Haftalık Bağımsız Gazete 27 Kasım 2021

Onlar mektup yazardı…

Resim ve şiirin unutulmaz isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun edebiyat, sanat, siyaset ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiği, yaşadığı döneme ışık tutacak mektupları sergi oldu

Onlar mektup yazardı…

Resim ve şiir sanatının unutulmaz isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlunun edebiyat, sanat, siyaset ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiği, yaşadığı döneme ışık tutacak mektuplaşmaları sergi oldu
 
Gökçe UYGUN
Bursanın ufak tefek yolları
Ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
Tepeden tırnağa şiir gülleri
Yiğidim aslanım burda  yatıyor
Mürekkep, bu dizelerdeki gibi damlar Bedri Rahmi Eyüboğlunun kaleminden Sanatçı, 64 yıllık hayatına sığdırdığı sanat tutkusunu, aşklarını, sevinçlerini, hüzünlerini, dostluklarını çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Anadolunun naifliğiyle yakın dostu Nâzım Hikmete yazdığı bu dizelerdeki gibi aktarır kâğıda ve tuvallere Onun şiirlerindeki ve tablolarındaki narlar, dutlar, ayvalar kimi zaman sevdiği kadına duyduğu özlemi, kimi zamansa amansız bir kara sevdayı anlatır. Babasından Batı Edebiyatını, annesinden Yunus Emreyi, Karacaoğlanı öğrenen sanatçı Anadolunun toprak damlı evlerinden, İstanbulun martılarından, köpüren denizinden, Âşık Veyselin sazından dem vurur
Bedri Rahmi Eyüboğlu iç dünyasını tuvallere ve şiirlere aktarırken sanat, edebiyat, siyaset ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiği, yaşadığı döneme ışık tutacak mektuplaşmaları da tarih yolculuğundaki yerlerini alıyor. Güzel Sanatlar Akademisinde başlayıp Pariste süren eğitim hayatından, resim tutkusunun peşinden gittiği Anadoludaki yurt gezilerine kadar sanatçının yaşamından birçok kesiti yansıtan mektuplar, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Çağdaşlarından Mektuplar - Biz Mektup Yazardık Sergisi ile ilk kez gün yüzüne çıkıyor.
Sergi, hem sanatçının kaleme aldığı hem de kendisine gelen yüzlerce mektubun Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından uzun soluklu ve titiz bir çalışma ile kitaplaştırılmasına paralel olarak hayata geçiriliyor. Sanatçının gelini Hughette Eyüboğlunun hazırladığı, editörlüğünü Rûken Kızılerin üstlendiği kitabın ve serginin tasarımı Emre Senan tarafından gerçekleştirildi. Bedri Rahmi Eyüboğlunun Avrupada öğrenci olduğu günlerden Akademide öğretmen olduğu günlere pek çok anıyı barındıran mektuplar, orijinal olarak sahiplerinin kendi ifadeleriyle ve kendi imzalarıyla ziyaretçilere ulaşıyor. Sadece ressam ve şair olarak değil mozaik, seramik, vitray ve yazma sanatçısı, heykeltıraş, öğretmen ve yazar kimlikleriyle de sanatımıza kalıcı eserler bırakan Bedri Rahmi Eyüboğlunun pek çok isimle sürdürdüğü yazışmaları aynı zamanda sanatçılar arasındaki kuvvetli bağı da gözler önüne seriyor. Her biri tarihi belge niteliğindeki mektuplar; sanatçıların o dönemde yaşadığı ekonomik sıkıntılara dair fikir verirken, yaşanan zorlu koşullara rağmen gerçekleştirdikleri idealleri ile tarihe not düşürebilmeyi başarmış bu insanların umutlarını yitirmediklerini de en iyi şekilde ortaya koyuyor.
Sanatçının Nâzım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Fikret Muallâ, Âşık Veysel, Adalet Cimcoz, Orhan Veli Kanık, Necip Fazıl Kısakürek, İbrahim Çallı, Andre Lhoté, Fahrünisa Zeid, Abidin Dino, Reşat Nuri Güntekin, Cemal Tollu, Nurullah Berk ve Arif Kaptan ile mektuplaşmalarının her biri ziyaretçilerde ayrı bir tat bırakmayı vaat ediyor. İş dünyasının önde gelen isimleri Vehbi Koç ve Nejat Eczacıbaşının mektupları da Eyüboğlu arşivinin önemli parçaları arasında yer alıyor.
 
EŞİNE VE BÜYÜK AŞKINA
Serginin bölümlerinden biri de Bedri Rahmi Eyüboğlunun yaşamını şekillendiren iki kadın, eşi ressam Eren Eyüboğlu ve büyük aşk yaşadığı, Karadutum dediği Türkiye'nin ilk kadın heykeltraşı Mari Gerekmezyan ile mektuplaşmalarından oluşuyor. Eren Eyüboğlu, büyük aşk yaşadığı Karadutu sonsuzluğa uğurladıktan sonra eşinin elini bırakmayarak o zor günleri atlatmasına ve resme odaklanmasına yardımcı olacak kadar güçlü iken, Gerekmezyan ise ölümünün ardından bile gözlerini yaşartacak kadar sevdalı olduğu bir isim.
Meraklıları için 5 Mayıs - 20 Haziran arasında İş Sanat Kibele Galerisinde ziyaret edilebilecek Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Çağdaşlarından Mektuplar - Biz Mektup Yazardık Sergisi, sanat ve kültür tarihimizde eşine az rastlanır bir iz bırakmayı vaat ediyor. Sergide orijinal el yazılı mektuplar ve sanatçının çizimleriyle süslediği desenli zarfların yanı sıra mektuplaşılan isimlerin Eyüboğlu tarafından yapılmış portreleri de yer alıyor. Serginin ziyaretçilerini güzel bir sürpriz de bekliyor. İsteyen katılımcılara, sanatçının desenleriyle hazırlanmış mektup ve zarflarla sevdiklerine yazma imkânı sunuluyor. Şimdi özlemle andığımız eski günlerdeki gibi mektup yazma zamanı!
 
KADIKÖYLÜ EYÜBOĞLU
Bedri Rahmi Eyüboğlu, aynı zamanda bir Kadıköylüydü. Sanatçı, 1940lı yıllarda Korupark ile Suadiye civarında, 1958ten sonra ise, 1975teki ölümüne dek uzunca bir süre Kalamışta yaşadı. Torunu Rahmi Eyüboğlunun anlattıklarına göre bu eve gelip gidenler arasında Âşık Veysel, Ruhi Su, Vedat Günyol, Yaşar Kemal gibi isimler misafir oldu. Bedri Rahmi, Kalamışı, Fenebahçeyi ve Kadıköyü çok severdi. Vefatından uzun bir zaman sonra Kadıköy Belediyesi, yaşadığı sokağa adını verdi. Eyüboğlunun Kalamıştaki evinin bahçesinde, her yıl Geleneksel Yazma Şenliği yapılıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.