Haftalık Bağımsız Gazete 30 Kasım 2021

KUŞDİLİ ÇAYIRI AVM OLMAYACAK

Kadıköy Belediyesi, Kuşdili Çayırı arazisine AVM ve katlı otopark yapılmasıyla ilgili açtığı plan değişikliği davasını kazandı

KUŞDİLİ ÇAYIRI AVM OLMAYACAK

Kadıköy Belediyesi, Kuşdili Çayırı arazisine AVM ve katlı otopark yapılmasıyla ilgili açtığı plan değişikliği davasını kazandı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi, Kuşdili Çayırı için hazırlanan planı, kamu yararına uygun olmadığı görüşlerine yer vererek iptal etti

Kuşdili Çayırı’nda AVM ve katlı otopark yapılmak istenmesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan plan, İstanbul 2. İdare Mahkemesi kararı ile iptal edildi.
2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca da onaylanan Kadıköy’de bulunan Kuşdili Çayırı’nda AVM ve katlı otopark yapılmasına ilişkin planın iptali için Kadıköy Belediyesi itiraz etmiş ve planın iptali için İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

“KAMU YARARI YOK”
Bilirkişi raporlarını inceleyen İstanbul 1. İdare Mahkemesi, Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı itirazları karara bağladı. Mahkeme, koruma ilkelerinin geçerli olduğu bölgenin yapılaşmaya açılması yerine çayır özelliğinin korunarak yeşil alan olarak muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme ayrıca; Kuşdili Çayırı için hazırlanan planın nüfus yoğunluğu, ulaşım, çevresel etkiler ve yapılaşma yönünden olumsuzluk içerdiğini, planlama esaslarının kamu yararına uygun olmadığı görüşlerine yer vererek, planı iptal etti.

“KADIKÖYLÜLER KAZANDI”
Konuya ilişkin değerlendirme yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi:  ''Mahkemenin böyle bir karar vermesi oldukça sevindirici. Kadıköy’ün hatta İstanbul’un AVM’lere değil, soluk alacak alanlara ihtiyacı var.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son ölçümlerde Kadıköy’ün havası “hassas” düzeyde. Yani bir anlamda alarm veriyor.  Yüksek binalar,  alışveriş merkezi kentleri geliştirmiyor aksine boğuyor.  Kentlerin yeşil alanlara ihtiyacı var. Kadıköylüler ise bu konuda oldukça hassas ve yeşil alanlarına sahip çıkıyor. Kuşdili Çayırı içinde ciddi anlamda mücadele verdiler. Bu yüzden sadece Kadıköy Belediyesi değil tüm Kadıköylüler kazandı. Bundan sonra sırada Kuşdili Çayırının gerçekten yeşil alan olması için gerekli çalışmaların yapılmasıdır. Biz Kadıköy Belediyesi olarak bu konuda elimizden gelen bütün desteği vermeye hazırız.”

NE OLMUŞTU?
2007 yılından bu yana AVM projesiyle gündeme gelen Kuşdili Çayırı için AVM ve 150 bin metrekarelik inşaat alanını içeren imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanınca Kadıköylüler karara büyük tepki göstermişti. Kuşdili Platformu ve Caferağa Dayanışması üyelerinin yaptığı eylemler ile İBB’nin projeyi iptal etmesi talep edilmişti.
 
KUŞDİLİ DERESİ
1900’lü yıllar Kurbağalıdere ve Kuşdili Çayırı’nda eğlencelerin yoğun olduğu bir dönem olarak biliniyor. Özellikle Kuşdili Çayırı, zamanın ünlü bir mesire ve eğlence alanıydı. Yazar Sunay Akın, o günleri şöyle anlatıyor: “Kurbağalıdere yıllar öncesinde, içinden geçtiği çayırın adıyla anılırdı. Kuşdili Çayırı’ndan dolayı “Kuşdili Deresi” denilirdi bu güzel dereye. Güneşli İstanbul günlerinde kıyısında toplanan insanlar azaldıkça, şarkılar, türküler kurbağa seslerine bıraktı yerini.
Bir eski Kadıköylü olan Adnan Giz ise Kuşdili Çayırı’nı şu sözlerle anlatıyor: “Kurbağalıdere’nin kıyıları 1950’lere kadar kır kahveleri ve gazinolarla doluydu. İstanbulluların en çok rağbet ettikleri mesire yerlerinden biriydi. En güzel elbiseler giyilir, en güzel kokular sürünülür ve dere kenarına gidilirdi. Kiralanan kayıklarla dere boyunca gezinenler birbirine selam verir, aileleriyle gelen âşıkların gözleri birbirini görme umuduyla etrafta fır dönerdi.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.