Haftalık Bağımsız Gazete 24 Ocak 2020

KURBAĞLIDERE'YE OTEL PROJESi İPTAL!

Kadıköy Belediyesi’nin, Kurbağlıdere’ye yapılması planlanan otel projesine yaptığı itiraza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan olumlu yanıt geldi. Bakanlık, Kurbağlıdere’ye otel projesini iptal etti

KURBAĞLIDERE'YE OTEL PROJESi İPTAL!

Kadıköy Belediyesi’nin, Kurbağlıdere’ye yapılması planlanan otel projesine yaptığı itiraza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan olumlu yanıt geldi. Bakanlık, Kurbağlıdere’ye otel projesini iptal etti

Geçtiğimiz haziran ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy eski Salı Pazarı olarak bilinen, Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Stadyumu arasındaki alanda bulunan 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı değişikliğini onaylamıştı. Bakanlığın projeyi onaylamasından sonra Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kurbağalıdere kenarına otel yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana itiraz edeceklerini dile getirmişti. Kadıköy Belediyesi kısa zamanda bu itirazını gerçekleştirdi. Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı bu itiraz ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görüldü. Kurbağlıdere’ye otel projesi geri çekildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Aykurt Nuhoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy eski Salı Pazarı olarak bilinen alana 12 katlı otel yapılması için hazırladığı imar planı değişikliğine yaptığımız itirazı yerinde görüp geri çekti. Kadıköy Belediyesi olarak Zühtüpaşa Mahallesi’ndeki Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Stadyumu arasında kalan 3 bin metrekarelik alan için istenilen plan değişikliğine itiraz etmiştik. İtirazı değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, itirazın yerinde olduğunu dikkate alarak Kurbağalıdere’ye otel inşaatı projesini iptal etti” dedi.

“KADIKÖYLÜ OTEL İSTEMİYOR”
Daha önce yaptığı açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir ilçedeki imar planına müdahalesinin doğru olmadığının altını çizen Nuhoğlu şunları söylemişti: “3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 9. Maddesi’nde  Bakanlık gerekli görülen hallerde, kamu yapıları ile ilgili imar planı ve değişikliklerinin, umumi hayata müessir afetler dolayısıyla veya toplu konut uygulaması veya Gecekondu Kanununun uygulanması amacıyla yapılması gereken planların ve plan değişikliklerinin, birden fazla belediyeyi ilgilendiren metropoliten imar planlarının veya içerisinden veya civarından demiryolu veya karayolu geçen, hava meydanı bulunan veya havayolu veya denizyolu bağlantısı bulunan yerlerdeki imar ve yerleşme planlarının tamamını veya bir kısmını, ilgili belediyelere veya diğer idarelere bu yolda bilgi vererek ve gerektiğinde işbirliği sağlayarak yapmaya, yaptırmaya, değiştirmeye ve re'sen onaylamaya yetkilidir” deniyor.  Şimdi soruyorum Kurbağalıdere kenarına 12 katlı otel inşaatı planı için hangi ‘zorunlu’ koşullar yaşanıyor?  Dere kenarına otel yaparak afetten mi korunacaksınız? Çevre Bakanlığı parsel bazında imar mı verir? Otel yaparak nasıl bir kamu yararı sağlayacaksınız? Şahsa göre hukuk işlemez.  Kamu yararı hesaba katmadan sadece ticaret odaklı planlar yapılıyor.  Bu tür özel uygulamalar Ortada yıllardır ıslah edilemeyen bir dere ve ticaret alanı yapılması için imar planı değişikliği yapan bir bakanlık var. Kadıköylülerin otele ihtiyacı yok ve o alanda otel yapılması da doğru değil.  Kadıköylüler otel değil bir an önce derenin ıslah edilmesini istiyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.