Haftalık Bağımsız Gazete 02 Aralık 2021

Muhtarlar Kurbağalıdere için devrede

Kadıköy’ün 21 mahalle muhtarı Kurbağalıdere için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a dilekçe gönderdi

Muhtarlar Kurbağalıdere için devrede

Kadıköy’ün 21 mahalle muhtarı Kurbağalıdere için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a dilekçe gönderdi. Muhtarlar  “Dere ıslah çalışmasının hızla sonlandırılmasını ve Biyolojik Arıtma için çalışmaların biran önce başlamasını” talep etti

Erhan DEMİRTAŞ
Kadıköy’ün kangreni haline gelen Kurbağalıdere sorununa Kadıköy’ün muhtarları el attı. 21 mahalle muhtarı ortak bir dilekçe hazırlayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’dan Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanmasını istedi. Muhtarların Kadir Topbaş’a gönderdiği dilekçede, Kurbağalıdere ıslah çalışmasının planlanan takvime göre geciktiği belirtilerek, gecikmenin nedeni hakkında Kadıköylülerin bilgilendirilmediği ifade edildi.
Dilekçede Kurbağalıdere’nin yarattığı hastalık sorunlarının da altı çizildi. Kurbağlıdere’ye akan lağım suyu, dereyi açık bir kanalizasyon haline dönüştürmüştür. Deredeki kirliliğin tüm canlılar ve çevremiz için yarattığı tehlike Tabipler Birliği raporunda açıkça ifade edilmektedir. Derenin ilçe sınırları içerisinde, dizanteri başta olmak üzere, salgın hastalıklara sebep olacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Arıtmaya gitmeden, direkt olarak denize akıtılan lağım suyu, Marmara Denizi’ni kirletmektedir.  Hatta Kalamış Koyu’ndan Moda Burnu’na kadar denizin rengi son zamanlarda maviden kahverengiye dönüşmüştür” denildi.

YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Yağmur yağışı sonrasında Yoğurtçu Parkı ve Kurbağalıdere etrafında bulunan ev ve iş yerlerini su bastığının hatırlatıldığı dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Yağmurlar sonrasında, Yoğurtçu Park ve Kurbağlıdere üzerinde bulunan ev ve iş yerlerini su basması burada yaşayan halkı olumsuz etkilemektedir. Sonbaharla gelecek yoğun yağışlar ile böylesine kirlenmiş bir dere suyunun taşmasının yaratacağı vahim sonuçlar da çevre halkını çok korkutmaktadır. Kadıköy’ün tüm mahallelerini olumsuz sağlık koşulları ile etkileyen Kurbağlıdere’de kanalizasyon suyunun dereye akması bir an önce durdurulmalı ve Dere Islah Çalışması bitirilmelidir.”
“Moda’da bulunan Kolektör, biyolojik arıtma yapmamaktadır. Kadıköy’de Biyolojik Arıtma Tesisi yapılması için doldurulan alan, yapılış amacına uygun olarak projelendirilmeli ve Marmara Denizi’nin doğal hayatı daha geç kalınmadan korumaya alınmalıdır” ifadelerinin yer aldığı dilekçede şu talepler sıralandı: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’ın, iki yıla yakın zamandır Kadıköy halkının çektiği bu sıkıntılı durum, dere ıslah çalışması kapsamında halkın ve mühendislerin endişe ettikleri teknik konular hakkında inandırıcı ve gerçekçi bir açıklama yapmasını, dere ıslah çalışmasının hızla sonlandırılmasını ve Biyolojik Arıtma için çalışmalara başlanılmasını Kadıköy’de yaşayan tüm oturanlarımız adına talep ediyoruz.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.