Haftalık Bağımsız Gazete 23 Nisan 2021

Kurbağalıdere yarışması için 29 Ağustos son!

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu “Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması”na katılım için son tarih, 29 Ağustos Perşembe günü.

Kurbağalıdere yarışması için 29 Ağustos son!

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu “Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması”na katılım için son tarih, 29 Ağustos Perşembe günü.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AVM kararıyla gündeme gelen Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu Kurbağalıdere Vadisi'nin tasarlanması için “Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması”na başvurular sürüyor.
Kadıköy Belediyesi’nin açtığı proje yarışmasında amaç;
bölgenin yeniden işlevlendirilmesinde halkın görüşlerini öğrenmek, mimar ve tasarımcılara söz hakkı tanımak… D100 karayolu ile Marmara Denizi arasında Kurbağalıdere ve çevresini kapsayan 2,8 km. uzunluğundaki vadinin üzerinde bulunan Kuşdili Çayırı, Salı Pazarı, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Metrobüs Durağı, Kadıköy Belediyesi Hizmet Binası ve Evlendirme Dairesi, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ile Fenerbahçe Tesisleri, Kadıköy İtfaiyesi, Kurbağalıdere ve Yoğurtçu Parkı gibi kamu odaklı kullanımları olan kentsel mekanların kurgulanmasını temel alan yarışma, “vadi içinde yer alan ve eski değerini kaybeden Kuşdili Çayırı gibi potansiyel odak alanlarının, Kadıköy’ün doğal ve fiziksel verileri, sosyal ve kültürel ihtiyaçları öncelikli olacak şekilde ele alınarak, kentsel bağlamda projelendirilmesi”ni hedefliyor. Yarışma alanının Kadıköy halkı için bir çekim merkezi haline getirilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde yeni işlevler kazandırılması amaçlanıyor.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Kurbağalıdere Vadisi’nin geleceği yeni bir vizyon ile kurgulanmalı. Yarışmanın amacı; Kadıköy’ün ticari, kültürel, kamusal, ulaşım ve rekreasyon koridoru niteliğindeki vadi için yeni vizyon ve stratejiler çerçevesinde yeniden kurgulanarak stratejik şemalar üretilmesi, fikir projeleri geliştirilmesi ve tasarım rehberi oluşturulmasıdır. Yarışma sonucunda seçilen fikir projeleri başta Kadıköylüler olmak üzere İstanbul halkı ile tartışılacaktır. Kamuoyu desteğini alan alternatif fikir ve projelerle üst plan kararlarının değişimini sağlamak, vadinin ekonomik ve ekolojik geleceğinde etken olacak stratejik kararların alınmasını sağlamak ise Kadıköy Belediyesi olarak nihai hedefimiz olacaktır” diyor.
 
YARIŞMAYA KATILIM NASIL OLACAK?
TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası veya Peyzaj Mimarları Odası üyelerinden en az bir kişinin ekipte bulunması koşulu ile herkesin katılımına açık olan yarışma takvimi şöyle;
-Projelerin teslim edilmesi için son gün (saat 17:00): 29 Ağustos 2013, Perşembe
-Posta ile gönderilen projelerin kabulü için son gün (saat 17:00): 2 Eylül 2013, Pazartesi
-Jüri değerlendirme çalışması başlangıcı: 7 Eylül 2013, Cumartesi
-Kolokyum tarihi: 21 Eylül 2013, Cumartesi
80.000 TL (5 adet Eşdeğer Ödül) ödülün verileceği bulunduğu yarışmaya katılmak isteyenler; ad, soyad, telefon, faks, e-posta ve açık adreslerini yazdırıp, yarışma şartnamesini 20 TL (Yirmi Türk Lirası) karşılığında yarışma raportörlüğü Kadıköy Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü Evrak ve Kayıt Bürosu’ndan alabilecekler. Kadıköy dışından şartname almak isteyen yarışmacıların, şartname bedelini, Kadıköy Belediyesi’nin Vakıflar Bankası, Hasanpaşa Şubesi, “hesap adı: Tasarım Atölyesi Fikir Projesi Hs” (Hesap No: 0015800 - 7294716580 veya iban: TR63 0001 5001 5800 7294 7165 80) hesabına isim bildirerek yatırmaları gerekiyor.
 
Detaylı bilgi için;
Kadıköy Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü
Hasanpaşa Mh. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:2 Kadıköy, İstanbul PK: 34722
0216 542 50 00 / 1417, 1416 yarisma@kadikoy.bel.trwww.kadikoy.bel.tr

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.