği; temelinde II. Viyana kuşatmasına kadar uzanan bir ezikliği veya Tanzimat’la başlayan bir batılılaşma modernleşme ve bunun Cumhuriyet ile ve devrimlerle en üst seviyeye yükselip şu son 10 yılda tekrar yüzümüzü iyice doğuya ama “çıkarlarımızı” batıya ve daha da çok Amerika’ya çevirdiğimiz son derece iki yüzlü bir yönetimle kurgulanmaya çalışılan toplumumuzdaki çarpıklık ve zıtlıkların en üst seviyeye ulaşmış olması durumudur.
Sansoy “Minyatür” serisi resimlerinde kürk için öldürülen hayvanlar, boğa güreşleri, Filistin halkına özgürlük veya adaletsizlik gibi insan veya hayvan hakları konularında dolaylı dolaysız politik mesajlar veriyor.
“Yüzsüzler” serisi resimlerinde ise Rönesans dönemi resimlerini sadece vücutları yok edip pop renklerle boyayarak klasik ve çağdaş renk ve kompozisyon zıtlığını oluşturuyor. Sansoy İsa, Meryem, havariler ve mitolojik imgelerin tamamen o dönem koşullarıyla sanatçılar tarafından resmedildiğini(ya da resmettirildiğini),  aslında her birinin o resmi yapan sanatçının yani insanın düş gücü olduğunu dolayısıyla aslında o imgelerin gerçek olmadığını ve zaten olamayacağını böylelikle de aslında tam da “Yüzsüzler” adını hak edecek resimler olabileceğini düşünüyor.
Görsel dilleri ve kurguları oldukça farklı olan iki seriyi paralel olarak birkaç yıldır götüren Gazi Sansoy’un son dönem tuval üzeri yağlı boya resimlerini 22 Ekim’e kadar CKM Sanat Galerisi’nde görebilirsiniz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.